Internet

IBM Holey Optochip pozwoli skonstruować łącza optyczne 1 Tbps

przeczytasz w 1 min.

Jeden chip starczy na 100 000 internautów.

IBM zaprezentował pierwszy na świecie równoległy transceiver optyczny (przekaźnik), który jest w stanie transmitować 1 terabit informacji na sekundę. Mówiąc inaczej za pomocą tego niewielkiego chipu o wymiarach 5,2 x 5,8 mm jesteśmy przesyłać dane pomiędzy komputerami z prędkością około 125 GB na sekundę.

IBM Holey Optochip, jak go nazwano, jest ośmiokrotnie szybszy niż najszybsze dotąd transceivery optyczne. Powstał on poprzez wywiercenie w podkładzie CMOS 48 otworków (stąd nazwa Holey) w których umieszczono 24 nadajniki, którymi są półprzewodnikowe lasery VCSEL o długości fali 850 nm, i 24 fotodetektory pełniące rolę odbiorników. Podłączony do niego światłowód może jednocześnie nadawać i odbierać dane.

IBM Holey Optochip
IBM Holey Optochip wykonano w procesie 90 nm.

Najważniejsze w osiągnięciu IBM oprócz ogromnej przepustowości, jest niewielka skala chipu, który mierzy jedynie 5 x 5 mm. Pozwoli to w perspektywie, gdy IBM dopracuje ostatecznie układ, tworzyć bardzo wydajne łącza optyczne. Na dodatek będą one bardzo energooszczędne, gdyż Holey Optochip ma zapotrzebowanie na energię na poziomie jedynie 5 W.

IBM Holey Optochip laser fotodioda
Chip można zintegrować z 48-kanałowymi światłowodami wielomodowymi wykorzystując konwencjonalne techniki produkcyjne.

Świat superkomputerów może się cieszyć, bo to bardzo dobre wieści. Energia zużywana przez centra komputerowe to nie tylko ta wykorzystywana do obliczeń, bardzo dużą jej część pochłania komunikacja pomiędzy serwerami oraz wysyłanie i odbieranie danych z Internetu. IBM swój produkt początkowo będzie stosował właśnie w serwerowniach, ale inżynierowie nie ukrywają, że marzy im się szersza popularyzacja technologii w branży Internetu szerokopasmowego. Fajnie byłoby mieć także tak wydajne interkonekty w komputerze, ale trudno na razie wyobrazić sobie, sprzęt, który stanowiłby dla nich jakiekolwiek wyzwanie.


Więcej o technologiach optycznych:

Źródło: IBM

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  125GB/s...
  DDR3 daje gdzieś do ok 20GB/s ;P
  Gdyby nie czasy dostępu to można by zrobić ram w chmurze ;P
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Ciekawe kiedy takie łącza będą w Polsce. Taki internet to byłby odlot.
   • avatar
    artp44
    2
    jeszcze z 10lat do renty, a za 10 będę rozmawiał przez telewizor w full hd z wnukami, a kiedyś telefon komórkowy miałem 2 linijki tekstu możliwość wysyłania sms i 13 melodyjek to był czad. 20 lat mineło jak jeden dzień
    • avatar
     sonek231
     0
     O by ich.. matko co za prędkość :D
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      No to już wiadomo czym zastąpić przestarzałe międzymordzie sata3 w naszych komputerkach. Nawet jakby używali kontrolera z 4 dziurkami zamiast 48 to i tak żaden SSD szybko tego nie osiągnie. ;-)
      • avatar
       Bany_krk
       0
       nie podkładzie tylko podłożu