Procesory

Phenom II będzie 12% szybszy przy tym samym zegarze

przeczytasz w 1 min.

Wielu użytkowników, pragnących w przyszłym roku wyposażyć się w nowy procesor Phenom II X4 od AMD zadaje sobie zapewne pytanie, jaka będzie jego wydajność. Na razie sporo słyszeliśmy o bardzo wysokich możliwościach przetaktowywania nowych chipów, natomiast niewiele wiadomo, o ile Phenomy II będą szybsze przy tym samym zegarze od obecnych Phenomów.

Przyrostu prędkości można się spodziewać, bo w nowych Phenomach II X4 zastosowano trzykrotnie większą liczbę pamięci cache trzeciego poziomu, niż w obecnych Phenomach X4 – 6 MB zamiast 2 MB. Zmiana ta przyniesie zwiększenie wydajności o około 5% zegar-w-zegar. Do tego dochodzą drobne poprawki w architekturze, między innymi komunikacji pomiędzy wątkami, które przyspieszą procesor o dodatkowe 3%.

W drugim kwartale 2009 pojawią się też Phenomy II X4 945, który będą współpracowały z pamięciami DDR3. Można przewidywać, że nowy typ pamięci umożliwi osiągnięcie o około 4% wyższej wydajności w stosunku do DDR2.

Z powyższych obliczeń wynika, że przy tym samym zegarze, Phenom II X4 będzie o około 12% szybszy od obecnych Phenomów X4. Warto przy tym wziąć pod uwagę, że o ile dzisiejsze Phenomy osiągają kres swoich możliwości przy zegarze 2.6 GHz, o tyle Phenomy II mają być dostępne z częstotliwościami taktowania 3 GHz i więcej.

Wygląda na to, że 2009 rok będzie dobrym okresem dla fanów AMD – po kilku latach stagnacji wreszcie pokaże się chip, które będzie miał szansę stanąć w szranki z produktami Intela.
 

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  danieloslaw1
  0
  No i fajnie AMD bedzie coraz lepszy to intel będzie musial obniżyć ceny a mnie sie to podoba(ale i tak biore intel) tak dalej AMD
  • avatar
   Bladedancer
   0
   Zgodzę się z kolegą. Bardzo niedobrze jest kiedy jedna firma przoduje w danej dziedzinie. teraz, gdy AMD (przynajmniej mam taką nadzieję) będzie miało wydajne procesory można się spodziewać jakże oczekiwanej obniżki cen. A "zakochani" w swych firmach i tak wiedzą od kogo kupią procesor. Więc czekajmy... Może szczęście jest blisko ? : )
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    No jak AMD dogoni wydajnością Intela to skorzystają na tym wszyscy oprócz Intela :D Bo ci którzy są fanbojami Intela lub po prostu będą chcieli kupić ich CPU będą mieli taniej bo AMD wymusi na Intelu obniżkę cen, a u AMD przyniesie większe zyski ze sprzedaży, mniejszy proces produkcji z 65nm na 45nm trochę większa cena w porównaniu do poprzednika i większa popularność i AMD zacznie wreszcie odnotowywać jakieś konkretne zyski tak jak to było w przypadki ATi. Fanboje AMD tak samo będą mieli zysk, głównie w postaci wydajności i potencjału OC, chyba już wszyscy wiedzą jakie wyniki osiągają nowe Phenomy (tak dla nie wiedzących na powietrznym ponad 4GHz stabilne a na zaawansowanym WC ok.5GHz stabilne). Ja osobiście czekam na to cudeńko bo sam chcę sprawdzić ile z tego można wyciągnąć stabilnie na Moim Dużym WC :D po cichu liczę że uda się wejść w okolice 6GHz na rdzeń :)