Ciekawostki

Nanoakumulatory zasilą mikroskopijne urządzenia

przeczytasz w 1 min.

Większość urządzeń (telefony, smartfony, notebooki, tablety, odtwarzacze mp3) na świecie pracuje wykorzystując litowo-jonowe akumulatory. Naukowcy z Uniwersytetu Rice zapewniają, że dużo mniejsze urządzenia także mogą z nich korzystać.Profesor Pulickel Ajayan z Uniwersytetu Rice

Profesorowi Pulickelowi Ajayanowi udało się zmieścić ogniwo w jednym nanoprzewodzie co zostało odnotowane w broszurze Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemicznego. Wynalazca wierzy, że jego ogniwa znajdą zastosowanie w nowej generacji nanoelektronicznych urządzeń.

Czarny punkt na zdjęciu to nie jest opisywany akumulator, to ultra-cienkie powierzchnie zawierające tysiące pojedynczych nano-ogniw. Każde składa się z anody i katody oraz elektrolitu mającego formę żelu.

Płytka z napylonymi tysiącami nano akumulatorów 

Mankamentem nowych nano-akumulatorów jest fakt, że po 20 cyklach ładowania spada znacznie ich pojemność, rekompensuje to jednak niezwykła szybkość naładowania takiego ogniwa, a także przewidywana niezwykle niska cena. Oczywiście jest to jeszcze prototyp, dlatego ostateczna wersja może charakteryzować się dużo lepszymi parametrami.

Diagram prezentuje strukturę nano akumulatora

Jakie urządzenia mogłoby być, Waszym zdaniem, zasilane takimi ogniwami?Więcej o zasilaniu:

Źródło: engadget

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  dobre do urządzeń szpiegowskich typu mikrokamery czy urządzenia podsłuchowe ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Dobre jako baza pod ich rozwinięcie no i na pewno spadku pojemności nie rekompensuje szybkie ładowanie.