Technologie i Firma

7 najbardziej stresujących zawodów w IT i śmiech jako lekarstwo

przeczytasz w 2 min.

Praca w branży IT może być stresująca – w niektórych zawodach bardziej niż w innych. Uniwersalnym lekarstwem może być jednak dobry humor.

Każda praca bywa stresująca, ale w niektórych zawodach jest tak, że ten „stresujący czas” góruje nad tym spokojniejszym. Branża IT nie znajduje się pod tym względem w ścisłej czołówce (najwyższe pozycje zajmują: żołnierze, strażacy, piloci, policjanci i koordynatorzy wydarzeń), ale nie jest też najspokojniejsza. Oczywiście wiele zależy od konkretnego zawodu.

Firma CareerCast opublikowała jakiś czas temu listę najbardziej stresujących zawodów w różnych branżach, w tym IT. Tworząc zestawienie brała pod uwagę 11 różnych czynników, takich jak częstotliwość podróżowania, terminy, praca na widoku, rywalizacja, zagrożenia zdrowia czy łączenie życia prywatnego z pracą. Co się okazało?

Na miejscu siódmym uplasował się inżynier oprogramowania, czyli człowiek odpowiedzialny nie tylko za samo pisanie programów, ale też analizowanie wymagań, wdrażanie systemów i niejednokrotnie kontakt z klientami. Duży zakres obowiązków i tzw. deadline’y mogą powodować ogromny stres, który jest jednak wynagradzany niemałymi zarobkami.

Miejsce szóste przypadło serwisantom, którzy często mogą odczuwać brak satysfakcji przez zgłoszenia problemów, które użytkownicy bez większych przeszkód mogliby rozwiązać samodzielnie oraz dużą konkurencję. Jedno oczko wyżej uplasował się natomiast badacz danych – człowiek, od którego (jak prognozują niektórzy eksperci) może zależeć przyszłość przedsiębiorstw z wielu różnych sektorów rynku.

Pozycja numer cztery to administratorzy sieci i systemów komputerowych, którzy nie mają chwili wytchnienia, bo to do ich obowiązków należy dbanie o to, by wszystko w firmie działało jak należy. Na najniższym stopniu podium uplasowali się z kolei analitycy systemów informatycznych, którzy muszą trzymać rękę na pulsie, o co niełatwo w erze tak dynamicznie rozwijających się technologii.

Miejsce drugie zajmują pisarze techniczni, czyli ściśle współpracujący z inżynierami autorzy instrukcji obsługi, poradników, artykułów naukowych i wszelkiej innej dokumentacji. Najbardziej stresującym zawodem w IT okazuje się natomiast Web Developer, który ze względu na to, jak wygląda dzisiejsze funkcjonowanie, stale ma pełne ręce roboty. Dla zwolenników list:

Najbardziej stresujące zawody w IT:

 1. Web Developer
 2. Pisarz techniczny
 3. Analityk systemów informatycznych
 4. Administrator sieci / systemów komputerowych
 5. Badacz danych
 6. Serwisant
 7. Inżynier oprogramowania

A jak sobie z tym stresem radzić? Naukowcy (których artykuł znajduje się na stronie City Research Online) twierdzą, że najlepszym sposobem jest śmiech czy może uogólniając: dobry humor. Podczas gdy często uważa się, że w pracy jest czas na pracę, a nie zabawę, to wykazano, że w rzeczywistości żartowanie skutecznie pomaga zmniejszyć poziom napięcia i wcale nie zmniejsza wyraźnie koncentracji na pracy.

Poczucie humoru i pozwolenie sobie na jego okazywanie w każdym (no, może prawie każdym) momencie to bardzo dobry sposób na to, praca dawała więcej przyjemności. Powinni o tym pamiętać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy – jedni i drudzy na luźniejszej atmosferze mogą zyskać naprawdę dużo.

Źródło: CIO, The Conversation. Foto: andreas160578/Pixabay (CC0)

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pardek
  2
  Sam pracuję jako Analityk Systemowy w Krajowym Rejestrze Długów i jakoś nie jest to zbytnio stresujące a pracy mam ponad miarę niestety... Trzeba być naprawdę miękką fają by stresować się pracą w IT ;P