• benchmark.pl
 • Foto
 • JPEGmini pomaga lepiej kompresować pliki JPEG bez zauważalnej utraty jakości
Foto

JPEGmini pomaga lepiej kompresować pliki JPEG bez zauważalnej utraty jakości

przeczytasz w 2 min.

Wiele zdjęć JPEG na komputerach można zmniejszyć bez znaczącego uszczerbku na jakości. Pomaga w tym narzędzie JPEGmini

JPEGmini

Nasze dyski komputerowe, serwisy internetowe przepełnione są miliardami zdjęć, z których większość ma format JPEG. Te pliki zajmują dużo miejsca, ale czasem mogłyby zajmować znacznie mniej. Dzięki narzędziu JPEGmini możemy się przekonać jak dużo można oszczędzić.

JPEGmini to aplikacja, która automatyzuje dobór parametrów kompresji podczas zapisu zdjęć, zależnie od ich zawartości. Parametry są tak dobierane, by różnice pomiędzy fotografiami oglądanymi na ekranie komputera, lub wydrukowanymi w rozdzielczości 200 dpi, były dla większości osób niedostrzegalne.

Frankfurt oryginał
Oryginalne 17 Mpix zdjęcie JPEG o wielkości 6,3 MB (fot: Karol Żebruń)

Frankfurt JPEGmini
Zdjęcie zmniejszone przez JPEGmini do rozmiaru 3,3 MB

Porównanie zdjęć
Porównanie wycinków (oryginał po lewej stronie)

To nadal ten sam JPEG, który znamy, ale zaaplikowany w optymalny sposób, dzięki czemu możemy oszczędzić nawet 80% przestrzeni dyskowej. Podobne efekty można uzyskać w innych aplikacjach, ale nie jest to aż tak wygodna procedura.

JPEGmini dostępny jest w kilku wersjach. Najwięcej zyskamy stosując wersję płatną aplikacji, która kosztuje 20 dolarów (oprogramowanie można testować przez 30 dni). Pozwala ona bowiem na wsadowe przetwarzanie dużej liczby fotografii bezpośrednio na komputerze, a właśnie to daje największe korzyści. Dostepna jest także wersja JPEGmini Pro, która radzi sobie z plikami o bardzo dużej rozdzielczości (do 60 Mpix).


GPU-Z download pobierz

Pobierz: JPEGmini

Rozmiar pliku: 272 kB


Jeśli nie chcemy testować desktopowej aplikacji, możemy wypróbować darmową przeglądarkową wersję narzędzia JPEGmini. Należy do niej wgrać fotografię (po rejestracji można wgrywać całe albumy). Po chwili otrzymamy zoptymalizowany plik z linkiem do pobrania na nasz dysk plus podgląd różnic pomiędzy zoptymalizowanym a oryginalnym zdjęciem.

Warto spróbować, choćby po to by przekonać się, czy nasze wymagania co do minimalizacji kompresji nie są przesadzone. Jeśli preferujemy bardzo agresywną kompresję, która degraduje mimo wszystko jakość, to już odrębna sprawa.

Pamiętajcie tylko o jednym - nawet w najlepszym monitorze drobne różnice w kącie pod jakim patrzymy się na zdjęcie, niejednorodne zewnętrzne oświetlenie, rozpraszające uwagę kolory i obiekty wokół zdjęcia, mogą sprawić, że doszukamy się, lub nie, różnic.

Źródło: JPEGmini

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Devastateur
  3
  Proszę... nie za taką cenę. Pierwszy lepszy program (darmowy) robi to samo.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Zbędnie wydane pieniądze na zbędny program do "lepszej" kompresji zdjęć, które nigdy nie powinny być zrobione.
   Podstawowe narzędzie fotografa analogowego - kosz na śmieci, podstawowa umiejętność fotografa cyfrowego - kasowanie zdjęć.
   Wystarczy zrobić selekcję i obróbkę zdjęć pod wykonanie odbitek w fotolabie. Całą resztę zdjęć, których nie będzie się przenosić na papier w 99% można skasować. One są tylko cyfrowym śmieciem bez wartości. Odbitki można pokazać każdemu zawsze i każdych warunkach.
   • avatar
    Konto usunięte
    -12
    Kolejny format, który szybko zostanie zapomniany. Format, który nie jest globalnym standardem nadaje się praktycznie tylko do użytku wewnętrznego i to w bardzo oganiczonym zakresie.