Nauka

Maksimum roju Perseid 2019 - czy tym razem dopisze nam pogoda i szczęście?

przeczytasz w 2 min.

Minął rok i znów dla wielu najpiękniejsza noc wakacji czyli maksimum roju meteorów zwanych Perseidami. Tym razem jednak pogoda i Księżyc mogą dać się nam mocno we znaki.

Perseidy to rój meteorów, a także potoczna nazwa dla zjawiska astronomicznego, które mamy okazję przeżywać cyklicznie co roku. Noc z 12 na 13 sierpnia nie jest jedyną, w trakcie której możemy obserwować te spadające gwiazdy, ale jest nocą w trakcie której spodziewamy się maksimum natężenia tych zjawisk.

I o ile sama natura w postaci roju Perseid raczej nas nie zawodzi, to dużo zależy od innych czynników. Po pierwsze pogody, a ta w tę najważniejszą noc może być niesprzyjająca (szczęście mieli Ci, którzy spróbowali obserwacji już w weekend).

Po drugie od oświetlenia nieba. I nie chodzi to o to, że musimy wybrać się w miejsce z dala od świateł miejskich, bo to jest oczywiste, ale o to czy nasza nocna latarnia jaką jest Księżyc nie będzie gdzieś na niebie.

Perseidy 2019 i Księżyc prawie w pełni

W tym roku Księżyc co prawda nie gości w nocy z 12 na 13 sierpnia w miejscu, z którego zdają się nadlatywać meteory czyli w radiancie, ale tez Księżyc zbliża się już do pełni, która nastąpi 15 sierpnia, i całkiem mocno oświetla całe niebo. W tę najważniejszą noc zajdzie około 2 w nocy, a to oznacza że przez sporą jej część będzie nam przeszkadzał.

Perseidy 2019
Niebo o północy z 12 na 13 sierpnia 2019 roku (źródło: Stellarium)

Nie zrażajcie się jednak, bo i przy świecącym Księżycu mogą trafić się piękne bolidy o ile niebo nie będzie przesłonięte chmurami. Poza tym w pobliżu Księżyca (bliżej zachodu) znajdziecie Saturna, a to przecież bardzo atrakcyjny obiekt dla obserwacji. Jeszcze dalej na zachód na niebie błyszczeć będzie jasna tarcza Jowisza poniżej której możecie szukać czerwonego Antaresa czyli najjaśniejszej gwiazdy z gwiazdozbioru Skorpiona.

A jeśli wytrwacie do zachodu Księżyca to pozostanie wam jeszcze kawałek nocy, w trakcie którego Perseidy mogą objawić się w pełnej krasie. W tym roku spodziewane jest od 50 do 100 zjawisk na godzinę.

A jeśli nie w nocy z 12 na 13 sierpnia to kiedy - i jak obserwować

Jeśli pogoda nie dopisze teraz to jeszcze przez niecałe dwa tygodnie można liczyć na obserwacje tego roju meteorów. Będzie on stopniowo słabł, podobnie jak przybierał na sile od końca lipca.

Jeśli chcecie więcej dowiedzieć się o Perseidach zapraszam do materiałów z poprzednich lat.

Rok 2018 - wszystko co trzeba wiedzieć o obserwacjach Perseid w skrócie

Rok 2017 - wszystko co trzeba wiedzieć w mniejszym skrócie plus informacje o fotografowaniu i pochodzeniu Perseid

Rok 2015 - dokładny poradnik fotografowania Perseid

Źródło: Inf. własna

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sosite
  0
  Dzięki za info :)
  • avatar
   pongo
   0
   Dzięki za przypomnienie.
   Perseidów. Nie Perseid.