Procesory

Intel zapowiedział nowe procesory - to ważna informacja także dla graczy

przeczytasz w 1 min.

Firma Intel wygadała się na temat planowanych premier. Producent ma w planach wydajniejsze wersje procesorów Tiger Lake, które trafią do high-endowych laptopów, także w wersjach dla graczy.

Jesteśmy po premierze procesorów Intel Tiger Lake-U, które mogą mocno namieszać na rynku kompaktowych laptopów (przykładem tutaj może być przetstowany przez nas Acer Swift 5). Producent nie zamierza jednak na tym poprzestawać i przygotowuje podobne układy dla gamingowych laptopów oraz mobilnych stacji roboczych.

Boyd Phelps, Wiceprezes ds. Korporacyjnych w Intel Client Computing Group, opublikował na blogu Intel's Tech Blog wpis dotyczący procesorów Core 11. generacji (a więc modeli o nazwie kodowej Tiger Lake). Poruszono tam kwestie procesu technologicznego oraz architektury procesorów.

Intel zapowiada procesory Tiger Lake-H

Nas szczególnie zainteresował fragment dotyczący możliwych konfiguracji układów - oprócz 4-rdzeniowych modeli (Tiger Lake-U), w planach producenta są także 8-rdzeniowe jednostki (Tiger Lake-H).

Intel Tiger Lake

Phelps ujawnił, że 8-rdzeniowe modele zaoferują po 1,25 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2) na każdy rdzeń oraz 24 MB współdzielonej pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3). Więcej szczegółów o wydajniejszych modelach mamy poznać w późniejszym terminie.

Informacje pokrywałyby się z wcześniejszymi przeciekami - według nieoficjalnych informacji, 8-rdzeniowe jednostki będą dysponować słabszą grafiką (GT1), a ich współczynnik TDP ma wynosić 45 W. Mówimy więc o jednostkach dla większych laptopów (np. modelach dla graczy i mobilnych stacjach roboczych).

Źródło: Medium, PTT

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Barubar24
  25
  Jak widzę ceny tych gamingowych lapków to przechodzi mi ochota. Wolę złożyć blaszaka, nie tylko taniej, ale i wydajniej.
  • avatar
   Ciekawski_
   1
   W końcu poszli po rozum do głowy i w wydajniejszych CPU dają słabsze iGPU. Z nimi w parze i tak niemal zawsze ląduje dGPU. Natomiast do podstawowych prostych zadań słabsze iGPU w zupełności wystarczy.
   • avatar
    maxbit
    -1
    Podobno będą w procesie 14++++++++++++++++++++++++++++++++++ :) nm
    • avatar
     Cinas
     -3
     Intel i procesory, hmm nie mogę sobie przypomnieć ;)
     • avatar
      Gatts-25
      -5
      Laptopy do gier to już przeszłość.Kolejnego Smartfona jakiego kupię to dodatkowo wezmę akcesoria w postaci chociażby kontrolera , który Smartfon zamieni w taką mini konsolę do gier typu Switch z tym , że ten drugi już dawno ze względu na swoją specyfikację jest zbyt słaby.
      Wtedy odpalę emulatora i wuala.Czekam tylko na Smartfona , który da mi możliwość takiej długowieczności jak obecnie używany jeszcze przez ze mnie.
      Niestety jego lata są już widoczne dawno bo nie da się bez zacięć i 'frizów' pograć bo lecący mu już 8 rok dostępności na rynku pokazuje , że Smartfony się lepiej starzeją od laptopów czy desktop.Teraz czekam na pokaz Huawei i jak udostępnią open Source swój nowy OS to z miłą chęcią sam bym go sobie instalował bo reset fabryczny to jeden wielki niewypał.Na przykładzie Motoroli , którą teraz używam mającej Snapdragon 810 muszę robić reset bo gra po jakimś czasie nie chce się uruchamiać a on ma tylko Android 7 i nie ma dla niego wsparcia społeczności.Smartfon o trzy lata starszy , którego do tej pory używam a zainstalowałem na nim Android 10 a ma tylko Snapdragon 800 uruchamia tą samą grę bez problemu.Oczywiście na Snpadragon 810 działa płynniej ale coś czuję , że kolejne wcielenia gier na Smartfony będą miały brak wsparcia dla Android 7.
      Wracając do tej Motoroli wybrałem ją tylko dlatego , że byłą w cenie za 800 złotych więc nie patrzyłem na wsparcie społeczności dla tego modelu.Jak już mam wydać ze kolejnego Smartfona sporo kasy to musi mieć wsparcie społeczności i możliwość instalacji samodzielnie ROM a Huawei ze swoich HarmonyOS ma to ponoć umożliwić.
      • avatar
       pwil2
       0
       Same plusy ;))))))