Gry

Jak zarobić na e-sporcie nie będąc graczem?

przeczytasz w 2 min.

E-sport to nie tylko emocjonująca przygoda, ale także pożądana przez wielu ścieżka kariery. Wstąpienie do świata wirtualnych gier to nie tylko kariera progracza. Można współtworzyć ten zwariowany świat również w inny sposób,

Jeżeli marzysz o zrobieniu kariery w e-sportowym świecie, ale rola progamera nie koniecznie jest dla Ciebie, poniżej przedstawiamy listę kilku propozycji, jak połączyć pasję do cybersportu z zarabianiem pieniędzy.

Analityk e-sportowy

Czasem łączony z funkcją trenera drużyny, jednak dzisiaj największe składy nie tylo rozdzielają tę funkcję od roli trenera, ale również posiadają kilku analityków zajmujących się odrębną tematyką. Jeżeli kręcą się statystyki i potrafisz przełożyć te wszystkie cyferki na rzeczywistość, to jest to robota dla Ciebie. Będziesz musiał działać także w drugą stronę tj. w  jasny i klarowny sposób przedstawić osiągnięcia drużyny, a następnie wyciągnąć z nich konstruktywne wnioski. Praca analityka jest bardzo odpowiedzialna, ale może przynieść niesamowitą satysfakcję, kiedy patrzymy na to, jak poprawiają się osiągnięcia drużyny - której część przecież stanowimy. Jako analityk będziesz współpracować z trenerem w celu ustalenia najlepszej strategii i pomożesz w nakreśleniu planu rozwoju drużyny.

Trener

Obecnie zwany również coachem. Trener to osoba, która stoi najbliżej zawodników. Musi znac ich mocne i słabe punkty, ale także potrafić wesprzeć ich w trudnych chwilach i zmotywować do walki. Twoim zadaniem będzie opracowanie optymalnego planu treningowego dla całego zespołu, jak również pomoc w rozwijaniu indywidualnych umiejętności każdego z graczy. Czasem będziesz musiał ostro skrytykować swoich podopiecznych, by innego dnia razem z nimi świętować sukces. Najczęściej trenerzy to byli zawodnicy e-sportowi, ale zdarzają sie także wyjątki od tej reguły.

Komentator

W raz z dynamicznym rozwojem e-sportu pojawiła się potrzeba profesjonalnego komentarzu toczących się pojedynków. Komentatorzy wirtualnych rozgrywekto profesjonaliści znający od podszewki nie tylko wybrana przez siebie grę, ale także zespoły i poszczególnych zawodników. W zależności od preferencji komentatorzy są zatrudniani przez organizacje e-sportowe, takie jak  ESL.  Można też własnym sumptem zajmować się komentowaniem meczy przez kanały streamingowe. Spora cześć z popularnych streamerów zajmuje się nie tylko  komentowaniem rozgrywek, ale także wydarzeniami toczącymi się w sferze swoistego "e-sportowego lifestyle'u". Wielu z nich, podobnie jak progracze może pochwalić się statusem gwiazdy. Najlepszym tego przykładem na polskiej scenie jest oczywiście Piotr Skowyrski, czyli "Izak".

Dziennikarz

E-sport stał się modny i dziś każdy szanujący się portal związany z nowymi technologiami chce publikować artykuły związane z tym tematem. Cyber rozgrywkami interesują się równiez strony zajmujące się "klasycznym" sportem, a także witryny informacyjne. Od kandydata oczekuje się znajmości tematu, łatwości pozyskiwania informacji, i ciągłej czujności - wszak w tym świecie wiadomości łatwo się deaktualizują. Zawód dziennikarza e-sportowego na pewno będzie ciekawy dla fana  cybersportu -  musisz mieć jednak lekkie pióro i szeroką dyspozycyjność czasową.

Psycholog

Tak samo jak piłkarze, siatkarze, czy tenisiści również e-sportowcy korzystają czasem z opieki psychologa. Wbrew pozorom zdrowie psychiczne okazuje się tak samo ważne jak ponadprzeciętny refleks, czy zdolność analitycznego myślenia. O równowagę między ciałem i duchem ma zadbać psycholog. Tutaj samo zainteresowanie CSem czy LOLem nie wystarczy - potrzebny jest takżę tytuł mgr psychologii,a kursy dotyczące psychologii e-sportowej będą dodatkowym atutem. W tym fachu dużo zalezy od twojego doświadczenia, talentu, ale także empatii. Konieczna będzie też znajomość specyfiki środowiska wirtualnych rozgrywek oraz godziny spędzone nie tylo w roli psychologa, ale również gracza. Nie wyobrażam sobie psychologa e-sportowego, który sam chociaż przez chwilę nie był aktywnym graczem danej produkcji. Poza wsparciem samych zawodników będziesz także brał udział w rekrutacji nowych graczy, czy ustalaniu planu treningowego.

Scorekeeper

To praca która nie wymaga od Ciebie znajomości e-sportowej tematyki, ale jeżeli jesteś fanem cyber-rozgrywek, bedzię to dla ciebie na pewno przyjemny sposób zarabiania pieniędzy. Praca polega na ogladaniu meczy e-sportowych i wpisywaniu w wyników na stronach związanych z tematyką e-sportową. Nie wymaga to więc zbyt wielkich umiejętności, a firmy zatrudniające na stanowisku scorekeepera są gotowe wypłacić Ci pensję za, defacto, oglądanie meczy. Zarobki nie są powalające, ale jeżeli jesteś studentem, ktory chce sobie dorobić - może to być praca marzeń.

Jak widać świat e-sportu oferuję sporo możliwości zatrudnienia, może się okazać, że pasja poparta sporą dawką pracy i wytrwałości może zamienić się w super karierę.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pablo11
  10
  Można też stworzyć portal z betami i zarabiać na naiwności obstawiających.
  • avatar
   Balrogos
   0
   To bardzo proste sprzedajemy doping czyli specjalne Gejmingowe napoje energetyczne, można też sprzedawać czity tylko no to juz trudniejsza sprawa bo trzeba to popogramowac wszystko, a na zawody do pamieci myszki wgrac :)