Komputery

Komputer kwantowy toleruje uszkodzenia części podzespołów

Tomasz | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Tomasz
26 komentarzy Dyskutuj z nami

Większość ludzi wyobraża sobie komputery kwantowe jako wielkie i niesamowicie skomplikowane urządzenia. Okazuje się jednak, że maszyny te mogą działać nawet wówczas, gdy część ich podzespołów jest uszkodzona lub źle zaprojektowana.

Nowe odkrycie to kolejny element układanki potrzebny do zbudowania komputerów kwantowych z prawdziwego zdarzenia, które mogą mieć ogromny wpływ na rozwój elektroniki i nauki w ogóle. Choć sam pomysł wbudza duże zainteresowanie uczonych od dwudziestu lat, budowa funkcjonalnego urządzenia tego typu nadal pozostaje poza naszym zasięgiem.

  Warto przeczytać:
 


Komputer kwantowy coraz bliżej

Laser zamiast miedzianych ścieżek

Grafenowe układy coraz bardziej realne

Zasada działania komputera kwantowego w uproszczeniu polega na wykorzystaniu cząstek kwantowych przyjmujących różne stany, odpowiadajace wartościom zwanym qubitami.

Niestety, jedną z wielu osobliwości cząstek kwantowych jest ich tendencja do niespodziewanej zmiany stanu, co powoduje krytyczne błędy. Naukowcom z uniwesytetu Queensland udało się opracować mechanizm, dzięki któremu takie zdarzenie nie powoduje utraty informacji.

Podobnie jak ludzie, którzy z reguły potrafią przeczytać list, w którym kilka liter zostało zamazanych, lub zrozumieć rozmówcę telefonicznego w przypadku wystąpienia zakłóceń, komputer kwantowy może odtworzyć brakującą informację na podstawie kontekstu. Urządzenia tego typu są w stanie odzyskać informację nawet wówczas, gdy jedna czwarta danych uległa uszkodzeniu. Jest to możliwe dzięki tak zwanemu efektowi splątania i zwiększaniu pewności informacji wraz z liczbą użytych qubitów.
 

Obrazowe przedstawienie odkrytego efektu. Nawet jeśli qubity oznaczone kolorem niebieskim ulegną przekłamaniu, nadal bedziemy w stanie dokładnie określić ich pozycję


Wnioski płynące z badań są zaskakujące - autorzy porównują komputer kwantowy do liczydła, które straciło czwartą część koralików, a mimo to nadal działa. W układach klasycznych taka sytuacja jest niemożliwa do wyobrażenia. Niestety, są to na razie wiarygodne, lecz wciąż tylko teoretyczne obliczenia - dzisiaj w praktyce ciężko jest skonstruować urządzenie operujące na liczbie qubitów większej niż dwa lub trzy. Nowe odkrycie pozwoli jednak na tworzenie śmielszych projektów.

Jeśli te trudności zostaną przezwyciężone przez inżynierów, komputery kwantowe mogą znaleźć zastosowanie w szerokiej gamie problemów. Ze względu na swą specyfikę nie muszą koniecznie zastąpić maszyn dotychczas nam znanych, jednak w wielu zadaniach, takich jak kryptografia lub symulacje, będą wielokrotnie lepsze.
 

Źródła: Science Daily

Polecamy artykuły:    
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5
Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD
Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Igoruss
  Ciekawy nius, ciekawe ile lat trzeba będzie poczekać na taki komputer kwantowy
 • avatar
  dawiduser143
  ja chcialbym dzialajacy komputer bez graficznej
 • avatar
  Konto usunięte
  Ok, ale co ma zmiana stanu "qubit'ów" do uszkodzenia podzespołu? o_O'
  Stop onet'owskim tematom!
  Z wyrazami niezadowolenia łapka w dół.
 • avatar
  b4rt3k
  "cząstek kwantowych"
  maslo maslane
  nie ma czegos takiego jak czastki kwantowe, gdyz kazda czastka podlega zasadom mechaniki kwantowej, kwantowosc czastek ujawnia sie w bardzo malych skalach

  "Niestety, jedną z wielu osobliwości cząstek kwantowych jest ich tendencja do niespodziewanej zmiany stanu"
  oryginalnie chyba chodzilo o dekoherencje stanu splatanego - atomy komputera kwantowego oddzialuja z otoczeniem i przestaja byc ze soba splatane
 • avatar
  Konto usunięte
  Skynet nadchodzi.... małymi kroczkami ;)
 • avatar
  jeomax.co.uk
  Te glupie porownania :)
  Oni porownuja to do liczydla, ktore stracilo czesc koralikow, ALE DZIALA, natomiast faktycznie nalezaloby powiedziec szczerze nie tyle o skutkach, ale przyczynie - czyli liczydlo, ktore ot, samo z siebie powyrzucalo korale (i dziala). Zupelnie, jak kobieta ;-)
 • avatar
  severian
  Tak na dobrą sprawę to wielu naukowców powątpiewa w możliwość zbudowania komputera kwantowego.A tu co chwila jakiś news jakby te komputery lada moment miały wylądować na półkach w tesco :)
 • avatar
  wildthink
  Nikt nie pisze o działającym komputerze, a zaledwie o 2-3 qubitach (cokolwiek one znaczą). Do maszyny działającej w laboratorium droga daleka jak na Plutona, nie wspominając o masowej produkcji. Ile to wynalazków nie wyszło poza laboratoria, bo koszt ich budowy był za wysoki (tym samym masowa produkcja nieopłacalna)