Karty graficzne

Karty graficzne Intela już dostępne w chińskich sklepach

przeczytasz w 2 min.

Czekacie na karty graficzne firmy Intel? Co prawda na modele Intel Arc musimy jeszcze trochę poczekać, ale jeden z chińskich sklepów rozpoczął sprzedaż kart opartych o układy Iris Xe.

Grafika Intel Iris Xe i Xe Max

Grafiki Intel Iris Xe z założenia miały być podstawowymi modelami, które znajdą zastosowanie w słabszych laptopach. W praktyce wyglądało to trochę inaczej. Konstrukcje te nie odniosły większego sukcesu, a słuch o nich właściwie zaginął.

Parametry układów nie wygląda imponująco. Jednostki korzystają z rdzenia DG1 (architektura Xe LP) i oferują 80 jednostek wykonawczych (640 procesorów strumieniowych) lub 96 jednostek wykonawczych (768 procesorów strumieniowych) – to podobna specyfikacja do układów graficznych zintegrowanych w procesorach Core 11. i 12. generacji.

Graczy powinny zainteresować układy Intel Arc (z rdzeniami DG2 opartymi o architekturę Xe HPG), ale na ich premierę najprawdopodobniej będziemy musieli poczekać jeszcze kilka tygodni.

Karty graficzne z układami Intel Iris Xe

Firma Gunnir (tak, my też o niej wcześniej nie słyszeliśmy) postanowiła wykorzystać układy Iris Xe i Iris Xe Max do budowy kart graficznych dla komputerów stacjonarnych.

W ofercie chińskiej marki znajdziemy trzy konstrukcje – Gunnir DG1 (niskoprofilowy) i Gunnir Iris Xe Index V2 bazują na rdzeniu Iris Xe z 80 jednostkami EU i oferują 4 GB pamięci LPDDR4x, a Gunnir Iris Xe Max Index V2 na rdzeniu Iris Xe Max z 96 jednostkami EU i też dysponuje 4 GB pamięci LPDDR4x.

Gunnir Iris Xe Index V2

Gunnir Iris Xe Max Index V2

Zwykłe modele wykorzystują bardzo podobne chłodzenie. Producent zastosował dwuslotowy cooler z 80-milimetrowym wentylatorem. Do dyspozycji oddano trzy wyjścia obrazu: DVI, HDMI i DisplayPort.

Gunnir DG1

Niskoprofilowa wersja korzysta z mniejszego chłodzenia - obejmuje ono niewielki radiator i malutki wentylator. Do dyspozycji oddano tylko dwa wyjścia wideo: VGA i HDMI.

W sieci pojawiły się pierwsze testy układów, ale nie powinniśmy liczyć na rewelacyjne osiągi – to właściwie poziom 4- - 5-letnich kart ze średniej półki.

Intel Iris Xe - 3DMark wydajność

Zwykły Gunnir Iris Xe Index V2 z 80 jednostkami EU osiąga 1541 punktów w teście 3DMark Time Spy (GPU Score) i 5192 punktów w teście 3DMark Fire Strike (Graphics Score). Podobną wydajność oferuje Radeon RX 460 z 2016 roku.

Intel Iris Xe Max - 3DMark wydajność

Model Gunnir Iris Xe Max Index V2 z 96 jednostkami EU jest o jakieś 25% wydajniejszy – w tych samych testach osiąga odpowiednio 1918 punktów i 6494 punkty, co można porównać do Radeona RX 560 z 2017 roku.

Karty graficzne Gunnir Iris Xe Index V2 i Gunnir Iris Xe Max Index V2 póki co są dostępne tylko w Chinach, gdzie ich cena wynosi odpowiednio 639 juanów (400 złotych) i 699 juanów (440 złotych). Raczej nie należy podejrzewać, że sprzęt pojawi się w Europie.

Źródło: Gunnir, Bilibili, VideoCardz

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Goldengecko
  9
  W Polsce widziałem na giełdzie używaną kartę graficzną 1 GB za 450 zeta
  • avatar
   Ciekawski_
   1
   Wydajność RX560 za 440zł? To by była całkiem ciekawa oferta. Do niedawna za znacznie słabszy GT1030 trzeba było zapłacić ~500zł.
   Na szczęście najgorsze chyba już za nami i ceny GPU stopniowo spadają :-)
   • avatar
    lkozierowski
    1
    Takie do liczenia ułamków dziesiętnych
    • avatar
     zack24
     1
     No to ciekawe czy wejdą na Ali... I po ile...?
     • avatar
      Silver
      0
      Licząc, że faktycznie będzie to poziom RX 560 to zapowiada się mocniejsza od Vegi 11 i GT1030 karta. Więc jeśli u nas będzie za te 450 zł w dobie dzisiejszych cen GPU można będzie zbudować budżetowy sprzęt do odpalenia czegoś niewymagającego - dowolny procesor, bez konieczności ograniczania się, że musi mieć jakieś iGPU/APU/ Czekamy na dalszy rozwój, bo zapowiada się nieźle.
      • avatar
       Krzysiak_PL_GDA
       -5
       Da się na tym kopać ;)
       • avatar
        MarianWitoldSzopa
        -7
        Dzień dobry. Nazywam się Marian Witold Szopa ze szlachetnego rodu Szopów. Moja rodzina od wieków była stałymi gośćmi na dworach królów polskich i decydowała o życiu politycznym, kulturalnym, naukowym i nie tylko.
        Niestety dwie wojny światowe i komuna sprawiły ze straciliśmy cały majątek. Dopiero w latah 90 tych i 2000 zaczęliśmy powoli odbudowywać nazsza renomę ale to nie było to co w dawnych wiekach.
        Jednak w 2020 roku nastąpił przełom jako pierwszy z rodu postanowiłem zainwestowac w kryptowaluty. Odkryłem aplikacje Crypto Com i zainwestowałem 25$. Na kilka miesięcy zapomniałem o tej aplikacji Jednak pewnego dnia sprawdziłem konto i nie mogłem uwierzyć z 25$ zrobiło się 250 tysięcy!!! Poszedłem na całość i dalej inwestowałem o zarobiłem w 2021 roku 25 milionów$!!!!
        Za te pieniądze miedzy innymi odkópilem i wyremontowałem trzy zabytkowe dwory które należą do mojego rodu a to dopiero początek.
        Jeśli tesz chcesz zarobic taka potężna kase zainstaluj aplikacje Crypto com i skorzystaj z mojego linku polecającego a otrzymasz na start az 25$ czyli tyle ile ja na początku!
        Nie czekaj dłużej, piękne kobiety, ogromna willa z basenem, luksusowe samohody, obracanie się w swiecie biznesy, polityków, celebrytów i śmietanki
        towarzyskiej to wszystko na ciebie czeka!
        Dzięki handlu kryptowalut odzyskałem szlachecki dobytek mojego rodu i stałem jednym z najbogatszych i cenionych ludzi w Polsce!
        Oto twój kod!!!
        jjey2xxs9c
        • avatar
         0
         Już mogli dać normalną pamięć graficzną (chociażby GDDR5 ale lepiej 6)... Bo to w sumie niewiele się różni od współdzielenia pamięci z procesorem pod względem szybkości :/
         • avatar
          BariGT
          0
          Ostanio mieli konkurować z RTX3070 XD
          • avatar
           piwo1
           0
           dobrzew widze ze w 10nm robione? nie w tsmc w 7nm?
           • avatar
            greglion
            0
            Co to ma być xD