Karty graficzne

IFA 2010: AMD łączy CPU i GPU

przeczytasz w 2 min.

AMD zaprezentowało Fusion Ontario, czyli połączenie procesora (CPU) z układem graficznym (GPU).

O AMD Fusion Ontario już kiedyś pisaliśmy - jest to połączenie procesora opartego o architekturę x86 i karty graficznej obsługującej DirectX 11, co daje w efekcie tak zwane APU - przyśpieszana jednostka obliczeniowa (Accelerated Processing Unit).

 Warto przeczytać:
 

Aby pokazać wielkość płytki drukowanej z procesorem, obok niej dla porównania umieszczono  monetę o nominale 1 euro (rozmiarem przypominającą naszą złotówkę). Powierzchnia samej kości procesora wynosi 100 milimetrów kwadratowych. Układ, podobnie jak Intel ATOM, umieszczono w obudowie typu BGA (stosowana w kościach pamięci RAM), co oznacza, że będzie wlutowywany w płyty główne mobilnych urządzeń. Oczywiście, dzięki niewielkim rozmiarom i nieznacznemu zapotrzebowaniu na energię (współczynnik TDP 9 W), nie ma konieczności stosowania odpromiennika ciepła.
 


 

Przy okazji AMD zaprezentował drugi procesor APU - Zacate. W porównaniu do Ontario ma on jednak dwa razy większy współczynnik TDP wynoszący 18 W. Ten układ ma konkurować bezpośrednio z niskonapięciowymi procesorami Intel CULV (Consumer Ultra-Low Voltage) - znajdzie on zastosowanie w cienkich notebookach, nettopach oraz małych komputerach typu all-in-one.
 

Według informacji, jakie AMD przekazało na konferencji prasowej, oba układy mają trafić do sprzedaży już w czwartym kwartale bieżącego roku.
 

Źródło: techpowerup.com, computerbase.de
 

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 480 vs Radeon 5970 – pojedynek! Eee Keyboard PC - komputer w klawiaturzeGamesCom 2010: najciekawsze nowości i gry

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  9W i 18W to sporo jak na urządzenia mobilne, powinno być odpowiednio 5W i 10W i wtedy byłby to prawdziwy mocny i energooszczędny APU.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   porównując z procesorami intela (atom) może wydawać się dużo jednak należy wziąć pod uwagę, że jest to wartość dla procesora i grafiki a wtedy wygląda to już całkiem dobrze
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    W zasadzie dopiero gdy zobaczymy testy wydajności będzie można powiedzieć coś więcej. Swego czasu był nieoficjalny test Ontario w bazie danych firmy X, gdzie przechowywano dane prostych testów wydajności komputerów w sieci firmy.

    Jeżeli tamte informacje "uchwycone" przez autora są prawdziwe to oznaczało by to że 1 rdzeń Ontario 1,4 GHz jest (przynajmniej w tamtym BASIC-owym teście) trochę szybszy od 2-rdzeniowego Atoma 1,66 GHz, i niemal tak szybki jak obecny 2-rdzeniowy Athlon II serii "e", tutaj niestety nie było już podanego zegara dla Athlona II.
    Wiem, wiem, gdybać można, zobaczymy co z tego wyjdzie ale osobiście trzymam kciuki w rękach i nogach ;) pozdr
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Dobrze. Intel będzie miał konkurencję w tym segmencie
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Nic nie przebije NV, ich technologia jest zaawansowana i oni dyktują nowe trendy w branży kart graficznych, a nie takie słabe, przestarzałe i prądożerne ATI/AMD, Nv rządzi.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       @Audumla
       W nogach? A to ciekawe:P

       @cyrix.133
       Eh, który kolejny portal zaśmiecisz?

       @news
       Jeśli chodzi o Ontario, to będzie On prawdopodobnie sporo wydajniejszy od Atoma, przy czym TDP wcale nie będzie takie drastyczne i dla wersji x2 będzie wynosić 9W. Oczywiście wielu z was krzyczy ze to dużo, ale przecież Atom nie wiele mniej pobiera - 8.5W. Zresztą Ontario ma nie tylko GPU sporo wydajniejsze, bo na temat CPU, chociaż z pewnością też mocniejsze nie będę się wypowiadać do dnia premiery (fizycznej), ale również mniejszy: http://www.chip-architect.com/news/ontario_vs_atom.jpg

       Tak że będzie ciekawie, a już na pewno wydajniej od tego co mamy teraz przy tym samym TDP. Zresztą zapotrzebowanie na mocniejsze IGP jest, o czym świadczy ION, którego sprzedaż, jeśli się nie mylę, ostatnio zwyżkowała.
       • avatar
        tomek1081
        0
        Tak dla informacji o cyrix-e to chciałbym dodać że po obserwacji, która nie była wnikliwa, ten cyrix to zwykła podróbka, i robi sobie jaja, ale mam nadzieję że oryginał zagości i tutaj, bo niekiedy dialogi, zwłaszcza te gdy jeszcze nikt nie wie o co chodzi, są bardzo ciekawe.

        Co do technologi to tak ogólnie napiszę, że "to jest naprawdę pewne co zobaczymy sami". A teraz nic nie widać tylko same zapowiedzi. Więc najlepiej poczekać, popatrzeć i się dowiedzieć.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Poczekajmy, na premierę oraz pierwsze testy i opinie. Moim skromnym zdaniem, rynek APU może się solidnie rozwinąć w ciągu kilku najbliższych lat.