Pamięć RAM

Kartel regulował ceny pamięci DRAM

Tomasz Gierszewski | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Tomasz Gierszewski
16 komentarzy Dyskutuj z nami

Firma Micron Technology potwierdziła, że należała do kartelu regulującym ceny kości pamięci i postanowiła go zdemaskować. 

W cały proceder zamieszanych jest aż dziewięć firm, między innymi: Samsung Electronics, Hynix Semiconductor, Infineon, Elpida Memory, NEC Electronics, Hitachi, Toshiba, Mitsubishi Electric i Nanya Technology. Komisja Europejska nałożyła karę finansową na wszystkie firmy w łącznej wysokości 331 273 800 euro.

Największą kwotę, bo aż 145,7 mln euro zapłacić Samsung, następnie 56,7 mln Infineon oraz  51,5 mln Hynix Semiconductor. Mniejsze kary dostali : Hitachi, Toshiba, Mitsubishi, NEC, Elpida, Nanya. Jedynie Micron Technology nie została ukarana za to, że poinformowała Komisję Europejską o działalności kartelu, działał w latach 1998 - 2002, wymieniając się tajnymi informacjami i ustalając wspólne ceny. 

 

 

Źródło: Wirtualnemedia

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  W dzisiejszych czasach większośc firm z branży robi dokładnie to samo ale oczywiście nikt sie nie wyłamie... kasa jest kasa prawda ?? a klient niech płaci
 • avatar
  white03
  0
  I weź tu wierz w uczciwy rynek... Ale tak, było, jest i będzie zawsze, gdyż ludzi nie obchodzi co robią, aż ich to nie dotyka...
 • avatar
  SoundsGreat
  0
  Już myślałem, ze chodzi o obecny stan DDR2 :P
 • avatar
  Jagar
  0
  A teraz to niby co inaczej ? Ceny ktore nadaja za ddr 3 sa o wiele za duze 2x2gb 500 zl . Co tam , klient wszystko lyknie.
 • avatar
  MarcinPcFg
  0
  I coz z tego kase wezma i podziela miedzy siebie. I teraz to samo robia.
 • avatar
  czapelka21
  0
  Za kolejne 8 lat dowiemy sie że po raz kolejny kartel regulował ceny pamięci ale tym razem DDR2 i DDR3 ale najpierw za jakies 4 lata ze regulowal ceny DDR. Jednym slowem normalka
 • avatar
  sheba1
  0
  Najlepszym przykładem są kości, które ja kupiłem rok temu.
  Były to Patrioty DDR2 800MHz 2x2GB CL4 EP LLK i kupiłem je za 239,- zł. Obecnie kosztują 400 zł ;]
 • avatar
  stud3nt
  0
  Ha, to już wszystko jasne. To dlatego pod koniec 1999 roku 64MB RAMu kosztowało ponad 600zł (a wtedy była to bardzo przeciętna wielkość).