Procesory

Intel planuje niskonapięciowe, 4-rdzeniowe procesory Kaby Lake

przeczytasz w 2 min.

Procesory Kaby Lake coraz bliżej - teoretycznie będą one udoskonaloną generacją Skylake, ale nie obejdzie się bez usprawnień i niespodzianek.

Nie od dzisiaj wiadomo, że Intel przygotowuje się do premiery procesorów Kaby Lake. Początkowo na rynku zadebiutują mobilne układy, gdzie czeka nas mała niespodzianka – okazuje się bowiem, że w segmencie niskonapięciowym po raz pierwszy będą dostępne również 4-rdzeniowe modele.

Procesory Kaby Lake można nazwać udoskonalonymi modelami Skylake. Nadal będziemy mieli do czynienia z 14-nanometrowym procesem technologicznym i mikroarchitekturą Skylake, ale producent dodatkowo wprowadzi pewne usprawnienia pod kątem wydajności i zapotrzebowania na energię elektryczną.

Intel Kaby Lake podział

Według informacji serwisu NotebookCheck, Intel planuje wydać cztery rodziny nowych procesorów – począwszy od energooszczędnych modeli Core M (Kaby Lake Y), przez niskonapięciowe Core (Kaby Lake U), a skończywszy na standardowych modelach dla urządzeń mobilnych (Kaby Lake H) i komputerów stacjonarnych (Kaby Lake S). Nowością mają być 4-rdzeniowe modele z segmentu niskonapięciowego, a także 4-rdzeniowe modele z segmentu mobilnego o współczynniku TDP obniżonym do 18 W (według źródła mają one pojawić się dopiero w drugiej połowie przyszłego roku).

Intel Core i7-7500U - wydajność procesora Cinebench R15

To jednak nie koniec nowych informacji, bo serwis NotebookCheck wszedł w posiadanie laptopa z procesorem Intel Core i7-7500U i sprawdził jego wydajność w benchmarku Cinebench R15. Nowy układ został wyposażony w 2 rdzenie/4 wątki o taktowaniu 2,7 GHz w trybie standardowym i 2,9 GHz w trybie Turbo, 4 MB pamięci podręcznej L3, a także zintegrowany układ graficzny Intel HD 620.

Cinebench R15 - wydajność

W teście pojedynczego wątku jest on mniej więcej o 10% wydajniejszy od Core i7-6500U i o 7% od Core i7-6560U, natomiast przy wykorzystaniu wszystkich wątków nowy procesor był już trochę słabszy – o jakieś 11% względem Core i7-6500U i 12% względem Core i7-6560U. W teście OpenGL grafika intel HD 6200 uplasowała się mniej więcej na poziomie układu Intel HD 540 z modelu Core i7-6560U. Warto jednak pamiętać, że zaprezentowane wyniki są nieoficjalne i do czasu premiery producent może wprowadzić jeszcze drobne poprawki.

No właśnie, kiedy powinnyśmy się spodziewać premiery procesorów Intel Kaby Lake? Pierwsze wersje mobilne mają zadebiutować lada chwila, ale na kolejne modele, również wersje przeznaczone dla komputerów stacjonarnych, najprawdopodobniej przyjdzie nam poczekać aż do przyszłego roku.

Źródło: NotebookCheck

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  6
  Nie licząc tego nowego 4 rdzeniowca to u Intela po staremu + 5-10% zysku na generacje. A AMD siedzi z zawija w sreberka...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   No to widać że ZEN nieźle udeptał po piętach Intela. Skoro Intel już nie bardzo ma możliwość pojechania z wydajnością, to jedzie po sprawności energetycznej. Konkurencja na rynku robi porządki.

   pytanie dla klienta. Intel wabi niskim zużyciem energii, ale wyłącznie dla CPU. pytanie, czy tak wysoka cena zrekompensuje finansowo oszczędności na prądzie, a jeśli tak to po ilu godzinach pracy komputera? czas pokaże.