Ciekawostki

Koniec z opłatami za roaming w UE, od 2017 r.

przeczytasz w 1 min.

Operatorzy nie będą mogli naliczać dodatkowych kosztów tylko za to, że wykonujemy połączenia czy wysyłamy wiadomości z innego państwa.

Euro SIM

Europa to dziwne miejsce. W niektórych aspektach działa jak jedno wielkie państwo – można swobodnie przekraczać granice większości państw, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W innych zaś wyodrębnienie poszczególnych krajów jest aż nadto widoczne – różne waluty czy też… opłaty za roaming. Waluty przez długi czas pozostaną jeszcze nieujednolicone, ale za to zmienić może się prawo odnośnie do tego drugiego. 

Władze Unii Europejskiej poinformowały, że chcą, by operatorzy sieci telefonicznych nie mogli naliczać dodatkowych kosztów tylko za to, że wykonujemy połączenia czy wysyłamy wiadomości z innego państwa.

To jest ta dobra wiadomość. Zła jest taka, że na wdrożenie nowych przepisów przyjdzie nam najpewniej sporo poczekać – dokładnie do 15 czerwca 2017 roku. 

Na szczęście ma to być całkowita likwidacja opłat za roaming. Oznacza to, że nie tylko będziemy mogli dzwonić i wysyłać wiadomości bez dodatkowych kosztów, ale też korzystać z Internetu mobilnego zgodnie ze stawkami naszego operatora. Według władz Unii Europejskiej to zbyt drastyczna zmiana, by móc wprowadzić ją od razu – stąd aż dwa lata zwłoki.

Już w kwietniu przyszłego roku wprowadzone zostać ma jednak rozwiązanie pośrednie. Operatorzy będą musieli przystać na nieco niższe opłaty – nie będą mogły przekroczyć 5 centów za minutę połączenia i 1 MB danych internetowych oraz 2 centów za wiadomość SMS.

Źródło: 9to5Google, Europa

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  8
  Miło by było ;)
  • avatar
   kakagonzalez
   2
   5 i centów i 2 centy - fajnie. Ale jak operatorzy będą przeliczać te ceny w krajach spoza "Eurolandu"?
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    super, ale wiadomo to już od dawna
    • avatar
     ICE1979
     0
     To wolny rynek i konkurencja na nim powinna ustalac ceny a nie jacys kretyni brukseli. Tepaki sie ciesza ,a socjalizm coraz bardziej niszczy gospodarke.
     • avatar
      sabaru
      -1
      Wymyślą co innego.
      • avatar
       Konto usunięte
       -5
       Bardzo dobrze. Codziennie muszę dzwonić wiele razy za granicę w interesach. Wreszcie rachunki będą niższe niż kilka tytsi
       • avatar
        Fr3aKy
        0
        Pewnie stawki będą takie same jak w kraju, ale zamiast pobierać z pakietu, będą doliczali do abonamentu :) Oby tak nie było... ale znając życie tak właśnie będzie :P
        • avatar
         Torrez1
         0
         Obysmy dlugo sie tym cieszyli zanim Unia padnie...