Ciekawostki

Latająca kamera cyfrowa MeCam wierna jak pies - zawsze w pobliżu właściciela

przeczytasz w 1 min.

Żadnego pilota - wystarczą polecenia głosowe

MeCam quadrocopter

Choć targi CES 2013 już dawno się skończyły, a oczy wszystkich miłośników technologii cyfrowego obrazowania skierowane są na japońską imprezę CP+, to warto cofnąć się w czasie i przypomnieć jedno z pokazywanych w Las Vegas urządzeń. MeCam to quadrocopter, na którego pokładzie zainstalowano cyfrową kamerę. Nie to jednak jest najciekawsze, wszak takich urządzeń jest już wiele i możemy je kupić w naszych sklepach. Innowacyjne są rozwiązania sterowania urządzeniem, wśród których znalazła się technika głosowego wydawania poleceń. Jedna z dostępnych komend nakazuje MeCam, by cały czas nam towarzyszył, unosząc się dyskretnie ponad nami w powietrzu.

Produkt Always Innovating jest jeszcze w fazie prototypu i projektowania, ale już robi wrażenie. Nie spodziewajmy się jednak, by ta zabawka, mimo iż zaawansowana technologicznie, ale jednak zabawka, trafiła do sklepów wcześniej niż w 2014 roku. Przewidywana cena MeCam to około 49 dolarów. Nawet zakładając duże narzuty importerów, MeCam może stać się gadżetem, który zdobędzie dużą popularność.

MeCam dłoń rozmiar

Sercem MeCam jest układ SoC, przez konstruktorów określany jako najmniejsza jednostka tego typu na rynku. A cóż ona oferuje? Procesor taktowany zegarem od 1 do 1,5 GHz (Cortex-A9), zależnie od konfiguracji. Do tego mamy 1 GB pamięci RAM, slot na kartę pamięci SD oraz moduły bezprzewodowej komunikacji Bluetooth i dwuzakresowego Wi-Fi. Zdjęcia i filmy wykonywane przez wbudowaną kamerę (jej parametrów na razie nie znamy) można zapisać na wbudowanej karcie pamięci lub przesyłać za pośrednictwem smartfona na serwisy społecznościowe.

MeCam płytka drukowana elektronika

MeCam można określić mianem latającej kamery cyfrowej. Głosowe sterowanie lotem MeCam to z pewnością bardzo ciekawy pomysł. Nad stabilnością lotu MeCam będą czuwać opatentowane algorytmy, dwa niezależne autopiloty i 14 czujników położenia. Rejestrowane wideo będzie stabilizowane elektronicznie za pomocą algorytmu Morpho Inc.

Źródło: Always Innovating

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Skaza
  17

  Interesujący gadżet :)

  Należy jeszcze dodać odpowiedni głośniczek. Wtedy takie maleństwa będzie można masowo wysłać na ulice oraz do zakładów pracy, oczywiście dla naszego wspólnego dobra. Komunikaty motywujące do wydajniejszej pracy, przestrzegania przykazań i obowiązkowego oglądania telewizji przez cztery godziny dziennie, uczynią nas lepszymi obywatelami. A gdyby zainstalować możliwość nagrywania w nocy ? Wtedy podobne fruwadła będą mogły upewnić się, że... Tak, że śpimy po bożemu.

  To oczywiście napisane żartem, jednak kto wie... Może kiedyś ? ;)

  • avatar
   Maciej Lewczuk
   5
   I znów ktoś będzie uzywał takich gadżetów do podglądania, nagrywania czy innej inwigilacji...
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Wszystko super ale to wciąż tylko 5 minut latania na jednym ładowaniu - za dużo sobie to nie polata.
    • avatar
     Rafal_0
     2
     Ciekawe jak długo baeria wytrzyma, chyba że wynjdą ładowanie bezprzewodowe na dużą odległość.
     ja obstawiam max 30 minut lotu
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      dobra, dobra, mniejsza z tym jak jest kamera... przejdźmy do meritum, na pewno każdy chce wiedzieć... jaki uzbrojenie może przenosić :) mój typ: gatling ultra-light
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Ale do nagrywania innych już dawno są drony sterowane za pomocą tabletów i smartfonów. Te zabawki istnieją już od lat. Tutaj nowością jest to że taki dron może chodzić za właścicielem a nie że lata i nagrywa, bo to można kupić już od ładnych parę lat.
       • avatar
        Tassador
        0
        KINO z filmu stargate universe ;P
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Zawsze chciałem zobaczyć z bliska gniazdo szerszeni bo nie mam na tyle odwagi aby podejść na metr odległości.

         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ciekawe ile czasu to polata z tymi parametrami , moj maly heli gyro apache lata 7minut a nie ma procesora i giga ramu wifi itp , wiec watpie by za nami latalo caly dzien na podworku ...