Internet

Polska liderem w inwigilacji obywateli - ponad 1 856 000 wniosków o śledzenie

przeczytasz w 3 min.

Powinniśmy czuć się zagrożeni?

Polskie służby są liderami w Europie pod względem ilości inwigilowanych teleinformatycznie obywateli - tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który opublikowała ostatnio fundacja Panoptykon.

W roku 2011 polskie służby na czele z sądami, prokuraturą i policją sięgały po dane teleinformatyczne obywateli dokładnie 1 856 888 razy. To prawie pół miliona razy więcej niż w roku 2010 i blisko 800 tys razy więcej niż w 2009. Obecny wynik stanowi niestety rekord Europy i stawia Polskę drugi rok z rzędu na niechlubnym pierwszym miejscu pod względem liczby inwigilowanych obywateli. Dla porównania w sąsiednich Niemczech liczba ta jest blisko 35 razy niższa.

inwigilacja retencja danych polskie służby 1856888 obywatele śledzenie

Tak zwana retencja danych jest wymuszonym przez prawo obowiązkiem gromadzenia przez operatorów informacji użytkowników dotyczących ich poczynań. Chodzi o ramy czasowe połączeń, informacje skąd i do kogo dzwoniliśmy, wysyłaliśmy SMSy, jaka była ich treść, gdzie przebywaliśmy (BTS), a także jakie witryny internetowe odwiedziliśmy.

Prawodawstwo Unii Europejskiej przewiduje, że dane powinny być gromadzone maksymalnie na sześć miesięcy, tymczasem w Polsce są one przechowywane przez dwa lata. Dane zbierane są w celu ewentualnego wykorzystania przy prowadzonych postępowaniach i jak to określa fundacja Panoptykon - tak na wszelki wypadek. Stawia to oczywiście, każdą osobę bezpośrednio w kręgu potencjalnych podejrzanych.

retencja danych wykres służby pobierające dane
Dane z lat ubiegłych

Zbieranie danych ma służyć szeroko pojętemu bezpieczeństwu publicznemu, problem jednak w tym, że nasze ustawodawstwo jest bardzo lakoniczne, przestarzałe i zbyt niejasno określa zasady dostępu służb do informacji, i celu ich wykorzystania. Dla porównania w Niemczech służby mogą korzystać z tego typu danych, każdorazowo po uzyskaniu zgody sądu, na takie działanie. W Czechach natomiast bez zgody sądu można z nich skorzystać jedynie w przypadku spraw związanych z terroryzmem.

Tymczasem w Polsce z informacji pochodzących z retencji danych może korzystać łącznie 11 służb - głównie w celach prewencyjnych. Co ciekawe służby w naszym kraju, nikogo nie muszą prosić o zgodę ani nawet informować o wykorzystaniu danych, dzieje się to nie tylko w przypadku poważnych przestępstw, ale również nawet w nieuzasadnionych sytuacjach określanych przez te stosujące je organy mianem prewencji. Oznacza to tyle, że różne służby mogą w każdej chwili, bez stosowania żadnych procedur sięgnąć po dane niemalże każdego obywatela - nie informując przy tym nikogo. Oczywiście jest pewien wyjątek, w przypadku wykorzystania danych do prowadzonego postępowania karnego, inwigilowana osoba zostanie o tym poinformowana po zakończeniu postępowania.

retencja danych ilość śledzonych osób miesiące

Niestety Polska - nazywana przez niektórych dzikim krajem, pozwala również na wykorzystanie danych pochodzących z retencji na masową skalę także w postępowaniach cywilnych. Co jest niekiedy absurdem jeśli chodzi o sprawy alimentacyjne czy też rozwodowe.

Fundacja Panoptykon od przeszło dwóch lat stara się nagłośnić całą sprawę. Przełom nastąpił dopiero po udostępnieniu pierwszych danych w 2010 roku prze UKE - co już wówczas wywołało niemałe poruszenie. W sprawie interweniowała już wielokrotnie Rzecznik Praw Obywatelskich - prof. Irena Lipowicz. Początkowo jeszcze w ubiegłym roku skierowała sprawę do Prezesa Rady Ministrów - Donalda Tuska, która jednak nie znalazła odzewu u Premiera i jego otoczenia.

rząd prezes rady ministrów premier ministrowie konferencja 
Wszystko o was wiemy, wy o nas nic. To tak na wszelki wypadek. Dobrze nam z tym i niech tak zostanie. - Rząd nie kwapi się do zaprzestania inwigilacji /fot premier.gov.pl

Sprawa została zatem skierowana przez RPO do Trybunału Konstytucyjnego, który oczekiwał na opinię Sejmu oraz Prokuratora Generalnego - który potwierdził obawy RPO. TK w oczekiwaniu na opinię postanowił jednak połączyć dwie skargi: dotyczącą prawa telekomunikacyjnego i inwigilacji. 

Obecne działania służb z całą pewnością naruszają konstytucję RP, ochronę prywatności, tajemnicę komunikowania się, oraz zasadę anonimowości informatorów, ponieważ dziennikarze również byli przez służby śledzeni. W obecnej sytuacji pozostaje nam czekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który może ograniczyć inwigilację obywateli, retencję danych usankcjonować odpowiednimi przepisami oraz skończyć bezprawie w różnych służbach.


Więcej o inwigilacji:

Źródło: Inf. własna, Gazeta, TVN24, PAP, Panoptykon, UKE, Wyborcza

Komentarze

133
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sn1PeR
  21
  " ... wy o nas nic." - przecież każdy polak wie, że Tusk to dziad.
  • avatar
   Konto usunięte
   17
   Jak to powiedział Józef Piłsudski: "Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy."
   • avatar
    Konto usunięte
    11
    Oglądałem w wiadomościach ostatnio,najstraszniejsze jest to ,że my zwykli ludzie nic nie możemy na to poradzić,a te pały robią co chcą...
    • avatar
     Konto usunięte
     10
     JEBAĆ TUSKA !!!!!!
     • avatar
      Konto usunięte
      5
      Jak zwykle piorunujący szybki benchmark:D
      Ta informacja była 4 dni temu w Faktach:D
      Chociaż, lepiej się tego dowiedzieć z mądrego portalu, niż zmanipulowanych mediów...
      • avatar
       Konto usunięte
       5
       Dobrze, że benchmark zajmuje się taka tematyką - ludzie powinni zdawać sobie sprawę, na jakim świecie żyją a nie pasjonować się tematami zastępczymi, jak np Madzią (nie obrażając nikogo - to są właśnie medialne "igrzyska dla mas")... Istnieje wiele podobnych trendów panujących w całej UE oraz w USA - do najważniejszych zaliczyłbym stałe ogłupianie społeczeństwa - do tej pory myślałem, że nasz sypiący się system edukacji jest typowo polski, promowany w celu ochrony zagranicznych interesów (ponieważ ludźmi niewykształconymi manipuluje się łatwiej), tymczasem mój kumpel-emigrant wyznał, że w Irlandii w szkołach nie uczą gramatyki (!!) ... To oznacza, że upadek systemu szkolnictwa jest trendem "odgórnym" - o tych faktach alarmują od dawna strony niezależne... Najweselsze jest to (choć nie jest mi do śmiechu), że kto ma media ten ma władzę - GW, TVN, TVP lansują jedyną słuszną postawę obywatelską i ludzie znowu "dokonają słusznego wyboru" (czyli zagłosują na PO lub jej odłamy).. Na zakończenie ciekawostka - większość z nas, jeśli nie ma o czymś pojęcia to "ustawia" się jak ogół ("zrobię jak wszyscy") - to oznacza, że aby wygrać wybory wystarczy po prostu sfabrykować "obiektywne" sondaże opinii publicznej na interesujący nas temat... O morzu manipulacji można pisać w nieskończoność... Pozdrawiam serdecznie.
       • avatar
        Tomecek
        4
        A teraz mały zakładzik. O ile się założymy, że PO wygra następne wybory? TVN, wyborcza i Metro już się o to postarają.
        • avatar
         Konto usunięte
         4
         Mieszkam 3,5 lat w Szwajcarii i nawet nie myślę o powrocie to tego popier*olonego kraju.
         • avatar
          Konto usunięte
          4
          Tusk niedługo zrobi bach i będzie wpieprzał piach
          • avatar
           jarekzon
           4
           Pamiętam jak platformowcy krzyczeli za Donaldiniem, że PIS zrobił państwo policyjne, ha ha ha a teraz platforma wydymała swoich wiernych klakierów.
           • avatar
            Konto usunięte
            2
            Osobiście nie jestem za przemocą ale patrząc na ich rządy i wtykanie tych małych zapijaczonych nosków tam gdzie nie trzeba sądzę że przemoc jest jedynym rozwiązaniem by wbić im do głowy co powinni robić a co nie.
            • avatar
             mutissj
             2
             Chcieliście wujka Tuska to teraz cierpcie, m. in. chce on wprowadzić:

             ACTA , 67 lat emerytura
             • avatar
              Konto usunięte
              1
              dokładnie
              • avatar
               Konto usunięte
               1
               jak zwykle media manipulują informacjami wystarczy poczytać:

               http://www.abw.gov.pl/portal/pl/8/824/Informacja_w_zwiazku_z_publikacjami_medialnymi_sugerujacymi_iz_liczba_przypadkow.html

               ale takich faktów to już w mediach nie zamieszczają.

               Po za tym uczciwy człowiek niczego się nie boi i nich sobie zbierają te dane i tak z nich nic nie wyniknie.
               • avatar
                Konto usunięte
                1
                Te Wasze wpisy są idealnym dowodem jak Wam się zdziczało. Zamiast użyć rozumu lepiej flugać i obrażać jednocześnie powołując się na inteligencję itp. Po co sami sobie uwłaczacie, tak ciężko jest myśleć?
                • avatar
                 Plo1983
                 1
                 Teraz już wiem czemu za każdym razem jak dzwoniłem słyszałem jakiś głos w tle "rozmowa kontrolowana"
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  1
                  Wszystko skłania się ku jednemu , wizji przyszłości w której jesteśmy "pod stałą obserwacją" a władze wiedzą o nas dosłownie wszystko.

                  Bolesna prawda bo za kildadziesiąt lat najprawdopodobniej tak to będzie wyglądać.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   1
                   JAK WSZYSCY TACY EXPERCI-REKINY FINANSJERY TO WYPAD RZĄDZIĆ I TRZEPAĆ KASIURE DLA LUDZI A NIE
                   • avatar
                    mutissj
                    0
                    to jest właśnie manipulacja
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     Co za h***.
                     • avatar
                      dragoniczny
                      0
                      A gdzie anonymous w takiej sytuacji ja się pytam?
                      • avatar
                       BlackSmith
                       0
                       Niedługo wszyscy młodzi ludzie wyjadą.
                       Tez nad tym mysle.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Generał Jaruzelski i Kiszczak jest dumny z rządu Tuska. Ksiądz Popiełuszko także.

                        Komuna jeszcze nigdy nie miała się tak dobrze jak obecnie w Polsce :)

                        A podobno PIS miał szpiegować i zamykać do więzienia hehehe ale was PO nabrało eheheheh Majstersztyk jak można ogłupić ludzi znając techniki manipulacji - socjotechnika.
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         Ps: Dzisiaj mamy technologię łatwy dostęp do internetu w którym przehowujemy swoje dane , i tak więc władze postanawiają sprawdzać te dane i sprawdzać co robimy albo gdzie jesteśmy ?

                         To teraz sobie wyobraźmy że kilkanaście lat temu jak nie było internetu władze musiały by codziennie każdego z osobna śledzić i sprawdzać !

                         Czy ktoś wyobraża to sobie bo według mnie nawet podczas II wojny światowej nie było tak ostro z kontrolą osobistą.
                         • avatar
                          aquadigger
                          -2
                          pod zdjęciem tuska jest literówka: "Dobrzam nam z tym" ;)
                          • avatar
                           agnus
                           -2
                           Uuu jaki niedobry rząd, samo zło. Śmie wprowadzać reformy, ratować finanse Panstwa. Na pewno wszystko dla siebie i swoich stronników... tak tak...

                           Plujmy na rząd i doprowadźmy do jego upadku. Tak będzie lepiej dla Polski, społeczeństwa i Polaków. Po wyborach będzie Polska uratowana, na pewno znajdą się "wybawcy", którzy Polskę zbawią.

                           Howgh!
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            -5
                            Byli na imprezie się spili i pierdolą nie robią:)
                            • avatar
                             kukucz
                             -7
                             A myślałem, że na benchmark.pl nie zobaczę nagłówków w onetowskim stylu. Ktoś tu do szkoły powinien wrócić i nauczyć się czytać ze zrozumieniem własny artykuł, jeśli pozwala sobie postawić znak równości pomiędzy liczba wniosków o przekazanie danych a liczba inwigilowanych ludzi. Jeśli osoba jest podejrzana to służby wystąpią osobno z wnioskiem o wykaz rozmów, osobno o smsy, osobno o inne dane i osobno do różnych operatorów. Wynika z tego, że na jednego podejrzanego może przypadać jeden wniosek albo kilka-kilkanaście. Niech autor zmieni ten nagłówek, bo go tylko ośmiesza.
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              -35
                              Stawiam że artykuł pobije rekordy w ilości komentarzy.

                              Swoją drogą - hodowla bydła lub gwintowanie rurek dwuipółcalowych to też ciekawy temat - Może Benchmark zacznie pisać i o tym ?
                              • avatar
                               Obiektor
                               0
                               Mam nadzieje ze benchmark nie rozdaje naszych danych :)
                               • avatar
                                pawluto
                                0
                                Za PiS narzekano że jest państwo policyjne a były to kłamstwa medialne mające ponizyć i sprawić by społeczeństwo negatywnie wypowiadało się o PiS i Kaczyńskim...
                                Dziś gdy rządzi od tylu lat PO ludzie powinni zauważyć kto ich okłamał i kto ich teraz podsłuchuje !
                                To właśnie dziś jest państwo policyjne co widać nawet na manifestacjach patriotycznych gdzie policjanci biją ludzi z polskimi flagami , gdzie państwo dopuszcaa się do hańby narodowej i wpuszcza do kraju bojówki z niemiec...za to wszystko odpowiada jeden człowiek i jedno ugrupowanie - tusk i PO
                                Co najgorsze jest to , że wyborcy PO mimo że widzą że są robieni w jajo przez swego idola nadal nie przyznają się do błędu.
                                Pamiętajcie że za te podsłuchy płacicie wy ze swoich podatków i za loty samolotem do żonki rudego też płacimy my , więc nie dziwmy się że benzyna jest po 6 zł...