Technologie i Firma

iPhone X i ekran, będący zmorą deweloperów

przeczytasz w 1 min.

Twórcy aplikacji i stron internetowych muszą wykonać nieco dodatkowej pracy, by ich dzieła dobrze wyświetlały się na smartfonie iPhone X.

iPhone X ma bardzo charakterystyczny wyświetlacz – nie dość, że jest on zaokrąglony, to jeszcze ma wycięcie u góry, któremu zawdzięcza określenie „rogaty”. Może i wygląda to ciekawie, ale projektanci aplikacji i stron internetowych nie są zachwyceni.

Jak zaprojektować interfejs aplikacji, gdy wyświetlacz nie jest symetryczny? Wskazówki na ten temat zostały przekazane przez samo Apple, które wprost zdaje się mówić, że projektantów czeka sporo pracy – nie ma bowiem mowy o jakimkolwiek pójściu na łatwiznę.

„Nie ukrywajcie i nie róbcie niczego, co mogłoby przykuwać uwagę do najważniejszych aspektów wyświetlacza. Nie próbujcie maskować zaokrąglonych rogów i wysepki sensorów [to właśnie to charakterystyczne wycięcie – przyp.] poprzez umieszczanie czarnych pasków” – nakazuje w wytycznych firma Apple.

iPhone X UI

Krótko mówiąc: nietypowy wyświetlacz ma być widocznym atutem nowego iPhone’a, a nie „wymysłem”, który można by zakryć. Bo nie można – aplikacja musi dopasowywać się do ekranu tego smartfona, albo nie zagrzeje miejsca w sklepie App Store. 

Taki sam problem dotyczy webdeweloperów. Ci będą musieli dostosować swoje witryny w taki sposób, by dobrze wyświetlały się w przeglądarce Safari. Na liście dyskusyjnej W3C CSSWG-drafts pojawiła się więc propozycja zespołu rozwijającego silnik WebKit – niech twórcy stron deklarują „bezpieczny obszar” wyświetlania treści (safe-area-inset-*). Są też wytyczne, z których dowiadujemy się, że będzie można też wykorzystać pełny ekran, ale to już będzie wymagało opanowania wielu innych funkcji, właściwości i metatagów… 

iPhone X web

Reakcja webdeweloperów była możliwa do przewidzenia (co wcale nie przeszkodziło Apple w urzeczywistnianiu swojej koncepcji). Obok prostych komentarzy, że „to najgorszy pomysł w historii” i „tworzenie niepotrzebnego problemu w imię niczego”, znajdujemy też stwierdzenia, z którymi trudno się nie zgodzić – takie jak to, że jest to nieuzasadniona „zmiana standardów internetowych tylko po to, by dopasować się do jednego konkretnego urządzenia”.

Źródło: The Register, CSSWG-drafts, Apple

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  thoruus
  13
  Brawo Apple! Przejście od "piszą o nasz wszyscy, bo wytyczamy kierunek w branży" do "nieważne, że źle, ważne, żeby pisali!". Szkoda.
  • avatar
   mgkiler
   8
   Ja o tym już pisałem dawno gdy były pierwsze newsy o tym ekranie, że będzie to problem to mnie nikt nie słuchał.
   • avatar
    gormar
    5
    A nie lepiej było po prostu te rogate obszary pozostawić dla tych ikon które tam się w pozycji pionowej znajdują? Obszar roboczy zawsze pozostawał by prostokątny. Tylko wtedy to nie była by jakaś wielka innowacja ;).
    • avatar
     Naleśnik z serem
     3
     Dodajmy tylko, ze Jobs kłamał na konfie prezentującej pierwszego iPhona i opatentowali tak naprawdę pracę naukową SmartSkin i wcisnęli ludzom kit, ze wynaleźli tą technologię. W internecie nawet jest porównanie wniosku patentowego i pracy naukowej. Tak samo powiększanie, łapanie obiektów na ekranie multitouch to zwykład kopia, włącznie z metodą przekazywania informacji z obszaru roboczego do jednostki przetwarzania.
     • avatar
      GodOfWAR
      1
      Najgorsze w tym nowym ifonie jest to mydlo zamiast tapety. To jedna z najgorszych tapet do reklamowaniu telefonu jakie widzialem, no moze jeszcze htc 10 mialo paskudna... Daleko im do polotu lg g6 czy chociaz elegancji nowych xperii.
      • avatar
       Vaclav
       -1
       Takie miłe 'wytyczne' to tylko z lewej strony można usłyszeć haha
       • avatar
        Vassago
        -1
        Skoro od wielu lat wysyłamy ludzi w kosmos to chyba nie problem dostosować jakąś tam aplikację do telefonu.
        • avatar
         ssinn
         -2
         Nie rozumiem co mają do tego strony internetowe, czy w przeglądarce na górnym pasku z tym wycięciem nie wyświetlają się przypadkiem tylko informacje systemowe? Aplikacje to co innego, wówczas ekran wyświetla się na całym ekranie.
         • avatar
          Nalovp
          -8
          Oj będą z tym ekranem problemy,w końcu to ekran od samsunga.