Procesory

Próbka inżynieryjna 8-rdzeniowego procesora Coffee Lake odnaleziona w bazie SiSoftware

przeczytasz w 1 min.

Wygląda na to, że producent już testuje nowe procesory. Niestety, na premierę nowych modeli przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Już od jakiegoś czasu krążą pogłoski o planach wydania 8-rdzeniowego procesora Intel Coffee Lake. Wygląda na to, że taki układ rzeczywiście istnieje i producent dysponuje jego próbkami inżynieryjnymi.

W bazie SiSoftware pojawiły się wpisy z próbkami inżynieryjnymi układu Coffee Lake – zostały one wyposażone w 8 rdzeni/16 wątków, po 256 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2) na rdzeń oraz 16 MB współdzielonej pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3). Jeden układ pracuje z częstotliwością 1,7 GHz, natomiast druga próbka ma 2,6 GHz (są to jednak testowe wartości, a finalnie spodziewamy się wyższych zegarów).

Intel Coffee Lake - próbka inżynieryjna procesora  Intel Coffee Lake - próbka inżynieryjna procesora
Kliknij, aby powiększyć

Warto również zauważyć, że próbki były testowane na różnych platformach – starsze wpisy wskazują na Kaby Lake, a nowsze na Coffee Lake. Można zatem podejrzewać, że nowy procesor nadal współpracuje z podstawką LGA 1151.

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem 8-rdzeniowych Inteli, nie mamy dla Was dobrych wieści - według najnowszych przecieków, premiera takich układów spodziewana jest dopiero w czwartym kwartale tego roku. Warto więc uzbroić się w cierpliwość... i zacząć odkładanie gotówki, bo nowe modele pewnie nie będą należeć do najtańszych.

Źródło: SiSoftware

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  7
  Zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie trzeba dziękować AMD, nawet jeśli jesteś fanbojem Intela ponieważ każdy z nas na tym lepiej wyjdzie. Ryzen trochę ponad rok na rynku a Intel z 4 na 8 jajek w mainstream przejdzie, a tak się zapierali przy swoim że więcej niż 4 nie jest potrzebne.

  Czekam na walkę 8 rdzeniowców: 2700X vs 9700K vs 7820X vs 2900X.
  • avatar
   wojciechu15
   2
   Zapomnijcie o 8c i5. Nie ma takiej opcji w ogóle, szczególnie z odblokowanym mnożnikiem. Intel wypuszczając taki model sprawiłby, że zakup i7 nie miałby najmniejszego uzasadnienia w mainstreamie, bo i tak nie byłoby karty która potrafiłaby wykorzystać taki procesor. Zresztą już teraz 8600k w zastosowaniach domowych (którymi w większości są gry) realnie nie odstaje od 8700k.

   Procesor 8c/16t może wypuszczą, ale w cenie powyżej obecnego i7 8700k i dadzą mu tak jak ktoś napisał wcześniej nowe oznaczenie - i8, albo dorzucą jakieś Extreme na końcu i tyle, a obecne procki będą nadal w sprzedaży w niezmienionych, lub tylko minimalnie obniżonych cenach.
   • avatar
    Gatts-25
    1
    Znów się zmieni trochę na mainstream u Intela.Będziemy mieli dwa modele i7 lub Intel nazwie wersję 16wątkową "i9".
    i5 będzie mieć 8r/8w i 6r/6w.Ciekawe czy Niebiescy dla i3 dadzą w końcu model 4r/8w a Pentium otrzyma w końcu 4r/4w.
    Do tej pory było dobrze bo nawet na Celeronie można było pograć w gry AAA ale w przyszłości minimum na gry z dodatkowymi efektami bez 12wątkowego CPU lepiej nie podchodź bo nawet nie będziesz miał szansy ustawień albo gra będzie cięła równo.
    • avatar
     r_e_s_e_t
     0
     Ciekawe, czy też pojawi się mobilny i9XE 8-core. Zazwyczaj najmocniejszy mobilny procek kosztował 999$, ale topowy 8950HK nie jest modelem XE i kosztuje połowę ceny.
     • avatar
      chotnik2
      0
      Akurat na druga polowe roku 2080 + 9600K (8C/8T styknie do gier i lekkiej edycji video)