Procesory

Procesory Intel Ice Lake zaoferują wzrost IPC, pojemniejszą pamięć L1/L2 i wydajniejsze iGPU

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Nowa generacja w 10 nm zbliża się coraz większymi krokami, a w sieci pojawia się coraz więcej przecieków.

Premiera procesorów Intel Ice Lake to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń nadchodzącego roku. Nowe układy będą produkowane w 10-nanometrowej litografii, a ponadto wprowadzą kilka istotnych zmian w mikroarchitekturze. Czego możemy się spodziewać?

W bazie Geekbench pojawiły się wpisy dotyczące próbki inżynieryjnej procesora, które ujawniają zmiany w strukturze pamięci podręcznych. Pamięć podręczna pierwszego poziomu na dane (L1 Data) zostanie zwiększona z 32 do 48 KB na rdzeń, natomiast pamięć podręczna drugiego poziomu (L2) zostanie zwiększona z 256 do 512 KB na rdzeń. Jeżeli chodzi o pamięć podręczną trzeciego poziomu (L3), w przypadku 2-rdzeniowej jednostki nadal udostępniono jej 4 MB.

Intel Ice Lake - GeekBench

Ujawnione wpisy wskazują również na kilkunastoprocentowy wzrost wydajności współczynnika IPC względem generacji Skylake. Biorąc pod uwagę niższy proces technologiczny, procesor powinien pracować z wyższym taktowaniem, co przełoży się na dodatkowy wzrost wydajności.

Intel Ice Lake iGPU

To jednak nie koniec rewelacji, bo jakiś czas temu pisaliśmy o zmianach w zintegrowanym układzie graficznym. Grafika 11. generacji otrzyma więcej jednostek wykonawczych i powinna zaoferować wyraźnie lepsze osiągi.

Pozostało jedynie przypomnieć, że układy Intel Ice Lake znajdą zastosowanie głównie w kompaktowych laptopach i miniaturowych komputerkach. Premiera procesorów spodziewana jest w drugiej połowie przyszłego roku.

Źródło: GeekBench, SiSoftware

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kapitan Nocz
  Po niusach z połączeniem cpu Intela i grafiki od AMD w jednej obudowie z własną pamięcia HMB, liczyłem na jakiś przełom w konstrukcjach mobilnych, a oni to wsadzili do jakis śmiesznych mini komputerków, nadrukowali na tym czaszek i dali cenę 6tys zł :) co całkowicie zabiło ten projekt. Tak, że dalej będziemy skazani na jakieś protezy prawdziwej grafiki, kastrowane ze wszystkiego ze względu na limity kosztowe dla pojedynczego układu i wsadzane do laptopów z jednym slotem na pamięć, bo też koszty a poza tym, ciemny lud potrzebuje laptopa o grubości 2mm bo inaczej sie nie sprzeda.
  6
 • avatar
  kasiazezbajki
  i co będzie core i7 10000
  4
 • avatar
  mutissj
  Z tymi integrami intela to jakaś farsa jest,
  już od dawna wyprodukowali mocną Integrę, która
  siedziała w pierwszym 14nm 5-gen Broadwell, nazywała się:

  Intel® Iris™ Pro Graphics 6200

  potem wyszedł jej mocniejszy odpowiednik dla laptopów chyba miał numerek 6300, i potem sprawa ucichła.

  Następnie szybko wypuścili następce zaledwie po 2-miesiącach, 6-Gen Skylake z integrami HD510 i HD530 które były słabsze.
  3
 • avatar
  Viperus
  jedno jest pewne - cena będzie kosmiczna
  2
 • avatar
  Dudi4Fr
  Czyli nowe mobilki pod koniec 2019, więc na desktop przyjdzie nam poczekać do połowy 2020 albo i jeszcze dłużej.

  A w tym czasie AMD wyskoczy z ZEN 2 i podgoni intela w IPC.
  2
 • avatar
  Virtus
  Ice Lake nie dla desktopów? Pierwsze słyszę.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  czyli Intel w końcu rozwiązuje problemy z pamięcią przy aplikacjach wielowątkowych - choć zwiększając pamięć szybko dojdzie się do sciany, gdzie przestanie to pomagać.