Procesory

Intel rozda 48-rdzeniowe procesory

przeczytasz w 1 min.

W ramach projektu Tera-scale Computing Research Program, Intel zamierza sprezentować najlepszym uniwersytetom na świecie prototypowe procesory posiadające nie mniej niż 48 rdzeni. Jest to 4 razy więcej niż posiada najnowszy chip AMD Opteron 6100.

Układ zostanie dostarczony badaczom pod koniec tego kwartału. Pozwoli im się zapoznać z nową architekturą, która może być używana w nieco odleglejszej przyszłości, zarówno w niewielkich mobilnych urządzeniach jak i dużych serwerowniach.

Zaprezentowany pod koniec zeszłego roku 48-rdzeniowy CPU znany również jako "single-chip cloud computer" (SCC) pracuje z prędkością w granicach 1,66 - 1,83 GHz na rdzeń. Jego TDP wynosi od 25 do 125 W, ma 24 routery do komunikacji między rdzeniami i cztery kontrolery pamięci DDR3.

Intel planuje wyprodukowanie układu składającego się ze 100 i więcej rdzeni na jednym kawałku krzemu, a ten 48-rdzeniowy procesor jest jedynie pierwszym krokiem w kierunku wielordzeniowości.

-

-

 

Źródło: TechConnect

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  '...a ten 48-rdzeniowy procesor jest jedynie pierwszym krokiem w kierunku wielordzeniowości...'

  Już wysiadam - za stary jestem na 'marketingowe przedefiniowywanie rzeczywistości'.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "Jest to 4 razy więcej niż posiada najnowszy chip AMD Opteron 6100."

   rdzeń rdzeniowi nierówny. IIRC rdzenie w tym układzie to ekwiwalenty Atoma, raczej, więc porównanie z "ciężkim", OoO rdzeniem AMD jest złym pomysłem. Marketing? ; )
   • avatar
    mgkiler
    0
    A czy nie mogli by zrobic 40 rdzeni (ekwiwalentow atoma) a do tego dolozyc 4 normalne rdzenie takie jakie sa np w Core i7 ?

    Te malutkie chodzily by np z 2Ghz, a te "pelne" z 3Ghz, do tego byly by bardziej zaawansowane.
    • avatar
     Warmonger
     0
     Niestety PW nie należy do grona "najlepszych uniwersytetów na świecie", a wiele osób na naszym wydziale potrafiłoby zrobić użytek z takiej zabawki. Choć pewnie technologia się bardziej rozpowszechni, zanim ja do nich dołączę.
     • avatar
      SoundsGreat
      0
      Intel PANY!

      :P
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Przynajmniej intel nie popoelnia bledu sony zeby wypuszczac na rynek procesory, na ktore nikt nie potrafi programowac.