Ciekawostki

Kosmos w 4K już wkrótce na YouTube

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
10 komentarzy Dyskutuj z nami

Kosmos jest wspaniały. Niestety większości z nas najpewniej nie będzie dane zobaczyć jego ogromu na własne oczy. Jest na to rada.

Kosmos 4K

Kosmos jest wspaniały. Niestety większości z nas najpewniej nie będzie dane zobaczyć jego ogromu na własne oczy. Pozostają więc zdjęcia i filmiki. Wkrótce te ostatnie będą znacznie bogatsze w szczegóły. Agencja NASA oficjalnie zapowiedziała bowiem, że na jej kanale (ReelNASA) w serwisie YouTube niedługo pojawią się materiały wideo o rozdzielczości 4K Ultra HD (3840 x 2160 pikseli) i szybkości 60 klatek na sekundę.

Oczywiście jeśli chcesz oglądać te materiały w pełnej krasie będzie potrzebował 1) szybkiego połączenia z Internetem, 2) monitora lub telewizora z wyświetlaczem UHD i 3) w miarę wydajnego komputera. Wyświetlanie 8 milionów pikseli w 60 klatkach na sekundę może bowiem kosztować nasz sprzęt całkiem sporo. Jeśli jednak wszystkim tym dysponujesz, to już możesz zacierać ręce.

Skąd te nagrania? Jak nietrudno się domyślić: z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dlatego też na materiałach zobaczymy nie tylko piękno samego kosmosu, ale też bliżej przyjrzymy się życiu i pracy astronautów na pokładzie ISS właśnie. 

Krotką zajawkę możecie zobaczyć poniżej. Pierwsze „pełne” filmiki powinny natomiast pojawić się w przeciągu kilku najbliższych tygodni.

Źródło: TechRadar

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  UKBIB2012
  do tego wystarczy telewizor fhd , przy tym bitrate to nie bedzie miało jakości blueray , skalowanie to nie wszystko , co z tego jak 4k w 60fps jak spadki rozdzielczości ruchomej zachaczają przy bardzo szybkich łączach do 480p?
  2
 • avatar
  ECRYGIGS
  A mnie dalej HTML5 na Firefox nie działa w 4K/60.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Kosmos to ja mam w głowie jak wypije za dużo piwa xD
  1
 • avatar
  kot-kreskowy
  Jak będą live streamy ze stacji w 4k i 60 klatkach to złożę sobie nowy sprzęt. Pytanie czy Broadwell/Skylake będzie dawał radę z wyświetlaniem takiego materiału. Chyba najwyższa pora żeby dawały radę.
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  nie ma żadnej stacji iss, ziemia jest plaska! ta stacja jest oszustwem!
  https://www.youtube.com/watch?v=D2EHboefO_w
  -8
 • avatar
  diwad2510
  co jak co ale u mnie net ogarnie nawet 8k z YT.
  Mieszkanie w Wielkopolsce i korzystanie z neta na światłowodzie od inei ma swoje plusy
  HIHI