Systemy operacyjne

Microsoft szykuje kilkanaście wersji Windows 8

przeczytasz w 2 min.

Według Renee James z firmy Intel, Microsoft pracuje nad czterema wersjami systemu Windows 8 dla urządzeń wyposażonych w układy ARM i tylko nad jednym skierowanym dla mobilnych układów Intela.

Zapowiedź Microsoftu że Windows 8 będzie w pełni kompatybilny z układami ARM niespecjalnie ucieszył zarząd Intela, gdyż firma ta wchodzi właśnie na rynek tabletów i smartfonów celem przejęcia części rynku od ARM. W takim tonie też jest wypowiedź pani Renee James, wiceprezesa Intela od spraw oprogramowania. Według niej Microsoft pracuje w chwili obecnej nad aż czterema wersjami swojego nowego systemu, które skierowane będą dla procesorów ARM. Tym samym będzie tylko jedna wersja na architekturę x86 (Intel, AMD).

W czym zatem upatrujemy problem? Według pani James, taki stan rzeczy wprowadzi spory chaos wśród twórców oprogramowania, ponieważ trudniej będzie zaprogramować jedną aplikację tak, by działała na wszystkich czterech wersjach skierowanych dla platform ARM. Prócz tego trzeba pamiętać że wcześniejsze aplikacje, stworzone dla Windows 7 nie będą działać na wersji 8 stworzonej dla układów ARM. Oczywiście na tabletach z Intelem nie będzie żadnych problemów.Po dokładnym przyjrzeniu się sprawie, wcale nie wiadomo jak bardzo różnić będzie się programowanie na różne wersje Windows dla ARM. Ponadto sporo mówi się o wprowadzeniu uruchamiania aplikacji w trybie Windows 7 (emulacja), który pozwoliłby na uruchamianie programów napisanych na platformę x86 na procesorach ARM. Tak więc czy Intel naprawdę troszczy się o użytkowników czy jedynie prowadzi „czarny PR”? To zależy już od punktu widzenia.

W chwili obecnej nie wiadomo ile wersji Windows przygotuje Microsoft. Wiadomo o czterech dystrybucjach dla układów ARM, jednej dla mobilnych procesorów x86. W przypadku Windows 7 mieliśmy do czynienia z sześcioma wersjami (Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise oraz Ultimate) w wersji 32- oraz 64-bitowej. Jeśli tak samo miałoby być i tym razem otrzymalibyśmy 17 różnych wersji systemu Windows 8.

Pojawiły się również informacje mówiące, że premiera Windows 8 odbędzie się 7 stycznia 2013 roku, jednak bardzo prawdopodobny wydaje się również okres wakacyjny 2012 roku.


Więcej o Nokii:

Źródło:TechSpot

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Ja nie wierzę w jakąkolwiek "troskę" ze strony wszelkich biznesowych korporacji. To są hieny i krwiopijcy.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   te 32bity to chyba sobie już darują więc te 17 wersji jest mało prawdopodobne. Poza tym poszczególne wersje OS MS różnią się w zasadzie szczegółami i z pewnością wprowadzenie ich na rynek jest odzwierciedleniem jego (rynku) potrzeb.
   • avatar
    hideo
    0
    MS chce czy nie chce ale musi, bo ARM ma teraz rosnącą popularność więc przynosi duże zyski i ciągle rośnie, a intelowi to nie na rękę bo to rosnąca konkurencja dla chipów x86
    • avatar
     CziKilla
     0
     "ponieważ trudniej będzie zaprogramować jedną aplikację tak, by działała na wszystkich czterech wersjach skierowanych dla platform ARM." - brednie, wystarczy, ze skorzysta sie z .NETa, w koncu po cos ta platforma jest wymyslona.
     • avatar
      RomanTyczka
      0
      MS przejmie ARM? : D
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Taaa ...
       Żeby człowiek zastanawiał który wybrać
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Powinni zrobić 1 wersje w której można przełączać te "hołmy i porofeszyjale"
        • avatar
         belker
         0
         Microsoft chciał chyba ere 32-bitowych systemów zakończyć na windows 7 ale nie jestem pewien. Po za tym to będzie strzał w stopę bo z taką gamą systemów albo producent oprogramowania szykujący swój produkt na windows 8 ograniczy się do np 4 wersji systemu a resztę pozostawi albo przejdzie na MacOS lub co dla mnie lepsza na linuxa :D
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          A czy ktoś myślał że da się uruchomić aplikacje x86 bez emulacji na ARM? Chyba tylko laicy.
          Intelowi grunt się pali pod stopami bo będzie miał realną konkurencję na rynku tabletów i całkiem możliwe, że też na ranku komputerów do biura. Dlaczego? Bo tak naprawdę pani Jadzia z księgowości ma gdzieś czy arkusz kalkulacyjny albo dokument był tworzony na platformie ARM czy x86/64b albo jeszcze jakiejś innej o ile będzie na nią odpowiednie oprogramowanie. Myślę że takie maszynki do pisania i prostego liczenia mają przyszłość w biurze bo raz że oszczędniejsze (mniejsze zużycie energii) to pewnie tańsze i mniejsze będą...

          Co do wersji win8 to pewnie będą min 2 wersje, dla użytkowników domowych i dla firm/korporacji.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           W chwili obecnej nie wiadomo ile wersji Windowsa przygotuje Microsoft.

           Microsoft szykuje kilkanaście wersji Windowsa 8

           Co wy jaja sobie robicie? To jest onet, że takie pierdoły można wciskać?
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Ludzka pazerność nie zna granic. Im bardziej skąpy, tym większy wizjoner :p