Laptopy

MacBooki Pro bez GeForce Boost i z niepełnym Hybrid Power

przeczytasz w 1 min.

Wiele osób oczekiwało, że mające swoją premierę zaledwie kilka dni temu nowe MacBooki Pro, zawierające na pokładzie zarówno chipset GeForce 9400M, jak i dedykowane GPU GeForce 9600M, w pełni wykorzystują oferowane przez nie możliwości. Chodzi o GeForce Boost oraz Hybrid Power, będące częściami składowymi technologii Hybrid SLI.

Przypomnijmy, że GeForce Boost pozwala na jednoczesne działanie obu chipów graficznych, co zwiększa ogólną wydajność systemu. Z kolei Hybrid Power umożliwia łatwe przełączanie się pomiędzy zintegrowanym chipem graficznym, a dedykowanym GPU, co pozwala w zależności od wybranej opcji, na zwiększanie wydajności lub czasu pracy na baterii.

Z GeForce Boost w nowych MacBookach Pro niestety nie skorzystamy. Apple zupełnie nie obsługuje tej technologii w tych laptopach – ani pod systemem Mac OS X, ani pod Windows.

Jeśli natomiast chodzi o Hybrid Power, to jego implementacja jest mocno niepełna. W Mac OS X na nowych MacBookach Pro, w celu przełączenia się z jednej karty graficznej na drugą trzeba wybrać odpowiednią opcję w preferencjach, a następnie wylogować się i zalogować ponownie. Jest to znacząco mniej wygodne rozwiązanie niż w konkurencyjnych laptopach z Windows, gdzie przełączenie pomiędzy kartami następuje natychmiast. Niestety, na MacBooku Pro, nawet po instalacji Windows technologia Hybrid Power nie będzie działała tak, jak powinna. W systemie Microsoftu użytkownik będzie mógł bowiem korzystać jedynie z trybu wydajnościowego i chipu GeForce 9600M, a zintegrowana GeForce 9400M pozostanie niewidoczna. To zła wiadomość dla użytkowników, którzy chcą korzystać na „jabłuszku” z Windows – wykorzystanie wyłącznie zintegrowanej karty graficznej pozwoliłoby bowiem pod tym systemem wydłużyć działanie notebooka na baterii o całą godzinę.

Przejście z chipsetów Intela na chipsety NVIDII było dobrym pomysłem, jednak Apple'owi ewidentnie zabrakło czasu na wykorzystanie ich możliwości. Być może zmieni się to za jakiś czas, wraz z wprowadzeniem odświeżonej rewizji nowych MacBooków Pro.

 

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  szkoda ze Apple nie skorzystal z tego bo daje to naprawde duzo plusow.
  A juz sie zastanawialem powaznie nad MacBookiem dla siebie a geforceboost i hybridpower sa elementami kluczowymi...

  trzeba poszukac czegos innego :)
  i od nowa zacznie sie zabawa :)