Oprogramowanie

Mało aplikacji na Androida 3.0

przeczytasz w 2 min.

Chociaż system Google Android może się pochwalić ogromną popularnością i dużą dostępnością aplikacji, to jego najnowsza odsłona okazała się "aplikacyjnym" niewypałem. Gdyż do tej pory w zasobach Android Market, można znaleźć jedynie ponad 50 aplikacji na Androida 3.0.

Jak się okazuje ostatnie zawirowania wokół najnowszego wydania systemu Android 3.0, który został przygotowany wyłącznie dla tabletów internetowych, nie przyniosły pozytywnych skutków. Jednym i chyba najważniejszym ich negatywem jest z pewnością mały zasób dostępnych aplikacji.

Warto przeczytać:
Google blokuje kod Androida 3.0 - tymczasowo

Otóż w Android Market można ich znaleźć nieco ponad 50, w tym zdecydowana większość z nich została napisana dla wersji 2.1/2.2/2.3 a następnie została poddana modyfikacjom przystosowującym je do Androida 3.0. Co ciekawe w zbiorach marketu znajdziemy jedynie 14 aplikacji pisanych wyłącznie pod Androida 3.0. Jak już pewnie większość z was wie system Google Android 3.0 noszący nazwę kodową "Honeycomb" został przygotowany z myślą o tabletach internetowych i ku rozczarowaniu wielu użytkowników nie jest kompatybilny ze smartphonami. Co z całą pewnością stanowi jedną z przyczyn tak małej liczby dostępnych aplikacji.

Dla przykładu w chwili debiutu tabletu internetowego Apple iPad, liczba dostępnych dla niego aplikacji wynosiła ponad 1000. Gdy debiutował jego następna iPad 2, liczba dostępnych aplikacji wzrosła do 65 tysięcy. Mała liczba aplikacji dla Androida 3.0 to niestety nie jedyny problem z aplikacjami, otóż Android Market nie umożliwia wyszukiwania aplikacji przystosowanych do pracy z tabletami - co z pewnością jest dużym utrudnieniem dla użytkowników nowego systemu.

Dużą rolę w tej sytuacji odegrała decyzja Google o nieudostępniania kodu źródłowego Androida 3.0 wszystkim użytkownikom, a jedynie kluczowym partnerom. Taka decyzja połączona z brakiem należytego wsparcia dla deweloperów z pewnością wpłynęła na tak małą ilość dostępnych aplikacji. Co ciekawe na usprawiedliwienie twórców systemu można dodać, iż oficjalna wersja systemu pojawiła się na dwa dni przed premierą pierwszego tabletu opartego na tym systemie, czyli Motorola Xoom. Jak więc nie trudno się domyślić w ciągu dwóch dni ciężko jest oczekiwać powstania wielu aplikacji. Mimo wszystko mamy nadzieję, iż sytuacja niedługo wróci do normy a nowa wersja Androida będzie posiadała w swojej ofercie dużą ilość aplikacji.

Źródło: InsideHW   

Polecamy artykuły:  
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Goog le Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jacy4
  0
  Nie dziwie się, jak nikt nie ma jeszcze tabletu z Androidem 3.0 to po co mają się męczyć pisząc aplikacje na ten system ?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ale artykuł wgl BETON...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Miesiąc-dwa i będzie z 10tysięcy tych aplikacji :D
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Dokładnie. Android 3.0 ledwo co wyszedł na rynek a ludzie już chcą tyle aplikacji co jest na iOS. Ludzie myślcie trochę w tym serwisie...
     • avatar
      Nalovp
      0
      Po co komu drogie tablety na androidzie 3.0 jak można mieć taniego dobrej jakości Ipada 2 i aplikacji do woli.
      Tak szczerze to czy ktoś z was ma zamiar kupić tablet z androidem?
      Pewnie nie bo przecież jeszcze trzeba będzie poczekać na aplikacje,a potem trzeba będzie czekać na nowe tablety bo do tych nie będzie aktualizacji androida i tak w koło.
      • avatar
       germo
       0
       Jedyny tablet z 3.0 na rynku to mocno za drogi XOOM. Może sytuacja się zmieni jak EEE Pad Transformer trafi do US i Europy Zachodniej.