Foto

Instagif - aparat natychmiastowy, który robi animowane gify

przeczytasz w 1 min.

Czy aparat do fotografii natychmiastowej może rejestrować ruchomy obraz tak, by potem był on nadal ruchomy? Odpowiedź brzmi tak.

Czy gdzieś w stwierdzeniu „aparat do fotografii natychmiastowej, który „drukuje” animowane GIFy jest haczyk”? Pewien jest, bo zdjęcia nie trafiają na światłoczuły papier, czy inna magiczną jego wersję, która utrwali ruchomy obraz, a do specjalnego sprzętowego kartridża, który wyposażono w elektronikę i wyświetlacz PiTFT. Z tego też powodu rozdawanie takich "ruchomych zdjęć" wiązałoby się z dość dużymi kosztami, znacznie wyższymi niż w przypadku papieru natychmiastowego, ale jest możliwe. Można też taki kartridż wykorzystać wielokrotnie.

Aparat zaprojektowany został przez entuzjastę fotografii i tworzenia samodzielnie różnych ciekawych rzeczy. Abhishek Singh zastosował platformę Raspberry Pi 3 by zbudować aparat bazujący na konstrukcji Polaroid OneStep SX-70. We wspomnianym kartridżu mamy z kolei platformę Raspberry Pi Zero W. Kartridż ma swoje zasilanie, wyświetlacz na którym film pojawia się wyłaniając z nicości tak jak na papierze.

Potrzebne komponenty zostały wydrukowane na drukarce 3D. Aparat nie jest produkowany seryjnie, ale ze względu na ogólną dostępność komponentów można go wykonać samemu. Na GitHubieImgurze znajdziemy instrukcje budowy, a także kod potrzebny do sterowania aparatem, który nazwany został Instagif.

Funkcjonalność takiego aparatu jest dyskusyjna, ale na pewno Instagif jest dowodem na to, że platforma Raspberry Pi w połączeniu z technologią druki 3D daje bardzo szerokie możliwości kreacyjne jak i edukacyjne. Gdyby była to praca na zaliczenie pracowni elektroniczno-informatyczno-fotograficznej to szóstka murowana.

Źródło: Imgur

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Xivos
  -1
  Kto to wymyśla? Na co to komu?
  • avatar
   Konsole Rzondzom
   -3
   baca130 Bardzo słuszna uwaga. Uważam, że gadżet ten to fantastyczny pomysł. Bardzo często chcę puścić na FB dwusekundowy filmik, który zrobiłem telefonem i musze biegać po konwerterach, a tu myk i już.