Technologie i Firma

Polski robot nauczy dzieci programowania

przeczytasz w 1 min.

Kolejny polski start-up znajduje się na drodze do globalnego sukcesu. To autorzy koncepcji Photona - robota do nauki programowania.

Robot widoczny na zdjęciu powyżej to Photon – dzieło polskiego start-upu, który zajął pierwsze miejsce w organizowanym przez Microsoft konkursie Imagine Cup dla twórców innowacyjnych projektów. 

Photon to doskonały przykład na to, że polska myśl technologiczna ma się dobrze. To robot, który został stworzony z myślą o dzieciach w wieku od 6 do 12 lat – uczy je logicznego myślenia i programowania, a przy okazji sam rozwija się razem z nimi.

Jak to działa? Photon został wyposażony w 10 programowalnych receptorów – im więcej wiedzy przyswoi dziecko, tym więcej receptorów się odblokowuje. Wszystko po to, aby dostosować się do małego właściciela, który dzięki temu wykazuje większe zaangażowanie. Sterowanie Photonem odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej o nazwie „Photon-Human translator”. Została ona zaprojektowana w taki sposób, by zainteresować najmłodszych, a jednocześnie zapewnić im intuicyjne korzystanie.

Za Photonem stoją studenci z Politechniki Białostockiej – Marcin Joka, Michał Grześ, Krzysztof Dziemiańczuk i Michał Bogucki. Pomysł jest prosty i znany: bawić ucząc i uczyć bawiąc. Wykonanie zaś to bardzo wysoka klasa, co doceniło jury konkursu Imagine Cup.

Dzięki udziale (i wygranej) w konkursie o projekcie usłyszał cały świat i Polacy mają szansę na zainteresowanie Photonem zagranicznych inwestorów. Oczywiście nie oznacza to od razu sukcesu, ale zdecydowanie start-up jest go bliżej niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie trwa też zbiórka na Kickstarterze. Twórcy poprosili o 35 tysięcy dolarów. Dwa dni później mieli już 22 tysiące, a obecnie, na ponad 2 tygodnie przed końcem zebrana kwota jest dwa razy większa.

W realizacji wizji start-upu pomogła też wrocławska firma IT – Coders Center. Zagwarantowała studentom miejsce pracy, sprzęt, wsparcie w zakresie ERP i CRM oraz, rzecz jasna, szansę na rozwój koncepcji Photona.

„Doświadczenie w biznesie często jest brakującym ogniwem w sukcesie młodych przedsięwzięć. Dlatego też wpieramy wysiłki młodych, ambitnych przedsiębiorców, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem. Dzięki temu, że działamy również w USA, planujemy otworzyć własny fundusz, który będzie pomagał polskim start-upom zaistnieć na tamtym rynku” – powiedział Piotr Hanaj z Coders Center.

Trzymamy kciuki!

Źródło: Coders Center, Kickstarter, MeetPhoton

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  spocco
  0
  Wróże im gwarantowany sukces w otrzymaniu dotacji w Polsce! http://startuppoland.org/prawie-3-mld-zl-dla-innowacyjnych-startupow-obiecuje-rzad-w-programie-start-in-poland/
  • avatar
   radzab7
   0
   Robota miałem w rękach.
   Fakt, faktem kosztuje trochę pieniędzy, ale dziecku bym go kupił, bo to coś niesamowitego. Nie jakiś głupi samochodzik, a coś, co rozwija.
   Można się kłócić, że maluch będzie latał już z tabletem, ale sam jako przyszły rodzic podkradałbym dziecku zabawkę i się edukował. :)