• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • Kopacze kryptowalut staną przed sądem – oszukali na niemal 30 mln złotych. Grozi im 15 lat
Ciekawostki

Kopacze kryptowalut staną przed sądem – oszukali na niemal 30 mln złotych. Grozi im 15 lat

przeczytasz w 2 min.

Prokuratura Regionalna w Warszawie stawia poważne zarzuty przeciwko trzem mężczyznom, którzy mieli prowadzić kopalnię kryptowalut w dawnej fabryce samochodów na Żeraniu – w trakcie swojej działalności, mieli oni przywłaszczyć niemal 30 mln złotych.

Kopanie kryptowalut mogło być bardzo dochodowym biznesem. Kursy wirtualnych walut biły kolejne rekordy, więc sporo osób decydowało się na inwestycję w biznes. Niestety, sporo tego typu akcji wiązało się z oszustwami – o jednym z takich przypadków poinformowało Polskie Radio.

Kopali kryptowaluty – oszukali masę osób na miliony złotych

O sprawie informuje rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś, która skierowała akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom – w latach 2017 – 2018 mieli oni prowadzić kopalnię kryptowalut w dawnej fabryce samochodów osobowych na warszawskim Żeraniu.

Pomysł na biznes był prosty. Mężczyźni namówili nieświadome osoby do zawarcia umowy na zakup specjalistycznego sprzętu komputerowego oraz kart graficznych, a także dzierżawy tego sprzętu. Umowa zakładała, że zakupiony i dzierżawiony sprzęt będzie kopał kryptowaluty, zaś mężczyźni będą klientom raz w miesiącu wypłacali umówioną cześć wykopanych kryptowalut. W ten sposób klienci mieli wpłacić niemal 56 milionów złotych, 67 tysięcy dolarów i 35 tysięcy euro, a także dostarczyć sprzęt o wartości 2 milionów złotych.

Problem w tym, że współpracownicy nie otrzymywali zapłaty. W 2018 roku zaniepokojeni klienci pojawili się w kopalni kryptowalut. O sprawie została poinformowana też policja, która zabezpieczyła sprzęt oszustów. Niestety, w trakcie śledztwa ustalono, że wykopane kryptowaluty trafiały do nieustalonych wirtualnych portfeli – podczas swojego funkcjonowania, kopalnia wydobyła ponad 266 tysięcy kryptowalut Ethereum Classic, których wartość oszacowano na kwotę ponad 29,5 miliona złotych.

Mimo problemów z dostępnością sprzętu, oskarżeni mieli też zawierać kolejne umowy na zakup sprzętu i eksploatację maszyn. Oszuści nie informowali o problemach z funkcjonowaniem biznesu. Było wręcz przeciwnie - klienci otrzymywali informację, że sprzęt jest eksploatowany.

Kryptowaluty

Kopacze oszuści staną przed sądem. Grozi im 15 lat więzienia

Według informacji prokuratury, oskarżeni odpowiedzą za oszustwa względem mienia o znacznej wartości i przywłaszczenia 29,5 miliona złotych. Za zarzucane im czyny grozi 15 lat więzienia.

Nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. W swych wyjaśnieniach wzajemnie się obciążali i wskazywali, że przyczyną niewywiązywania się z umów były niepowodzenia biznesowe – powiedział prokurator.

Źródło: Polskie Radio

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  4
  Trzeba być spoko leszczem dając się złapac na taki numer. Moje pierwsze pytanie byłoby "to czemu nie weźmiecie kredytu w banku"? Niestety 95% ludzi kiedy widzi możliwośc (jakkolwiek małą) na gigantyczny zarobek minimalnym kosztem zwyczajnie traci jakiekolwiek wątpliwości
  • avatar
   zack24
   1
   Jak, pytam, jak Dorośli ludzie dają kasę, licząc na szybki zysk. Przecież to już tyle razy odgrywano, że można z nudów zasnąć, ale Polak mądry po szkodzie...
   • avatar
    pawluto
    0
    Kto widział zdjęcia ten wie jak duża była ta kopalnia ...robi wrażenie :)
    Być może jedna z większych w europie.
    Nawet nie wiem czy to było przestępstwo bo kopanie kryptowalut nie oznacza że się wykopie...
    To troche przypomina granie na giełdzie, mozna wyjść na swoej i na duży plus ale ...można też utopić...
    • avatar
     xxx.514
     -2
     Nie rozumiem... Robili dokładnie to, co polski (nie)rząd - oszukiwali, że wszystko działa prawidłowo itp. - także powinni dostać ordery, a nie więzienie :D
     • avatar
      qrek1
      0
      Czekam na tekst, o tym że kopacze kryptowalut włamali się do mieszkania albo potrącili pieszego na przejściu. Goście wyłudzili kasę od frajerów, kopać nic nie kopali. Jak by ktoś wyłudzał kasę i mówił że leczy raka to byłby artykuł że lekarze staną przed sądem bo oszukali ludzi. Puknijcie się w puste łby.
      • avatar
       Wenezo
       0
       co z tymi 30 bańkami ja się pytam, bo może jak wyjdą będzie to już warte 3000:D