Ciekawostki

Rząd chce kontrolować internet i telekomunikację w Polsce

przeczytasz w 1 min.

Pomóc ma w tym uruchomienie tzw. “operatora narodowego”, który będzie kontrolował telekomunikację w Polsce. Za jego pośrednictwem mają działać wszystkie prywatne sieci GSM.

“Operator narodowy” - podobne rozwiązanie znamy z Rosji i Korei Południowej

O planie uruchomienia narodowej sieci poinformowała Gazeta Wyborcza. Ich dziennikarze dotarli do zmian w rządowej ustawie o cyberbezpieczeństwie, w której pojawiły się wzmianki nt. “Operatora Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa” - operatora telekomunikacyjnego spółki Skarbu Państwa.

Właśnie za pośrednictwem operatora narodowego mają funkcjonować wszystkie działające na terenie Polski sieci (Plus, Play, Orange, T-Mobile) - to wymóg, aby udostępniać internet 5G w kraju.

Bez niego nie będa miały zasięgu. On z kolei będzie miał możliwość pełnej kontroli nad tym, jakie dane operatorzy - czyli ich klienci - przesyłają, a nawet gdzie się znajdują - zarzuca Gazeta Wyborcza.

Oprócz tego - rządowy operator ma dostarczać częstotliwości, na których pracują prywatne sieci GSM. Do tej pory dzierżawą częstotliwości od państwa zajmował się Urząd Kontroli Elektronicznej. To rodzi kolejne kolejne problemy, z którymi mogą się zmierzyć dotychczasowi operatorzy.

Odmowa odnowienia koncesji - skądś już to znamy

Dyktowanie warunków cenowych za udostępnianie częstotliwości i możliwość kontrolowania pozycji operatora na rynku - tego możemy spodziewać się po uruchomieniu narodowego operatora. “Wyborcza” trafnie określiła tę instytucję jako “hurtownika, który może sprzedawać towar lub nie”. Nie powinna nas również zaskoczyć sytuacja podobna do tej sprzed kilku tygodni, kiedy urząd zwlekał z przedłużeniem koncesji TVN - tym razem może ona dotyczyć telekomów.

Po zmianach dot. wprowadzenia operatora narodowego Rząd ma mieć możliwość blokowania stron, które przez służby zostaną potraktowane jako niebezpieczne dla narodu.

Co sądzicie o tym pomyśle Rządu? Wypowiedzcie się na ten temat w komentarzach.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Komentarze

97
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Warmonger
  62
  Za każdym razem, gdy rząd mówi "narodowy", myśli "pisowski". Czyli taki, który można ręcznie kontrolować i obsadzić członkami partii oraz pociotkami. To po prostu zawłaszczanie kraju i systematyczna kradzież.

  Powyższe dotyczy każdego sektora.
  • avatar
   eMDeKaeS
   39
   Ten rząd obrzydza słowo narodowy na wiele sposobów. Zastanawiam się, czy oni są tego świadomi.
   • avatar
    levusek1992
    27
    Tragedia co się w tym kraju dzieje. Dyktaturo witaj!
    • avatar
     26
     Czyli jak nie mamy Pegasusa to sięgniemy do źródła. Ech...
     • avatar
      AUTO6
      18
      Przy obecnym rządzie za żadne skarby nie można się na to zgodzić
      • avatar
       Revenant
       12
       ***** ***.
       • avatar
        dominatrix78
        10
        "Cyfryzacja KPRM pracuje nad rozwiązaniem, które ma zapewnić bezpieczną łączność dla instytucji państwowych. Informacje w opublikowanym dzisiaj na łamach Gazety Wyborczej artykule to nieprawda."

        Tak to jest jak się cytuje szambo z Gowno-prawdy Czuchnowskiego. Sugerowalbym sprawdzać źródło. Wszystko łykacie...

        Do wszystkich powyzej typu gimbus "warmonger" ktorego avatar mowi wszystko zapytam a za PO to co było ? Amnezja was dopadła czy w tych czasach chodziliscie do gimnazjum ?

        Kolejny pisze czy wykształceni głosują na PIS, mam wyższe wykształcenie, wiele znajomych ma przynajmniej II stopnia i nie czuję pogardy do ludzi mniej wykształconych ale z doświadczeniem życiowym i logicznym myśleniem.

        Po za tym ten portal niestety schodzi na psy...coraz mniej o sprzęcie a wiecej polityki i netflix....
        • avatar
         Ad_Lou
         9
         przepraszam z góry za to co napiszę, ale no chyba ich k... po...ało
         • avatar
          uraharu
          8
          w sumie to wielki sukces :) będziemy 3 krajem na świecie który będzie miał tak wspaniały internet, zaraz po Korei Północnej i Rosji
          • avatar
           MarioA
           6
           Trzeba pakować walizki
           • avatar
            grizzly
            6
            Źródło: gazeta wybiórcza. I wszystko jasne.
            • avatar
             Altru
             5
             https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/gazeta-wyborcza-pisze-nieprawde-w-sprawie-dzialan-rzadu-w-dziedzinie-cyberbezpieczenstwa
             • avatar
              MaNiAc
              4
              Hahah kij w mrowisko, lol autor wypisuje jakieś niepotwierdzone info z reklamówki zza wycieraczek samochodowych, reszta ludzi płynie jak autor wyznaczył cel i zaczyna się POlska nagonka... brawo... ludzie ogarnijcie się, czy wy myślicie że ludzie w tym kraju są totalnymi idiotami? Jeden krzyknie spalić ją i cały tłum leci bezrozumnie. Czy myślicie że ludzie, organizacje, operatorzy, Srunia się zgodzi na coś takiego? Raczej nie, tak więc po co strzępić jęzora?
              • avatar
               Agresor
               3
               Kopia projektów z Rosji...
               • avatar
                youkai20
                3
                Nie zgodzi się na to KE, ale spoko... Zbychu wyśle wniosek do Juleczki, ta migusiem ogłosi, że cokolwiek wymyślą w Brukseli jest niekonstytucyjne i wszystko będzie cacy. Także ten, tego... C'est la vie, nie?
                • avatar
                 Ciekawski_
                 3
                 Teraz sprawdziłem o co chodzi.
                 Ten portal schodzi na psy. Tak trudno sprawdzić wiarygodność informacji?
                 Tutaj macie link do źródła - https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/gazeta-wyborcza-pisze-nieprawde-w-sprawie-dzialan-rzadu-w-dziedzinie-cyberbezpieczenstwa
                 Dla leniwych wyjaśnienie całej sprawy:

                 Cyfryzacja KPRM pracuje nad rozwiązaniem, które ma zapewnić bezpieczną łączność dla instytucji państwowych. Informacje w opublikowanym dzisiaj na łamach Gazety Wyborczej artykule to nieprawda.

                 Gazeta Wyborcza pisze nieprawdę w sprawie działań rządu w dziedzinie cyberbezpieczeństwa
                 „Kontrolowany przez rząd „operator narodowy” ma przejąć kontrolę nad internetem i telefonią komórkową. Podobne rozwiązania są już w Rosji, w Korei Południowej i państwach arabskich” – donosi dzisiaj Gazeta Wyborcza w artykule pt. „Internet pod kontrolą rządu” autorstwa red. Wojciecha Czuchnowskiego. Opublikowane informacje są nieprawdziwe.

                 Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa będzie świadczył usługi telekomunikacyjne wyłącznie niektórym podmiotom administracji publicznej z wykorzystaniem bezpiecznej sieci telekomunikacyjnej precyzyjnie określonym w projekcie ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

                 Przykładowo, podmioty te to ministerstwa, czy urzędy obsługujące organy wykonujące zadania na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego jak Policja.

                 Podobne rozwiązania z zakresu zarządzanie sieciami w warstwie bezpieczeństwa oraz w warstwie aplikacyjnej realizowane są przez wyspecjalizowane jednostki państwowe lub operatorów państwowych m.in. w Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Niemczech, czy na Węgrzech.

                 Zgodnie z przepisami, organem odpowiedzialnym za dysponowanie częstotliwościami cywilnymi (tj. przeznaczonymi m.in. na przygotowywanie usług dla komercyjnych klientów detalicznych) jest Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nie ma żadnych planów zmiany przepisów w tym zakresie.

                 Zawarte w artykule twierdzenia jakoby Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa „(…) będzie miał możliwość pełnej kontroli nad tym, jakie dane operatorzy, czyli ich klienci, przesyłają, a nawet gdzie się znajdują” są absolutną nieprawdą. Dane operatorów i ich klientów nie są w żaden sposób zagrożone.

                 Propozycja powołania operatora hurtowego z udziałem wszystkich zainteresowanych podmiotów, w szczególności działających na polskim r
                 • avatar
                  Obiektor
                  2
                  temu kaczemu juz totalnie na starosc odbilo... czym czlowiek starszy tym dziecinnieje. nie chce tu wyciagac rodzinnych brudow ale moj dziadzia tez wszedzie weszy spiski, to ze strony ukrainy tu z niemiec tu z rosji xD "wszyscy sa przeciw nam i wszyscy chca nas zniszczyc"
                  • avatar
                   fonzie
                   2
                   Już widzę jak będzie wyglądała rekrutacja na prezesa tego operatora:
                   -Te Stefan , podobno twój syn studiuje informatykę ?
                   - Nie studiuje tylko opłacam mu 2 letnie zaoczne Technikum.
                   -Nie ważne grunt że w CV ma coś z IT , bo wiesz szykujemy nową spółkę i szukamy prezesa a twój syn zarejestrowany od 4 lat w pośredniaku idealnie by się do tej roli nadawał
                   -Ale on całymi dniami tylko w te gry , no wiesz...
                   -Nie ważne , bierzemy go...
                   (Był chyba nawet jakiś skecz z podobnym tekstem)
                   xD

                   A tak na serio to jeśli coś ma w nazwie słowo narodowy to oznacza tylko jedno , będzie zapewne 2-3 razy droższe niż powinno :-)
                   • avatar
                    brudney
                    2
                    Dwie pieczenie na jednym ogniu: obsadzi się urząd nowym osrajtkami i misiewiczami, a na deser totalna kontrola i inwigilacja suwerena. Brawo PiSdy!
                    • avatar
                     ElFi_
                     2
                     Nie rozumiem Was. Większość naszych operatorów to zagraniczne koncerny dojące kasę z naszego kraju, czyli wyciągające pieniążki za granicę. Polski internet kontroluje Francja, ledwo jakiś polityk pierdnie a zaraz wszyscy szpiedzy wiedzą, wiedzą co planuje rząd i zaraz blokują, mogą sterować tajnymi służbami. A większości gimbazy wnioskuje, że "narodowy operator" będzie kontrolował jakie pornole ściągają - może nawet zablokuje co byłoby sytuacją nie do zniesienia:P Ludzie, skierujcie swój wzrok dalej niż czubek własnego nosa, są ważniejsze sprawy niż własne dobro, nie widzicie jak obcy (inne państwa) nas przejmują?
                     • avatar
                      Ciekawski_
                      2
                      Osobiście to wolę operatora kontrolowanego przez państwo niż zagraniczne korporacje. Na rząd przynajmniej obywatele mają realny wpływ, bo mogą go zmienić w trakcie wyborów. Na zagraniczne korporacje nie mamy żadnego wpływu. Mogą sobie robić co chcą. Sprzedawać nasze dane temu kto zapłaci, wysługiwać się własnym rządom (tylko naiwny myśli, że kapitał nie ma narodowości) itp.
                      • avatar
                       KENJI512
                       1
                       Ktoś jeszcze z wykształconych ludzi głosuje na PiS?
                       • avatar
                        bomber2
                        1
                        Wara od internetu bo poleje się krew.
                        • avatar
                         Wenezo
                         0
                         No dobrze jakaś kontrola powinna być w cywilizowanym kraju.
                         • avatar
                          dzikszy
                          0
                          Jedni z PO warci drugich z PiS. Bagno i dziadostwo. Bogurodzice i zegarki. Łejzy i Nowaki.
                          • avatar
                           vg1vg1
                           0
                           cyt.: "Źródło: Gazeta Wyborcza" - i wszystko jasne...
                           • avatar
                            VictorVran
                            -1
                            [email protected]$#^#[email protected]^$&!^$#&!$#&!$#&^@$#
                            • avatar
                             DeviLevi
                             -1
                             Kim jest dumny! ;)
                             • avatar
                              solasoft
                              -2
                              A mialem nadzieje ze kiedys wroce do Polski.
                              • avatar
                               oko12
                               -2
                               Dyktatura jest bliżej, niż wam się wydaje. Zaśpiewajcie ze mną: Bogurodzica .....
                               • avatar
                                krzywyzielarz
                                -2
                                Rząd pejsaty chce być jak najbardziej bogaty, zrobią wszystko dla kasy.
                                Kto nie bierze "wynagrodzenia od tego kto daje najwięcej" jest usuwany.

                                Zastraszą ludzi, ludzie w strachu zrobią wszystko co im się karze, oddając wolność, płacąc więcej.

                                Bez jawności majątku i przepływu kasy u osób przy władzy i ich rodzin, nie ma szans na względną "normalność" dla ludzi.

                                Publiczne kary za działanie na szkodę Państwa i ludzi pozbawianie majątków. chłosta i gorsze kary.
                                Jak to nie poskutkuje. to całkowite odsunięcie od władzy ludzi nie polskiego pochodzeniado 3 pokolenia wstecz.
                                Pomogło by też jak rząd był by świecki i zajmował by się ważnymi rzeczami, a nie takie akcje jak u nas albo w turcji itd.

                                Zresztą zawsze badajcie pochodzenie kapitałowe grup które publikują takie informacje itd.

                                Wiem, że kasa musi się zgadać. Ale mino czyta sie o sprzęcie, testach, A nie miło o polityce i nieudolnych próbach manipulacji.
                                • avatar
                                 michael85
                                 -2
                                 PiS to niebezpieczni komuniści. P.S. Przypomnę że mieliśmy firmę telekomunikacyjną o znaczeniu strategicznym którą złodzieje z poprzednich rządów oddali za bezcen w ramach złodziejstwa nazywanego "prywatyzacją".
                                 • avatar
                                  Erikson83
                                  -3
                                  Precz z PISUAREM !!!!!
                                  • avatar
                                   grizzly
                                   -5
                                   Do wszystkich oburzonych: przypominam, że w naszym nieszczęśliwym kraju NIE MA ŻADNEGO polskiego operatora telekomunikacyjnego. Wszystkie firmy tego typu zostały "sprywatyzowane", albo zostały sprzedane podmiotom zagranicznym, albo od początku należały do firm zagranicznych. Kraj, który jako pierwszy padł ofiarą tajemniczych nazistów, tzn. Deutschland od lat prowadzi z nami wojnę. Jest to wojna polityczna, gospodarcza a także informacyjna. Zastanówcie się ile mediów w Polsce należy Szwabów, jaka jest nich antypolska narracja. Jak już porównujecie do Polskę Korei Północnej i Rosji (nota bene to są kraje poważne w przeciwieństwie do naszego), to dla symetrii porównajcie do np. Francji czy Rzeszy Niemieckiej gdzie cenzura funkcjonuje na cztery fajerki. I tam nikomu, nawet w największej malignie, nie strzeli do łba, że pisać coś, co godzi w interesy ich kraju.
                                   • avatar
                                    studionti
                                    -7
                                    W pierwszej kolejności trzeba uregulować ewenement w skali światowej - wyeliminować media zagraniczne prowadzące obcą politykę w Polsce. Żadne inne państwo UE na to by nie zezwoliło z Niemcami na czele.
                                    • avatar
                                     grizzly
                                     -9
                                     Gazeta wybiórcza wspomina męczeństwo TVN, telewizorni należącej do gościa eskimoskiego pochodzenia. Ciekawe czy ktoś to kupi. Pewnie tak, zawsze mnie zadziwia jak ludzie mają krótką pamięć. Ja na np. pamiętam jak za czasu rządu volksdeutschów z platformy miłości i zsl-u, były robione przekręty z przydziałem miejsca na multipleksie, jak niektóre firmy, które powstawały dwa dni wcześnie dostawały koncesyjkę od rąsi, mimo, że nie miały pieniędzy na wpłacenie wadium, dobrotliwy pan władza z PO rozbijał im to na wygodne raty 0%. Ale np. straszliwa telewizja Trwam ze znienawidzonym przez cały postępowy świat ojcem Rydzykiem, koncesji nie dostała, mimo istnienia od wielu lat, wpłacenia wadium i ogromnego poparcia społecznego. Rząd miłości ustąpił dopiero po ogromnych manifestacjach.
                                     • avatar
                                      kkastr
                                      0
                                      Rządy wszystkich krajów mają narzędzia do śledzenia swoich ludzi. Czy to faktycznie jest jakaś nowość? Już od lat operatorzy muszą śledzić każdy ruch w internecie i na polecenie odpowiednich organów władzy je udostępniać. W Stanach przecież to nawet wykorzystują w kampaniach wyborczych, gdzie władza nie miała żadnego problemu by sprawdzić prywatne e-maile różnych kandydatów i zrobić z tego aferę. W stronę zacieśniania kontroli idzie niestety cały świat. Przecież coraz szerszy obowiązek stosowania płatności bezgotówkowych jest wprowadzany wszędzie właśnie dlatego, żeby je śledzić. Szkoda, że u nas dzieje się to samo co na całym świecie, ale trzeba uczciwie powiedzieć, że nie jest to żadne zaskoczenie.