Ciekawostki

Sztuczna inteligencja też się myli. Tak wyglądała relacja z meczu piłki nożnej

przeczytasz w 1 min.

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana coraz częściej, również w mediach. Technologia ciągle jest rozwijana i nie jest doskonała, czego przykładem może być zdarzenie mające miejsce podczas jednego z meczów piłki nożnej.

Z powodu epidemii, nacisk na transmitowanie różnych wydarzeń stał się większy niż dotychczas. W tym przypadku wykorzystano kamery Pixellot, z wbudowaną sztuczną inteligencją. Zainstalowano je na stadionie Caledonian w Wielkiej Brytanii.

Sztuczna inteligencja myli piłkę z głową sędziego

Technologia jak widać nie jest nieomylna. Podczas rozgrywanego meczu kamery wyszkolone do podążania za piłką, zaczęły śledzić… łysą głowę sędziego. Poniżej można zobaczyć nagranie tej sytuacji.

Efektem końcowym była całkiem zabawna transmisja, w której główną rolę grał sędzia. Jednak kibicom Inverness Caledonian Thistle FC i Ayr United FC oglądającym transmisję meczu w domach, zapewne wcale nie było do śmiechu. Sfrustrowani narzekali, że nie dało się oglądać meczu i nie widzieli goli strzelonych przez ich ulubioną drużynę. Pojawiły się też sugestie, by przyodziać głowę sędziego w tupecik lub przynajmniej jakąś czapkę.

Kilka tygodni wcześniej ICTFC poinformowało fanów, że rezygnuje z zatrudniania operatorów kamer. To wydarzenie jasno pokazuje, że najwyraźniej nie wszyscy powinni być zastępowani przez automaty.

Źródło: interesting engineering

Warto zobaczyć również:

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zdziseq
  11
  Ee no kamera cały cas sprawdzała czy ktoś nie jest na spalonym xD
  • avatar
   Kenjiro
   9
   Sztuczna inteligencja "też" się myli? Raczej bym powiedział, że w niektórych wyjątkowych i z góry oprogramowanych przypadkach się *mniej* myli. A jak pokazano na przykładzie, nawet w takich przypadkach wszystko zależy od oprogramowania, zero w niej faktycznej inteligencji.
   • avatar
    Ciekawski_
    4
    Ta sztuczna "inteligencja" to żadna inteligencja. Czasami uda się nauczyć algorytmy pewnych dość sensownych zachowań. Ale i tak zawsze się mylą tyle, że czasami na tyle mało, aby uznać to za akceptowalny poziom.
    Ten przykład znakomicie to pokazuje ale jest tego o wiele więcej.
    Czasem jest skrajnie "rasistowska". Np. myli murzynów z gorylami. Ale najlepszy to jest problem z murzynami na przejściach dla pieszych. Algorytmy sterujące autonomicznymi pojazdami mają problem z odróżnieniem murzyna od asfaltu na drodze. To podobno największy problem do rozwiązania i dlatego opóźniają się prace nad tymi autonomicznymi pojazdami. Oczywiście oficjalnie ciężko trafić na takie informacje, ale osoby wtajemniczone wiedzą o tym od dawna.
    • avatar
     kkastr
     4
     Wokół SI narosło tyle mitów. I jeszcze to biologiczne nazewnictwo: uczenie, inteligencja, neurony. To wszystko tylko miesza ludziom w głowach. SI to jest ciekawa metoda programowania, przydatna w niektórych zagadnieniach optymalizacji i nic więcej. Jeśli nie działa prawidłowo to znaczy, że albo się nie nadaje do danego zagadnienia, albo programista zawalił robotę. Na mnie większe wrażenie robią metody całkowania numerycznego, które pozwalają obliczyć ruch obiektów w kosmosie niekiedy na miliony lat w przód lub w tył. No ale one nie mają tak chwytliwych nazw:)
     • avatar
      piomiq
      3
      "Sztuczna inteligencja "też" się myli"
      Strasznie głupie stwierdzenie, ale wynika po prostu z niewiedzy używającego tego terminu.
      Tutaj tak tzw. "sztuczna inteligencja", wydaje się być efektem tzw. uczenia głębokiego (w domyśle sztucznej sieci neuronowej(. Uczenie to wymaga "obejrzenia" bardzo wielu obrazów, tak aby sieć nauczyła się rozpoznawać, w tym przypadku piłkę. Ewidentnie tutaj sieć była niedouczona - ilość próbek była zbyt mała i stąd ta "pomyłka".
      • avatar
       Aquagen
       2
       Pepe też czasem myli głowę przeciwnika z piłką, zdarza się nawet najlepszym :-)
       • avatar
        MastaLama
        1
        To pokazuje, że już wkrótce operator będzie zastąpiony przez AI bo pierwsze wersje zawsze mają jakieś mankamenty, które później się poprawia :) niesamowite czasy- ludzie bójcie się- zastąpi was kawałek kodu :(
        • avatar
         rrrrrr
         0
         No to teraz odnieść do poprzedniego newsa o AI, które ma identyfikować chorych/zakażonych...