RTV

Netflix będzie dostępny na całym świecie i wszędzie taki sam

przeczytasz w 1 min.

Usługa Netflix Global rozwiązać ma dwa największe problemy tej popularnej platformy VOD.

Netflix

Netflix to obecnie jedna z najbardziej lubianych platform wideo na świecie. Niestety Polacy wciąż nie doczekali się swojej wersji. Być może nie będzie jednak nawet takiej konieczności. W planach jest bowiem uruchomienie usługi Netflix Global – ta miałaby rozwiązać problem różnej oferty programowej na różnych terytoriach, a przy okazji: braku dostępności w niektórych państwach.

Z obydwoma tymi problemami użytkownicy radzą sobie dzisiaj w ten sam sposób – korzystając z tunelu VPN. To jednak jest równoznaczne ze złamaniem regulaminu serwisu. Netflix postanowił jednak wyjść swoim widzom naprzeciw. Takie działania pokazują bowiem, że użytkownicy faktycznie chcą płacić za dostęp do swoich ulubionych seriali czy filmów i nie należy ich w związku z tym traktować jak piratów lub oszustów.

„Podstawowym celem Netfliksa jest obecnie wprowadzenie globalnej oferty – dostarczanie tych samych materiałów na całym świecie, przez co nie będzie konieczności do korzystania z tuneli VPN w celu obejścia ograniczeń terytorialnych” – powiedział Reed Hastings, dyrektor generalny firmy Netflix. – „Wtedy dopiero będziemy mogli zająć się bardziej istotnym problemem, jakim jest piractwo. Niektórzy piraci kradną, ponieważ nie mogą otrzymać treści w legalny sposób. Z tym możemy sobie poradzić. Inni jednak są piratami, bo po prostu nie chcą płacić. To ta trudniejsza część”.

Netflix Global miałby oferować użytkownikowi dostęp do filmów i seriali, niezależnie od kraju, w którym się znajduje. Oferta miałaby być jednolita – i tu właśnie pojawia się pierwszy problem. Właściciele praw autorskich musieliby bowiem sprzedawać Netfliksowi globalne licencje na swoje obrazy, do czego nie są zbyt chętni. Być może rozwiązaniem będzie drobna podwyżka abonamentu – taka, by wydawcy byli zadowoleni, a użytkownicy niezniechęceni (35-40 złotych brzmi chyba nieźle).

Źródło: BGR, Overclock3D

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ladros
  1
  Tzn. programy byłyby dostępne legalnie, ale po angielsku, tak?
  Bo muszę wiedzieć czy muszę się podszkolić :D
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   W PL mamy

   USTAWA
   z dnia 4 lutego 1994 r.
   o prawie autorskim i prawach pokrewnych

   ,gdzie

   Oddział 3
   Dozwolony użytek chronionych utworów

   Art. 23.
   1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego
   utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania
   według cudzego utworu architektonicznego i architektonicznourbanistycznego
   oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających
   cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z
   celem zarobkowym.

   Tak więc NetFlix to będzie miał w PL sens wtedy kiedy, treści z tej ustawy przeniosą do Art. 278 (Przestępstwa przeciwko mieniu). Tak jak to zrobili z oprogramowaniem komputerowym. I tak dziś (od 01.2011) można teoretycznie pójść za krety za np. pirata Windowsa na 5 lat

   Art. 278
   § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
   § 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

   Przez korzyść majątkową rozumie się to, że skoro się go nie kupiło to się ma korzyść majątkową, a nie to, że się na nim zarabia, czy nie.
   I tyle w temacie NetFlix PL.
   • avatar
    BariGT
    1
    Chłopaki przez lata blokowali konta za używanie VPN a teraz wpadli na to że zamiast ścigać swoich klientów, można od nich dostać pieniądze. Genialne
    • avatar
     Kotowaru
     -2
     "Netflix to obecnie jedna z najbardziej lubianych platform wideo na świecie." spoko, słyszę o drugi raz.
     Na dodatek pierwszą rzeczą, która kryła się pod tą nazwą i o niej słyszałem, była platforma służąca do rozwiązywaniu problemów z PC
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Jezu na co komu ten netflix w Polsce. Oni tam sypią ploty a wy łykacie jak pelikany. Przecież jest prosty sposób na traktowanie amerykańskich produkcji tak jak traktują Polaków, torrenty.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       "Netflix to obecnie jedna z najbardziej lubianych platform wideo na świecie."
       W PL nie jest lubiana/nie lubiana , bo ta usluga nie jest dostepna. No coz, wiele korporacji postrzega Polske jako kraj zacofany, drugiej kategorii. Troche maja racji.