Ciekawostki

NVIDIA Tesla przyczyniła się do przełomu w badaniach nad wirusem HIV

z dnia
Tomek Wilczyński | Redaktor serwisu benchmark.pl
31 komentarzy Dyskutuj z nami

Naukowcy dokonali przełomu w badaniach nad wirusem HIV wykorzystując znane akceleratory graficzne NVIDIA Tesla używane w superkomputerach.

Kapsyd wirus hiv

Świetne wieści płyną z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign (UIUC). Właśnie dowiedzieliśmy się, że naukowcy dokonali przełomu w badaniach nad wirusem HIV. Było to możliwe dzięki symulacji komputerowej na poziomie molekularnym. Jej głównym bohaterem były akceleratory graficzne NVIDIA Tesla.

W najnowszym numerze magazynu naukowego Nature opublikowane zostały wyniki współpracy naukowców z UIUC oraz Szkoły Medycznej Uniwersytetu Pittsburskiego, którzy po raz pierwszy w historii określili precyzyjnie chemiczną strukturę kapsydu wirusa HIV, czyli białkowego płaszcza chroniącego jego materiał genetyczny.

Kapsyd to białkowa osłona wirusa, która zawiera jego materiał genetyczny. Chroni ona i „przemyca” ten materiał do ludzkich komórek. Po przedostaniu się do środka, materiał jest wypuszczany na zewnątrz. Tak rozpoczyna się infekcja.

Model atomowy kapsydu

Jest to kluczowy aspekt w badaniach prowadzących do powstania sktecznych leków przeciwko HIV. Dzieje się tak dlatego, ponieważ naukowcy zaobserwowali u małp rezusów odporność na wirus będącą skutkiem posiadania białka zakłócającego działanie wirusa HIV.

Naukowcy poznali strukturę kapsydu dzięki przeprowadzeniu symulacji na superkomputerze Blue Waters. Maszyna ta bazuje na platformie Cray XK7 i jest wyposażona w 3000 akceleratorów graficznych NVIDIA Tesla K20X – najwydajniejszych i najszybszych układów tego typu jakie kiedykolwiek powstały. Jego moc pozwoliła naukowcom na uruchomienie największej symulacji w historii badań naukowych, obejmującej aż 64 miliony molekuł.

Superkomputer Blue Waters

„Przeprowadzenie symulacji tak ogromnej liczby molekuł bez mocy procesorów graficznych, w jakie wyposażono superkomputer Blue Waters, byłoby bardzo trudne”, powiedział Klaus Schulten, profesor fizyki na Uniwersytecie Illinois. „Zaczęliśmy wykorzystywać akceleratory graficzne do obliczeń pięć lat temu i od tego momentu tempo naszych badań znacząco wzrosło.”

Klaus Schulten

NVIDIA Tesla zostały stworzone m.in. z myślą o przyspieszeniu wielu zaawansowanych technologicznie aplikacji. Dzięki niej dokonano już wielu przełomów dotyczących np. alternatywnych źródeł energii czy badań nad klimatem.

„Dzięki procesorom graficznym naukowcy otrzymują moc, która pozwala im rozwiązywać problemy o szerszej skali i badać większe, bardziej złożone systemy”, powiedział Sumit Gupta, dyrektor generalny jednostki biznesowej ds. akceleratorów obliczeniowych Tesla w firmie NVIDIA. „Superkomputery Blue Waters i Titan – najszybszy superkomputer na świecie przeznaczony do otwartych badań naukowych, zainstalowany w Narodowym Laboratorium Oak Ridge – to jedynie dwa przykłady wielu systemów wyposażonych w akceleratory graficzne, dzięki którym powstają nowe odkrycia naukowe.”

Akcelerator graficzny NVIDIA Tesla

Żywimy szczerą nadzieję, iż przełom w badaniach przyczyni się do lepszego zwalczenia jednego z najgroźniejszych wirusów XXI wieku.

Źródło: who, YouTube

Komentarze

31
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Brawo. W takich zastosowaniach nV jest mocna. Nareszcie produkt stworzony w jakimś celu został do niego wykorzystany.
  18
 • avatar
  "obejmującej aż 64 miliony molekuł" o.O
  64M atomów, czy cząsteczek, bo ten fragment brzmi jak google translate. W języku polskim nie korzysta się w enigamtycznych 'molekuł' w tym kontekcie.
  Tym bardziej, że w języku angielskim, w odróżnieniu od polskiego, można korzystać z 'molekuł' zarówno w kontekcie atomoów i cząsteczek. Symulacja 64M atomów, a 64M aminokwasów jest kolosalną różnicą.
 • avatar
  wow. normalnie jestem po wrazeniem jak roczne dziecko ssajace duzego cycka! po pierwsze primo: oni maja tyle kasy i laboratoria ze juz napewno wychodowali tyle virusow i szczepionek o ktorych zwykly amdhajter albo gtx*-biber moga pomarzyc. tysiace rozwiazan juz dekade temu wymyslili a dopiero to UJRZALO SWIATLO DZIENNE DO PUBLICZNEJ WIADOMOSCI!!!
 • avatar
  Kościół już dawno wie jak walczyć z hivem. Nie szlajać się po burdelach, bzykać się z kim popadnie na dyskotekach, nie brać narkotyków i zachować czystość małżeńską. Lewactwo tego nie rozumie i promuje używki, homoseksualizm i różne zboczeństwa, które degradują ludzi. Nienawidzę lewicy!!!
 • avatar
  I kto by pomyślał że komputerowy sprzęt przyczyni się do "przełomowego badania"
  Gratulacje Nvidia oby tak dalej
  -4
 • avatar
  to ile ten komputer wyciąga w 3dmarku?
  -7
 • avatar
  Superkomputer zrobił superkomputerową rzecz - news.
 • avatar
  Pani na poczcie czy to Krystyna z gazowni też korzystają z produktów AMD albo Intel, jakoś nikt o tym nie pisze. A bez nich nic nie dałoby się załatwić. Strach pomyśleć, że bez prądu nic się nie załatwi, nawet recepty lekarz nie wystawi.
 • avatar
  "Gibasz się jak pier...ony rezus!"
 • avatar
  Jedynka miała bardziej realistyczne prowadzenie? Jak można mówić przypadku tej gry o jakimkolwiek realiźmie. Takie osoby które są za młode na prawo jazdy to zapraszam chociaż do forzy albo gran tourismo. Model jazdy w grach od codemasters jest tak realistyczny jak ten w mario kart...:P Po co tu kierownica? Żeby nabawić się zapalenia w obręczy barkowej?
 • avatar
  wirtualnie HIV już jest przebadany, niech teraz sprawdzą wyniki w realu