Internet

Ocenzurują internet? Europa jak Chiny?

przeczytasz w 2 min.

Do cenzury rodem z państwa środka jeszcze daleko nam, co prawda ostatnimi czasy coraz częściej mówi się o kolejnych pomysłach światowych, europejskich czy nawet polskich władz w kwestii cenzury internetu.

Na łamach serwisu już nie po raz pierwszy poruszamy kwestię niepohamowanego głodu wielu instytucji czy też polityków na przejęcie kontroli nad ostatnim wolnym i niezależnym medium jakim jest internet. Otóż niedawno narodził się kolejny absurdalny pomysł mogący sporo namieszać w europejskim prawie a dokładniej doprowadzić do utraty neutralności sieci.cenzura internetu

Brzmi strasznie? I straszne może być, gdyż większość organizacji specjalizujących się w obronie wolności słowa i niezależności internetu już zdążyła ochrzcić nowy projekt zmian w prawie europejskim mianem "Wielkiego Firewalla Europy". Którego z kolei najbardziej radykalni nazywają odpowiednikiem chińskiej cenzury. Przechodząc jednak do konkretów, o czym dokładnie mowa i jak to w praktyce ma wyglądać. Otóż za sprawą wywierających silne lobby na europejskiej administracji, organizacjach takich jak: MPAA czy też RIAA może dojść do reformy prawa europejskiego. Dokładniej chodzi tutaj o utworzenie tzw. "black list" - czarnej listy na którą mają trafiać strony i serwisy internetowe zakazane dla ogółu europejczyków. Czyli jak zapewne wielu z was pamięta coś na wzór, na szczęście nie wdrożonego w Polsce - dzięki interwencji internautów "Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych".

Jak by tego było mało w planach jest wprowadzenie specjalnego filtra, który wcieliłby się w rolę europejskiego firewalla sieci. Dokładniej jego zadaniem była by blokada niedozwolonych stron i usług internetowych. Wszystko to po to aby w dalszym ciągu prowadzić nieskuteczną, niezwykle kosztowną i z góry skazaną na porażkę walkę z piractwem oraz ... z nieodpowiednimi treściami politycznymi.

czy podzielimy los chińczyków?

Czy czeka nas cenzura jak w Chinach?

Jak więc się domyślacie krucjata przeciwko piratom może przybrać również wymiar polityczny i posłużyć do ograniczenia swobód obywatelskich, złamania praw podstawowych czy też do zwalczenia innych opcji politycznych. Wspomniany już projekt zmiany europejskiego prawa został przedstawiony na konferencji "Council of the European Union’s Law Enforcement Work Party", która miała miejsce pod koniec kwietnia.

cenzor patrzy

Cenzor patrzy

Jak łatwo zgadnąć projekt zyskał przychylność wielu dysydentów i można już śmiało rzec, iż batalia o wolny internet rozpoczyna się po raz kolejny na nowo. Co chyba nikogo nie powinno dziwić, najwięcej szumu medialnego wokoło tej sprawy robią serwisy i często organizacje które cenzurą internetu zostały by objęte w pierwszym planie. Z pewnością prym w tej dziedzinie wiedzie tzw. zatoka piratów czyli niemalże już słynny serwis torrentowy The Pirate Bay. Jak się okazuje jego właściciele jako niemalże pierwsi wystąpili z publiczną krytyką planowanych zmian w prawie europejskim. Zapowiedzieli również dołożenie wszelkich starań oraz walkę o niedopuszczenie do zrównania Europy z Chinami w kwestii cenzury internetu.

Niewątpliwie zarówno zwolennicy wprowadzenia cenzury w sieci jak i jej przeciwnicy mają swoje racje, ale czy jednak należy walczyć z piractwem i innymi zakazanymi treściami godząc jednocześnie w wolność ostatnich niezależnych mediów i jednocześnie otwierając furtkę do politycznej walki?

sprzeciw się
 

Więcej o cenzurze internetu:


Źródło: The Pirate Bay, Telegraph, Edri   

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Już przecież jest. Niejednokrotnie natrafiłem na youtubie na komunikat, że tego filmu nie obejrzę, bo w moim kraju nie można. :O
  • avatar
   Macieyerk
   0
   Cenzurować?Po co?Aby ludzi wkurzyć?Czasami ich pomysły są totalnie głupie.
   • avatar
    carbo888
    0
    bezsens firewall się zepsuje = Europa odcięta od internetu
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Niektórym to już się w głowach pomieszało z chęci zawładniecia wszystkim czym się da. Wara im od cenzury!
     • avatar
      Fourth Illusion
      0
      przeciez to nie ma szans przejsc bo np z polska konstytucja jest to sprzeczne immo politycy podpisujacy takie cos skazuja sie na trybunal stanu
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Ale konstytucja Polska dalej jest ważniejszym aktem prawnym niż europejskie ustalenia
       • avatar
        Irrlicht
        0
        A ból głowy to ponoć toporem można wyleczyć. Na zawsze. Tylko te skutki uboczne. Ech.
        • avatar
         Akker
         0
         Dążąc do integracji z UE w razie kolizji konstytucji i prawa UE rostrzyga Trybunał Konstytucyjny. Mimo to Konstytucja jest nadrzędna w stosunku do prawa europejskiego, więc dalej wynika z tego, że trzeba się dogadywać:) Jeżeli coś byłoby nad naszą konstytucją to wtedy jakby nie było niepodległości.
         Więc wszystko powinno się układać na zasadzie współpracy, aby zachować równowagę.
         • avatar
          jeomax.co.uk
          0
          Najsmutniejsze i najsmieszniejsze zarazem jest to, ze gdyby ludzie sami wiedzieli, gdzie konczy sie ich wolnosc, wowczas nikt by w zyciu na takie przepisy nie musial wpadac.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Dawno już jesteście ocenzurowani, sami wsadziliście głowy w tę pętlę i to z radością. Z jakich wyszukiwarek korzystacie? Jakie metody przeszukiwania sieci macie do dyspozycji? Co możecie zrobić aby korzystać z nieocenzurowanego dostępu do sieci?
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            A w Europie się protestuje przeciwko łamaniu praw człowieka w Chinach HA HA HA HA. Śmiech na sali.
            • avatar
             Gonzo
             0
             Niedługo ruszy mój portal z ogłoszeniami, nie podaje nazwy, gdyż nie wiem czy pozwala na to regulamin tej strony, ale widzę, że będę musiał wykupić serwer gdzieś za UE :)
             • avatar
              Warmonger
              0
              Dużo krzyku, mało konkretów. O jakim projekcie właściwie mowa?
              • avatar
               Pixel
               0
               Potępiam tego rodzaju praktyki, jestem pewny że nic im to nie da, penie jak będzie trzeba to i tak powstaną wirtualne tunele w internecie do przenoszenia nie cenzurowanej treści.
               • avatar
                Maxdamage
                0
                Podoba mi sie jak ludzie tu pieniacza ze to niezgodne z konstytucja RP. Nie wiedzialem ze polska ma bezposrednie lacze do kazdego kraju swiata , bo jak europa zasadzi nam filtr na nasze glowne lacze , to sobie mozemy najwyzej zorganizowac gigantyczne polskie lan-party.

                Nie nie popieram tego gowna, chcialem tylko napomknac ze nie mamy sie jak za bardzo wychylic , nawet jak nasz rzad uhonoruje Konstytucje, a nie podetrze sobie nie tylka, jak podejrzewam ze zrobia, kiedy tylko unijnego euro zabraknie.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Dodam tylko to co Vaga w swoim serwisie zauważył: nie idzie ustalić autorów takich propozycji cały czas pojawiających się tu i ówdzie np. polskiego Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych czy też szczegółów ACTA.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  MPAA I RIAA powinny zostać zdelegalizowane. I wszystkie im podobne śmieszne organizacje. Ot co.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Te wszystkie prawa są nic nie warte liczy się tylko to co możesz zrobić a co nie.
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    a mówicie że to ma wejść a skąd wiecie ze już nie jest tylko podglądają co my oglądamy i ściągamy blokując tylko mala cześć która jest właśnie testowana i przygotowywana na oficjalne wprowadzenie.
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     Moje zdanie: Internet jest bardzo wydajnym środkiem rozpowszechniania informacji, jeśli ktoś nie liczy się z tym, że ktoś "ztorrentuje" jakiś program... to niech w ogóle go nie wprowadza na rynek. Wszystkie zabezpieczenia da się obejść i jak na razie słyszałem, że tylko Ubisoft zachował skuteczne środki piratobójcze(np. nie ma pirackiej wersji gry H.A.W.X.).
                     Cenzurowanie internetu byłoby ogromnym błędem ze strony władz.
                     Internet to jak na razie jedyne wolne media... i lepiej niech tak zostanie.
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Cenzura jest znakomitym pomyslem. Ile mozna znosic ograzanie gowniarzy w sieci. A tak, jeden klik i dzieciak juz staje z rodzicami przed sadem rodzinnym. I tak powinno byc juz dawno.

                      Pedofil w sieci jest tak samo grozny jak w rzeczywistym swiecie. Z obelga powinno byc tak samo. Sieciowy nadzor to kwestia czasu.

                      Dzieci NeOsTrAdY - skonczy sie wylewanie pierwszego testosteronu w internecie.