• benchmark.pl
  • Foto
  • Ustawianie ostrości po fakcie - funkcja trafi do aparatów Panasonic
Foto

Ustawianie ostrości po fakcie - funkcja trafi do aparatów Panasonic

przeczytasz w 1 min.

Aktualizacja firmware aparatów Panasonic Lumix GX8 i FZ300 umożliwi wybór ostrego motywu po zrobieniu zdjęcia

Panasonic Postfocus

Oprócz dzisiejszych premier aparatówzapowiedzi obiektywów, Panasonic wspomniał o czymś co w przypadku „zwykłych” aparatów cyfrowych jest innowacją. Funkcja Post Focus, czyli ustawianie ostrości już po zrobieniu zdjęcia zostanie wprowadzona do aparatów Panasonic Lumix GX8 i FZ300 jako poprawka oprogramowania pod koniec tego roku.

To, czy Post Focus stanie się funkcją standardową we wszystkich aparatach Panasonic nie zostało jeszcze ustalone. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie w modelach, które wykorzystują technologię DFD (Depth From Defocus) bardzo szybkiego ustawiania ostrości. Ta technologia jest w tym przypadku kluczowa.

Czym jest Post Focus? Nie jest to technologia pola światła, o której kilka dni temu wspominaliśmy, a znacznie prostsze rozwiązanie. Polega ono na wykonaniu sekwencji zdjęć (w tempie 30 kl/s), z nieznacznie przesuniętą ostrością na każdym z nich (przypomina to braketing ostrości, ale z bardzo dużą liczbą fotografii).

Następnie te zdjęcia są analizowane i składane przez oprogramowanie aparatu w specjalny plik. Możemy go wyświetlić, a następnie dotykając wybranego motywu na zdjęciu określić, że chcemy by to właśnie on był ostry. Funkcja działa w aparacie, ale podczas prezentacji pokazano nam również komputerową aplikację, która umożliwia wykorzystanie potencjału Post Focus.

Ograniczenia. Jak każda funkcja, która wykorzystuje wielokrotne ujęcie nie sprawdzi się ona w przypadku bardzo dynamicznych scen. Panasonic widzi zastosowania tej funkcji przede wszystkim w fotografii portretowej (zwłaszcza tutaj powinna się przydać) i krajobrazowej.  

Drugim ograniczeniem, choć nie tak dotkliwym jest maksymalna rozdzielczość zdjęcia. W przypadku funkcji Post Focus mają one maksymalną rozdzielczość odpowiadającą trybowi 4K (inaczej mówiąc zdjęcia mają 8 Mpix rozdzielczości).

Źródło: Panasonic

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!