Bezpieczeństwo

Kim Dotcom ma dość Internetu - chce stworzyć własny

przeczytasz w 1 min.

MegaNet ma być zdecentralizowaną siecią niekorzystająca z adresowania IP, zapewniającą bezpieczeństwo i prywatność.

MegaNet

Kim Dotcom to znane nazwisko w świecie Internetu. Wprowadził on do sieci między innymi takie serwisy jak Megaupload, MEGA czy Baboom. Teraz, za pośrednictwem Twittera, przedstawił swój kolejny szalony pomysł. Chce on uruchomić swoją własną sieć, która w przeciwieństwie do Internetu nie mogłaby być monitorowana przez rządy i jej organizacje, a w rezultacie zapewniałaby bezpieczeństwoprywatność. Oto MegaNet.

Dotcom nie ujawnił jak dotąd zbyt wielu konkretnych informacji na temat projektu MegaNet. Wiemy jednak, że ma to być zdecentralizowana sieć, niekorzystająca z systemu adresowania IP, przez co miałaby zapewniać prywatność. „Żadnych ataków DDoS czy hakowania. Żadnej cenzury. Żadnego szpiegowania” – zapowiada Niemiec. Ma to być prawdziwie wolne miejsce pozbawione rządowej kontroli.

Nie wiadomo natomiast czy Kim Dotcom chce stworzyć coś zupełnie nowego czy tylko dodatkową sieć na wzór, chociażby, TOR-a lub MaidSafe. Tak czy inaczej jednak projekt wydaje się bardzo interesujący i z pewnością będziemy śledzić ten temat.

MegaNet Twitter

Stworzenie alternatywnej sieci to jednak spore wyzwanie i Kim Dotcom będzie musiał poradzić sobie z co najmniej kilkoma problemami. Pierwszy to opracowanie odpowiedniej strategii (i zdobycie wystarczających środków na jej realizację). Drugi natomiast, być może większy, to znalezienie sposobu na zainteresowanie szerszej społeczności do korzystania z MegaNet. Bo choć „prywatność” i „bezpieczeństwo” brzmią zachęcająco, to przestawienie się na zupełnie nowe rozwiązanie może wielu zniechęcić.

Źródło: Twitter / Kim Dotcom, The Hacker News

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wasek
  1
  Prędzej odpowiedni ludzie z rządu zamkną go lub upozorują jego samobójstwo niż pozwolą mu na takie coś.
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   pierwsze założenie można między bajki włożyć. Nie korzysta z IP to nie znaczy że bezpieczna. W każdej sieci aby pakiet przeszedł z punktu A do B, muszą być one adresowane, czyli posiadać jakiś unikalny identyfikator (tu adres IP). IP jest tylko sposobem adresowania. w samej sieci Ethernet każda karta sieciowa ma swój 12 bajtowy adres, i to przypisany fabrycznie. nawet każda karta wifi tez ma 12 bajtowy adres, tzw. MAC. mister dotcom po prostu rzuca chwytliwymi hasłami :) ale niech buduje.
   • avatar
    Bosman
    -1
    Niby Internet z założenia jest zdecentralizowany, ale w rzeczywistości nie do końca. Nie wiem, czy bardziej nie chodzi tu o "niezależny".
    Problemem wydaje się użycie od podstaw nowego protokołu sieciowego, który umożliwiałby komunikację między sieciami.
    Biorąc pod uwagę, że routery generalnie pracują na TCP/IP może to być trudne zwłaszcza, że nie wszędzie jest Ethernet.
    Ciekawe jak Kim .com chce z tego wybrnąć.
    • avatar
     Konto usunięte
     -30
     Od hamburgerów mu się już pod paździerzem poprzestawiało.
     • avatar
      Silver
      0
      Życzę mu powodzenia. :)
      • avatar
       PL_SBX
       0
       Hmm internet bez ip.. jestem ciekaw na jakiej zasadzie miałoby to się łączyć z serwerami...
       • avatar
        Sacratog
        0
        Kim Dotcom ma dość powietrza , chce stworzyć własne.
        W obecnym czasie tak to wygląda.