Ciekawostki

Nvidia wkręciła nas na konferencji – mało kto o tym wiedział aż do teraz

przeczytasz w 1 min.

Nie wszystko to co widzicie na prezentacjach producentów sprzętu jest prawdą. Najlepszym tego przykładem jest jedna z ostatnich konferencji Nvidii, gdzie… posłużono się fałszywym modelem prezesa firmy.

Mowa o wirtualnej konferencji Nvidii podczas kwietniowych targów GTC 2021 – prezes Jensen Huang zaprezentował tutaj rozwiązania dotyczące profesjonalnych systemów obliczeniowych Nvidia DGX, nowe układy obliczeniowe Nvidia Grace dla centrów danych, a także technologię Nvidia Omniverse do tworzenia wizualizacji w czasie rzeczywistym.

Jeżeli jesteście ciekawi, możecie sobie ją obejrzeć dla przypomnienia raz jeszcze (całość trwa prawie 2 godziny):

Prezes Huang opowiada o nowych rozwiązaniach w swojej kuchni, a w przerwach widzimy wizualizacje i slajdy z prezentacji. Wszystko wydaje się w porządku, prawda? Okazuje się, że do końca tak nie było.

Nvidia Omniverse, czyli jak Nvidia sfałszowała swojego prezesa

Ostatnio producent ujawnił, że część konferencji została wygenerowana komputerowo (dokładnie chodzi o fragment, w którym Huang opowiada o procesorze Nvidia Grace – na zapisie konferencji możecie zobaczyć go w czasie 1:02:29 – 1:02:56).

Nvidia Omniverse - model Jensen Huang

Producent posłużył się tutaj właśnie autorską technologią Omniverse, która pozwoliła na stworzenie realistycznego modelu postaci. Inżynierowie wykonali trójwymiarowy model Jensena Huanga, a następnie, przy użyciu sztucznej inteligencji, zaprogramowali go w ten sposób, by naśladował prawdziwe gesty i mimikę. Szczegóły dotyczące projektu znajdziecie na blogu Nvidii.

Koniecznie zobaczcie poniższy materiał, w którym producent wyjaśnił "od kuchni" cały proces podmiany prezesa:

Trzeba przyznać, że całość wygląda perfekcyjnie – nawet mając świadomość mistyfikacji, trudno rozróżnić prawdziwą i wirtualną postać Huanga. To tylko potwierdza, jak dobrze działa technologia Nvidia Omniverse i jak ogromne tworzy możliwości. Oby tylko była wykorzystywana w dobrych celach.

Źródło: Nvidia, CNET

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  13
  No proszę. Myślałem, że to tzw. green room, a tu taka niespodzianka. Oby szło to w dobrym kierunku.
  • avatar
   Sanctrum
   9
   A zauważył ktoś, że w tej prezentacji GTC 2021 1:18:02 prezes zmienił skórzaną kurtkę bez zająknięcia swojej przemowy? Taki Easter Egg programistów.
   • avatar
    cattani43
    4
    Jeżeli wierzyć, że istotnie użyto tej technologii. Równie dobrze materiał może być oryginalny.
    • avatar
     Monolit
     2
     Rzeczywiście, jak żywy, woow. :):)
     • avatar
      Goldengecko
      1
      Czyli coś jak w Uciekinierze że Schwarzeneggerem jest już realne
      • avatar
       Mordziaty79
       0
       Hokus pokus, czary mary, twoja stara to twój stary.
       • avatar
        patol1984
        -3
        Trudno rozróżnić? Serio? Ruszał się jak bajkowy bob budowniczy... W porównaniu do holywoodzkich efektów to dno.
        • avatar
         klaman123
         -4
         Bez jaj! Przecież to jest tak drewniane, że tylko na wpół ślepy 80-latek, który przespał ostatnie 50 lat, byłby w stanie chociaż tylko podejrzewać, że to jest sztuczne.
         • avatar
          Mario2k
          -7
          Kobicina zachwycała się symulacją cieczy a takie symulacje i podobne istniały już za czasów GTX 980 real time rzecz jasna . Widać jak byk że czynnik ludzki czyli programiści nie potrafią dogonić sprzętu ,nie potrafią go wykorzystać w 100% .
          • avatar
           DarioSocjalista
           -12
           Wlosy by se jusz zaczal farbowac bo wyglada jak stary [email protected]
           • avatar
            Adrianwo
            0
            Techniką Omniverse będą zainteresowani tylko dyktatorzy i najbliżsi dyktatorom miliarderzy!
            • avatar
             lenoxxx
             0
             Wiem, że to szmaty czytacie.
             • avatar
              EdwinEL
              0
              Nie wiem czym tu się chwalić. Że przez nich w przyszłości nie będziemy w stanie odróżnić prawdy od fikcji. Np. kogoś na nagraniu przyłapią na gorącym uczynku. Taka osoba może się wytłumaczyć, że nagranie jest spreparowane i nie powinno podlegać jako dowód sprawy. Kolejny przykład. Nie lubię sąsiada i mistyfikuje, że kopie psa na podwórku, wysyłam do internetu i niszczę mu życie. A może nagram głos z ukrycia, oszusta? Nic z tych rzeczy, też nikt już nie uwierzy. Ale powiedzmy jeszcze, gdy mało kto zna tą technologię, czy przypadkiem nie można wykorzystać tego przeciwko politykowi fabrykując jakaś wypowiedź, która decyduje o wyniki wyborów. Jak widać technogia zaczyna zataczać koło, kiedyś dostaliśmy narzędzia, które zapewniały nam poczucie bezpieczeństwa, ochronę przeciwko przestępcom. Teraz jest wręcz odwrotnie, zabiera te zdobycze i powoduje niepokój, obawę, że zostanie wykorzystana przeciwko nam. Mam nadzieję, że technologia wykrywania filmów tworzonych przez sztuczną ineligencję będzie nas przed tą zmianą chroniła a my będziemy mogli korzystać z samych zalet.