Sieci

Moje 1 Gb/s może się schować. Padł nowy rekord prędkości transmisji danych

przeczytasz w 1 min.

Japończycy ustanowili właśnie nowy rekord prędkości przesyłu danych. Wykorzystano do tego nieco ulepszone światłowody, które pozwoliły osiągnąć prędkość aż 319 Tb/s.

Rekordowe 319 Tb/s to aż dwukrotnie więcej od poprzedniego rekordu

Do tej pory znana rekordowa prędkość transmisji danych wynosiła “zaledwie” 178 Tb/s i została zanotowana w zeszłym roku. Już wtedy był to ogromny przeskok względem wcześniejszego wyniku 44 Tb/s. Wszystkie te wartości mimo wszystko znacznie odbiegają od standardowych połączeń w domach, które maksymalnie osiągają 10 Gb/s (Japonia, USA, Nowa Zelandia).

Według raportu SpeedTest.pl w 2020 roku średnia prędkość łączy stacjonarnych w Polsce ogółem wynosiła niespełna 80 Mb/s.

Ustanowiony kilka dni temu przez japońskich inżynierów z Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (NICT) rekord prędkości transmisji danych na poziomie 319 Tb/s (terabitów na sekundę) został uzyskany z wykorzystaniem światłowodów o łącznej długości infrastruktury ponad 3 tysięcy kilometrów.

Połączenie zostało ulepszone poprzez wykorzystanie czterech rdzeni w kablu zamiast standardowego pojedynczego. Modyfikacje nie wpłynęły znacznie na jego średnicę, przez co wykorzystanie nowej technologii może w przyszłości znaleźć zastosowanie w obecnie istniejących infrastrukturach.

Jesteście pod wrażeniem? Do czego wykorzystalibyście taką prędkość Internetu? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: nict.go.jp

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  11
  NSA skopiuje CI całą zawartosc dysku w ułamku sekundy i nawet nie zauwazysz :D
  • avatar
   KENJI512
   6
   Ehh, a już myślałem, że do domów 2500/10000Mbit wprowadzają...

   Albo chociaż upload poprawiają na symetryk...
   • avatar
    rafael
    5
    Odpowiedź jest oczywista: to można wykorzystać TYLKO do podniesienia przepływności sieci szkieletowej, czyli między urządzaniami łączącymi węzły, w których kumuluje się ruch tysięcy użytkowników końcowych.
    Przykładowo, dwa węzły połączone takim łączem mogą dostarczyć 3.19Gb/s każdemu ze 100 tysięcy odbiorców po obu stronach, lub 1Gb/s dla 319 tysięcy połączeń.
    • avatar
     zack24
     4
     Oho. Ciekawe jaka średnia w tych krajach wymienionych w artykule. U nas 80 Mb/s, a w takiej USI?

     Przyznam, że jak rozmawiamy w firmie z naszymi kontrahentami przez Atlantyk, to mimo dobrego światłowodu, czasem są bardzo poważne lagi. U mnie w firmie 1Gb, u kolegi w południowej Carolinie w firmie również mają 1Gb. A podobno na wioskach czasami brak zasięgu GSM nie mówiąc o tym, że net na kablach telefonicznych.
     • avatar
      Aquagen
      3
      W Polsce najszybszy KOMERCYJNY internet symetryczny jaki możesz po prostu sobie kupić to chyba 20 Gbps od INEI w technologi PON 25G.
      • avatar
       owatanka
       1
       Szczerze mowiac nie mam pomyslu do czego obecnie wykorzystac taka predkosc w domu? nawet nie mam tak szybkiej pamieci ram w komputerze niewspominacjac o wielokrotnie wolniejszym dysku ssd :) , takie przewody byly by fajne do budowy polaczen miedzy kontynentalnych i kontynentalnych sieci szkieletowych i jesli ktos by sie tego podjal to raczej nie kladl by jednego przewodu a raczej wiazke dziesieciu lub stu takich przewodow co zapewnilo by ogromna pzepustowosc przy jednorazowym koszcie inwestycji na ladnych pare lat.

       Jakis czas temu czytalem o ciezarowkach przewozacych dane komputerowe :S do przeniesienia 1 exsobajta danych uzyto 6 ciezarowek wypelnionych dyskami z danymi a samo kopiowanie trwalo 10 dni dla kazdej ciezarowki, transport danych do nowej lokalizacji trwal 6 miesiecy... jednak tradycyja droga trwalo by to "wedle wyliczen" 26 lat wiec w pewnym sesie mozna zobaczyc jak niska jest przepustowosc sieci...

       Najciekawsze jest to ze w ameryce poludniowej do takich transportow uzywa sie konwojetow oraz opancerzonych ciagnikow siodlowych proprostu odlot.
       • avatar
        pAwEx
        1
        Do niczego. Kowalski nie jest w stanie wykorzystać 500Mb.
        • avatar
         fastmarek129
         -1
         Ja mam 300 Mb/s i mi wystarcza
         • avatar
          pawluto
          -14
          Tylko znowu jest pytanie - po co to komu ???