Ciekawostki

Latająca taksówka na wodór - oto Skai

przeczytasz w 1 min.

Niemałe możliwości, ale bardzo mały wpływ na środowisko naturalne. Wodorowe ogniwa paliwowe mają być poważnym atutem latającej taksówki Skai.

Na rynku motoryzacyjnym Toyota przekonuje, że auta na wodór to lepsze rozwiązanie niż „konwencjonalne” samochody elektryczne. Firma Alaka'i twierdzi, że to samo tyczy się nowego środka transportu – latających taksówek. 

Latające taksówki to niedużych rozmiarów maszyny przeznaczone do powietrznego transportu indywidualnego lub w niewielkich grupach. Z każdym miesiącem otrzymujemy kolejne pomysły na nie, a koncepcja Alaka'i wyróżnia się tym, że wykorzystywanym paliwem jest wodór. 

Skai taxi

Skai – bo tak nazywa się koncepcyjna taksówka latająca Alaka'i cechująca się pionowym startem i lądowaniem – wykorzystuje wodorowe ogniwa paliwowe. Dzięki nim ładowanie do pełna trwać ma mniej niż 10 minut, a po tym czasie możliwe ma być latanie nawet przez 4 godziny. Wszystko to z ograniczonym do minimum negatywnym wpływem na środowisko naturalne.

Sześciosilnikowa maszyna została zaprojektowana we współpracy z BMW Designworks i – co nietypowe – producent (przynajmniej na razie) nie stawia na system lotu autonomicznego, lecz chce opierać się na ludzkim pilocie. Dodajmy, że w kabinie Skai zmieści się maksymalnie pięć osób (czyli: 4 pasażerów). 

Autorzy projektu już teraz planują testowe loty, choć z ich startem muszą wstrzymać się przynajmniej do momentu, w którym takie eksperymenty staną się w ogóle dozwolone prawnie. Dyrektor generalny, Steve Hanvey, stwierdził nawet, że jego zdaniem minie co najmniej dekada zanim będziemy mogli zamówić sobie taką latającą taksówkę.

Źródło: Engadget, Alaka'i, Gizmag. Foto: Alaka'i

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  eninede
  4
  "MultiPass" sie zbliza ;)
  • avatar
   blebleble
   4
   Jakiś spadochron jest w tym ?
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    jedna z wielu bezsensownych koncepcji, która zwiększy przepustowość komunikacyjną mniej niż o połowę, bo w powietrzu nie może być tak gęsto jak na drodze, poza tym ta "taksówka" jak i wiele innych zajmuje znacznie więcej przestrzeni.

    zamiast tego lepiej jest budować trasy wielopoziomowe, zresztą takie już gdzieniegdzie są.
    • avatar
     frankowski84
     0
     Wodór jest przyszłością motoryzacji, w mirai jedyny efekt spalania to woda, więc jest zeroemisyjne. A co do tych latających taksówek, to nie jestem przekonany. Poczekam aż zaczną latać :)