Bezpieczeństwo

Nadal korzystasz z Internet Explorera? To przynajmniej go zaktualizuj

przeczytasz w 1 min.

CVE-2019-1429 to powód, dla którego czym prędzej powinniście zaktualizować system i tym samym przeglądarkę Internet Explorer.

Jeśli ktokolwiek z was, z jakiegokolwiek powodu nadal nie przerzucił się na Chrome’a czy choćby Edge’a i wciąż korzysta z Internet Explorera, to niech lepiej się jednak przerzuci… A jeżeli nie ma takiej opcji, to niech przynajmniej zaktualizuje swoją przeglądarkę. Wychodzi na to, że jest (a właściwie była) dziurawa i to krytycznie. 

Krytyczny błąd w Internet Explorerze pozwala cyberprzestępcom przejąć kontrolę nad komputerem

W zabezpieczeniach przeglądarki Internet Explorer została odnaleziona luka dnia zerowego (0-day) i poziomu krytycznego. Odkryty przez speców z Google, Resecurity i IDefense Labs błąd jest rozpoznawany jako CVE-2019-1429 i korzystając z niego cyberprzestępcy mogą zdalnie przejąć kontrolę nad komputerem. Konkretnie są w stanie uzyskać uprawnienia tego użytkownika, który akurat jest zalogowany – w najgorszym przypadku będzie to administrator, a wówczas możliwości infekowania systemu są niezwykle duże. 

Lepiej więc nie ułatwiać pracy cyberprzestępcom i wymienić Internet Explorer na jakąś inną przeglądarkę albo przynajmniej bez ociągania się zdobyć najnowszą wersję programu, instalując aktualizację systemu na swoim komputerze. W ten sposób pozbędziemy się też 73 innych błędów – także w Microsoft Edge, Microsoft Office i Windows Hyper-V – z czego 13 jest klasyfikowanych jako krytyczne.

A jeśli chcecie zmienić przeglądarkę, to sprawdźcie jaka przeglądarka jest najszybsza.

Źródło: DAGMA, ESET, Dark Reading, ZDNet, Bleeping Computer

Warto zobaczyć również:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Krzysiak_PL_GDA
  2
  Dla niezorientowanych!!!

  Poprawnie wysyłanie dokumentów do ZUS działa tylko w Internet Explorera.
  • avatar
   baca130
   1
   Z jakiej? Chrome, Firefox, Opera, Vivaldi, Safari(ios) rzadko zdarza się Edge, IE jak instaluję starszą wersję systemu na VM.
   • avatar
    xfire25
    1
    Firefox > Chrome
    • avatar
     Adrianwo
     0
     Firefox the best!!