• benchmark.pl
  • Foto
  • Panasonic będzie miał swoją wersję aparatu Lytro - z wymiennymi obiektywami
Foto

Panasonic będzie miał swoją wersję aparatu Lytro - z wymiennymi obiektywami

przeczytasz w 1 min.

Panasonic opracował aparat, który pozwala ustawiać ostrość na wykonanych już zdjęciach. Technologia jest podobna jak w produktach Lytro.

Panasonic pole światła

Lytro, firma, która jako pierwsza wprowadziła na rynek aparaty cyfrowe plenoptyczne (bazujące na polu światła), zyskuje poważną konkurencję. W postaci samego Panasonica. Jak donoszą japońskie źródła, już w 2016 roku taki aparat może trafić na rynek.

Technologia pola światła pozwala na ustawianie ostrości na zdjęciu już po jego wykonaniu. Rozwiązanie to nadal jest traktowane w kategorii ciekawostki, choć samo Lytro stworzyło już dwie generacje swoich aparatów. Druga - Lytro Illum - jest całkiem zaawansowanym aparatem typu superzoom. Można go nabyć w regularnej sprzedaży.

Lytro dostrzegło, że aparaty mogą być nienajlepszą ścieżką rozwoju, dlatego jako firma skoncentruje swoje działania na branży wideo i wirtualnej rzeczywistości. Podobną ścieżkę rozwoju obrał prawdopodobnie Canon, który w Japonii opatentował projekt kamery wideo, która również wykorzystuje pole światła.

Pomysł zabawy z ostrością na wykonanych już zdjęciach podchwycili także producenci smartfonów. Jednakże w większości przypadków jest to jedynie namiastka, a nie realne wykorzystanie pola światła. Nie przeszkadza to często w reklamowaniu tej funkcji, często nawet naciągając fakty. Efekty są lepsze lub gorsze, a najlepiej wypadają obecnie smartfony Samsunga.

Bardziej sensowne wykorzystanie technologii pola światła dotyczy smartfonów ze złożonym obiektywem (wyposażonym w co najmniej kilka obiektywów o różnych ogniskowych), ale na razie żadna z takich konstrukcji nie trafiła do szerszej sprzedaży.

Tymczasem Panasonic będzie prawdopodobnie pierwszym z kluczowych graczy na rynku foto, który wprowadzi lytropodobny aparat na rynek. Zaletą lytro-panasonica będzie jego systemowość. Czyli, w przeciwieństwie do aparatu Lytro Illum, będzie można mocować różne obiektywy wedle uznania.

Miłośnicy marki Panasonic już zacierają ręce i liczą na to, że będzie to aparat zgodny z mocowaniem mikro Cztery Trzecie. Taki wariant nie jest wykluczony, choć równie dobrze może to być kompletnie inny system, dedykowany wyłącznie nowej cyfrówce.

Źródło: sankeibiz

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!