Systemy operacyjne

Ile Google zarabia na systemie Android?

przeczytasz w 1 min.

Wygląda na to, że Android generuje dla Google całkiem wysokie przychody.

Android

Google Android to najpopularniejszy mobilny system operacyjny. Spora w tym zasługa tego, iż jest on darmowy, w związku z czym producenci urządzeń nie płacą za jego wykorzystywanie licencji. Google mimo tego na swoim projekcie zarabia i to chyba całkiem sporo.

Ile dokładnie? Kwoty kształtują się najprawdopodobniej na poziomie 31 oraz 22 miliardów dolarów, odpowiednio w przypadku przychodów oraz zysków. Wygenerowane zostały one jednak na przestrzeni dość długiego okresu, ponieważ od samego początku obecności systemu na rynku, a więc od końcówki 2008 roku.

Powyższe dane przedstawione zostały przez prawników Oracle, toczącego obecnie z Google batalię sądową, której podłożem są naruszenia praw patentowych. Dotarcie do nich musiało być dość trudne, ponieważ samo Google nie zabiera w tych kwestiach głosu. Nawet teraz próbowano nie dopuścić do tego, aby dane dotyczące zysków znalazły się w dokumentacji mogącej dotrzeć do szerszej publiczności.

"To dane finansowe, które są bardzo wrażliwe, a ich publiczne ujawnienie mogłoby mieć istotny negatywny wpływ na działalność firmy Google."

Z jakiego tytułu można jednak mówić w ogóle o jakichkolwiek przychodach i zyskach? Licencja na sam system jest wprawdzie darmowa, ale podstawowe aplikacje/usługi Google są już płatne, dochodzą do tego też zyski ze sklepu Google Play oraz reklam.

Źródło: theverge, technobuffalo

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sancho
  4
  Zapewne w ch*j
  • avatar
   ciomasta
   -7
   DObra dobra Kasę mają sporo . lecz gdzie som moj android 6.0 do s4 ? :(
   • avatar
    maniexas
    0
    Moim zdaniem to nie jest jakiś szał... W odniesieniu, że google płaci co rok trollowi jabłkowo-patentowemu 1mld$ za ustawienia wyszukiwarki google jako domyślną, i przyrównując liczbę urządzeń na androidzie jakiegoś szału nie ma. Wiadomo korporacja za darmo nie pracuje - ale jednak w pewnien sposób zrewolucjonizowała rynek smartphhonów.
    • avatar
     bosiur
     0
     na s6 tez jeszcze niema
     • avatar
      jkbrenna
      0
      i slusznie ze na tym zarabia, uwolnil nas od dziadowskiego Symbiana, Windows CE, Mobile i pozwolil kazdemu wedlug kasy taki sobie smartphone jaki mu pasuje.