Karty graficzne

To już koniec. Nvidia porzuci najsłabsze karty graficzne... i nie będzie mi ich szkoda

przeczytasz w 1 min.

To już koniec kart graficznych GeForce MX? Wiele wskazuje na to, że tak może się stać – chińskie źródła informują o porzuceniu najsłabszych układów do laptopów.

Początek roku był wyjątkowo obfity w premiery kart graficznych Nvidii. Poznaliśmy nie tylko model GeForce RTX 4070 Ti, ale też całą gamę mobilnych układów GeForce RTX 4000. Zabrakło jednak nowych układów z najsłabszej serii GeForce MX… i wiele wskazuje, że już nigdy ich nie zobaczymy.

Nvidia porzuciła karty graficzne GeForce MX?

Jak informuje chiński serwis ITHome, Nvidia mogła porzucić segment GeForce MX i już nigdy nie zobaczymy tutaj nowych modeli. Ostatnimi kartami byłyby tutaj modele GeForce MX 550 i GeForce MX 570 z ubiegłego roku (które swojadrogą nie odniosły jakiegoś spektakularnego sukcesu).

Nvidia GeForce MX 570

Decyzja producenta ma mieć związek ze zmianami na rynku kart graficznych. Efekt jest taki, że najsłabsze konstrukcje są wypierane przez zintegrowane układy graficzne, więc wprowadzanie takich konstrukcji ma coraz mniejszy sens. 

Duże znaczenie odegrały tutaj procesory AMD Ryzen 6000H i 6000U, w których zastosowano nową grafikę Radeon opartą o architekturę RDNA 2. Mówimy o naprawdę wydajnej grafice - zintegrowany Radeon 680M w testach często okazuje się lepszy od samodzielnej karty GeForce MX 450. Nowe modele mają być jeszcze lepsze. Warto tutaj wspomnieć, że AMD niedawno zapowiedziało procesory Ryzen 7040HS z grafiką Radeon bazującą na architekturze RDNA 3, która powinna oferować jeszcze lepsze osiągi.

W takiej sytuacji decyzja o porzuceniu układów GeForce MX wydaje się całkiem zrozumiała. W działaniach Nvidii widać, że producent przesuwa w górę segmenty wydajnościowe mobilnych kart graficznych (wśród mobilnych układów pojawił się GeForce RTX 4090).

Źródło: ITHome

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  12
  Ale clickbait :D

  Już myślałem, że od generacji 5000 Ngreedia będzie wydawać tylko 5070/5080/5090 :D
  • avatar
   Kenjiro
   5
   Producent przesuwa półki w górę, ale głównie cenowo. Przecież to jest krok podyktowany wyłącznie zachowaniem najwyższych możliwych marż i nie widzę z czego byłoby tu się cieszyć.
   • avatar
    Cybul2
    4
    GeForce4 MX 440-SE. Doom 3 śmigał.... powiedzmy :D
    • avatar
     Kropeczka
     1
     (wśród mobilnych układów pojawił się GeForce RTX 4090). - koniec cytatu. A ja się zastanawiam, do lapka to, czy do piekarnika. Bo jakoś nie widzę tego w lapku....