Technologie i Firma

Outsourcing serwerowni tańszy od własnej infrastruktury

przeczytasz w 1 min.

Outsourcing infrastruktury: Jakie oszczędności firma uzyska przenosząc serwery do zewnętrznego centrum danych?

outsourcing serwerowni

Nie zawsze zatrudnienie zewnętrznego wykonawcy oznacza większe wydatki. W niektórych przypadkach outsourcing oznacza wyraźne oszczędności w firmie. Na przykład przeniesienie serwerów do zewnętrznego centrum danych może być nawet o połowę tańsze.

Z analizy Atmana wynika, że dodatkowy rachunek od zewnętrznej firmy nie zawsze zmusza przedsiębiorstwo do ponoszenia wyższych wydatków. Na przykładzie kilku metod utrzymania firmowej serwerowni analitycy zobrazowali jak można oszczędzać dzięki outsourcingowi sprzętu.

Według szacunków, skorzystanie z zewnętrznego centrum danych jest o połowę tańsze niż utrzymywanie infrastruktury na własną rękę. Jak wyliczono, w perspektywie 20 lat oznacza to dla dużego przedsiębiorstwa oszczędności na poziomie ponad 20 mln zł. Budowa własnego centrum danych będzie droższa o 60 mln zł.

Pracownicy Atmana podkreślają, że wydatki w tym konkretnym przypadku nie wiążą się tylko z kosztami inwestycji. Pieniądze pochłania przede wszystkim pobierana energia stała opieka nad sprzętem i siecią. Ta wymaga olbrzymiej wiedzy i doświadczenia, do tego branża IT znana jest z największego ryzyka rotacji personelu.

- Zwrot z inwestycji we własną infrastrukturę zazwyczaj leży poza horyzontem bieżącej strategii firmy – zauważa Robert Mikołajski z Atmana. 

Ostateczny wybór pomiędzy wewnętrznym pomieszczeniem serwerowym a kolokacją jest kwestią określenia potrzeb, przeliczenia kosztów i zdefiniowania kierunku, w jakim zarząd planuje rozwijać przedsiębiorstwo. Analiza Atmana pokazuje, że inwestowanie w utrzymanie zasobów wewnątrz firmy prawdopodobnie będzie miało sens jedynie w szczególnych przypadkach.

Źródło: Inplusmedia, Freeimages.com/Balázs Kovács

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  cochinek
  1
  Jak mialbym te serwerownie podlaczona do sieci lokalnej po 1gbps to czemu nie? Bo przy aktualnym necie 60/60 czy nawet 100/100 jak kupuja wieksze firmy to ja tego nie widze.
  • avatar
   wasptak
   0
   Nope... outsourcing serwerowni nie wchodzi w gre - przynajmniej nie w mojej firmie :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Niby wszystko ok, ale są rzeczy których się zrobić nie da - nie ze względu na techniczne ograniczenia, ale prawne. Niektróch danych się z firmy przenieść nie da w inne miejsce. Np dane finansowe, pacjentów, policyjne itd itp. Wtedy ten model leży i kwiczy.