Ciekawostki

Ceny prądu w Polsce? Niemiec się śmieje, gdy widzi nasz rachunek

przeczytasz w 1 min.

Światło dzienne ujrzał nowy raport na temat cen prądu w Europie. Po raz kolejny Polska zajęła niechlubne pierwsze miejsce w rankingu państw, które płacą za niego najwięcej.

Może i nie zarabiamy najwięcej, ale za to najwięcej płacimy za prąd. Tak wynika z raportu opracowanego przez dziennikarzy serwisu Wysokie Napięcie. 

Polska ma najdroższy prąd w Europie

Nikt w Europie nie płaci za prąd więcej niż Polacy. Mamy zdecydowanie najwyższe ceny prądu na Starym Kontynencie. Za każdą megawatogodzinę na rynku spot (z dostawą następnego dnia) płacimy 551 złotych. Są to konkretnie dane za lipiec 2023 r. 

Dla porównania Niemcy w tym samym okresie za 1 MWh płacili równowartość 342 złotych. To o ponad 200 złotych mniej niż Polacy. Jeśli spojrzy się w dane historyczne, to okaże się, że różnica pomiędzy Polską a Niemcami nigdy nie była większa niż jest obecnie. 

Porównywalne stawki do Niemców mają między innymi Francuzi i Czesi, a Szwedzi nie płacą nawet połowy tej kwoty za megawatogodzinę. 

Węgiel z Polski? To się nie opłaca

Na tym nie koniec. Za wydobycie węgla z państwowych kopalń płacimy najwięcej w historii. Może to być o tyle zaskakujące, że w każdym europejskim kraju poza Polską cena węgla tanieje. W lipcu 2023 r. tona węgla w Polsce kosztowała 739 zł, a europejska średnia wynosiła równowartość… 396 zł. 

Jeszcze wyższe ceny węgla wydobywanego w Polsce sprawiają, że polskim elektrowniom bardziej opłaca się sprowadzać węgiel z Afryki lub Ameryki Południowej niż skupować krajowy. Różnica wynosi około 150 zł w przeliczeniu na megawatogodzinę. 

Źródło: Wysokie Napięcie

Komentarze

61
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  29
  Miliardy publicznych pieniędzy idzie na dofinansowanie kopalń a mamy najdroższy węgiel w EU a co za tym idzie tez cenę prądu bo przez PiS teraz nawet fotowoltaiki nie opłaca się zakładać. Inflacja najwyższa, dzieci rodzi się najmniej w historii a rząd ciągnie ten kraj na dno. Dobrze ze chociaż mamy te 3mln mieszkań(a może miliony zamieszkanie?), CPK i elektryczną Izerę i tylko tylko dzięki TVP znam tą prawdziwą prawdę.
  • avatar
   Konto usunięte
   10
   Fake news w wydaniu Wojciecha Kulika. Nawet się nie zająknął, że ceny hurtowe, a ceny dla odbiorcy końcowego, to dwa różne światy. Przeciętny Niemiec, pomimo niskich cen hurtowych, płaci znacznie większe rachunki za prąd i zawsze tak było. Jest wiele krajów w Europie, w których cena dla mieszkańca jest znacznie wyższa niż w Polsce, a ceny hurtowe to sobie mogą mieć.
   • avatar
    KENJI512
    7
    "Polska ma najdroższy prąd w Europie"

    PiS powie, że to sukcesy polskich elektrowni, pierwsze w Europie...

    Tak jak program przyjazne osiedle, finansowany z funduszy wszystkich, narzucony przez Unię, ale PiS gada, że to on zorganizował i to on daje... rząd nic nie ma, rząd nigdy nie daje... redystrybuuje... pracę innych...
    • avatar
     dante2kx
     5
     Może i Niemiec płaci dużo mniej za energię elektryczną, ale za to zarabia 3 razy więcej od Polaka.
     • avatar
      pawluto
      4
      Kopalnie są dofinansowywane z budżetu...a mimo to węgiel z nich jest drogi...
      No i związki zawodowe w górnictwie ...jest ich...UWAGA - TAaaaDAaaaM.... 45 !!!!!!!!!!!!!
      Póki nie nastąpi tam restukturyzacja to węgiel od nich nie będzie tańszy...
      • avatar
       antytalent
       4
       Kulik podaj przykłady tych rachunków a nie podajesz jakieś zmanipulowane wyliczenia. To byłoby dla ciebie za trudne, więc wyszukałes jakieś bzdury z GW i onetu.
       • avatar
        wojtek_pl
        3
        Dziękujemy PIS za inflację i wysokie ceny.
        Zbierają kasę na dywidendy i wypłaty premii przed wyborami.
        Pogonić ich z Sejmu i do więzienia powsadzać na DŁUGO.
        • avatar
         Marius
         3
         Autor tego tekstu manipuluje danymi u nas jest najtańszy prąd dla odbiorcy indywidualnego. Tu są dane proszę żeby autor tego paszkwila się odniusł do tych cen http://cena-pradu.pl/mapa.html
         • avatar
          zack24
          2
          Smutna prawda. Póki kopalnie będą działać w takich samych strukturach i pod tymi samymi umowami jak dotychczas, to sami się zakopią. Do tego wszystkiego płaca minimalna i zero tolerancji dla biznesu. Wynik mamy jeden: cieszy się ten co najwięcej darowizny za niepracowanie zabiera do kieszeni.
          • avatar
           zenek111
           2
           Przestańcie mieszać ludziom w głowach, licza sie ceny u konssumenta a nie na rynku spot:
           https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Electricity_price_statistics
           http://czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=34040&poz=mr1&show=-1&pagebl1=0
           • avatar
            artp44
            2
            Od kiedy elektrownie kupują węgiel po cenach rynkowych????
            • avatar
             FunkyKoval
             2
             Serwisy typu BENCHMARK.PL powinny zajmować się tematyką szeroko pojętego IT i telekom a tutaj tuba propagandowa oPOzycji (Onet, TVN, GazetaWyb. itp.niemeickie medialne bagno).
             Za raz odezwały się dyżurne zlewaczałe szmondaki, robiące dla czerwonych-nienażartych pajaków => @Dexterr, @KENJI512 i paru innych o zmiennych nick-ach.

             To może wyjaśnijcie wszystkim kto i dlaczego blokuje od lat KPO w UE, kto optuje za karami i zamknieciem Turowa (gdzie płaciliśmy i płacimy ogromne kary bo nie ma wsparcia od europosłów oPOzycji, którzy dodatkowo nawet w lokalnych sądach atakują polskie interesy).
             Wiem, że na tym forum wyPOwiadaja się głównie uczuleni na PiS od nich nie wymagam obiektywizmu bo jak można od takich prymitywów czegoś konsktruktywnego wymagać ... ale nawet prymitywy powinny widzieć jak się Polska rozwija i gdzie jesteśmy teraz a gdzie byliśmy za rządów ferajny "Słoneczka Peru" ("piniendzy ni ma i nie bendzie" ... "jak nie ma to nie ma" itp. słynne frazy z konferencji prasowych za rządów kolesi Tuska) ?
             • avatar
              januszb
              2
              "Polska ma najdroższy prąd w Europie" … - it’s a feature!
              • avatar
               gicmo
               2
               Ja nie mogłem się śmiać, gdy na Teneryfie tankowałem paliwo za 1,30 E (95)
               • avatar
                Marius
                2
                Co za bzdury autor napisał jak można tak kłamać. Cena rynkowa a cena energi końcowa u klijenta to są u nas dwie różne rzeczy. Niech autor poda konkretne rachunki u klijenta końcowego wyjdzie że, u nas jest najtańszy prąd. Nie ładnie tak kłamać.
                • avatar
                 kkastr
                 2
                 Wymieszanie polityki, cen prądu, inflacji, cen węgla i OZE jest tak silne, że nie sposób czegokolwiek w tym zlepku faktów, mitów i wierzeń zrozumieć. Przykładowo, wysokie ceny na rynku spot mogą wynikać z niedostatecznej infrastruktury przesyłowej z sąsiednimi, mogą wynikać z wysokiego popytu krajowego spowodowanego niedoborami produkcji prądu lub wzrostem jego konsumpcji, mogą wynikać z niewielkiej podaży wynikającej z np. braku nadmiaru produkcji w regionie u sąsiadów, mogą wynikać z wielu innych przyczyn. Nie da się oceniać jakiegoś wycinka rynku energetycznego bez szerszego spojrzenia, bez analizy przyczyn. Jak rozumiem rynek spot to tylko fragment całego sektora energetycznego i zakupiony w ten sposób prąd może stanowić zaledwie niewielki procent tego co zużywamy i za co płacimy. Np. na rynku kontraktów terminowych (wg. stanu na lipiec 2023) ceny w Polsce były o 7% wyższe niż w Niemczech i o 10% niższe niż we Francji. I jak to się ma do rynku spot, całej energetyki i szerzej do gospodarki w Europie? Poza tym warto by również porównać to do cen w innych częściach świata, a nie tylko zakładać europejskie klapki na oczy.
                 • avatar
                  Marek1981
                  1
                  Ten tekst i komentarze lewaków nie mają bladego pojęcia o czym piszą. Wszystko tylko by niemieckie media mogły uderzyć w Polaków. W Polsce jest gwarantowana cena minimalna sprzedaży a u hitlerowców czasami elektrownie wiatrowe muszą dopłacić by ktoś prąd odebrał
                  • avatar
                   vg1vg1
                   1
                   Stek kłamstw i perfidnych manipulacji. Autorze wstydź się, bo widać że za $ napiszesz wszystko.
                   • avatar
                    Witalis
                    0
                    Tu znowu napisali że w drugiej połowie 2022 był najtańszy w Polsce... i komu tu wierzyć? https://www.money.pl/gospodarka/eurostat-polska-miala-tani-prad-na-tle-unii-europejskiej-tlumaczymy-dlaczego-6920658102762336a.html
                    • avatar
                     Witalis
                     -2
                     • avatar
                      qrek1
                      0
                      To nie ważne. ważne że kupowaliśmy węgiel z 3tys za tonę, bo wcześniej wyprzedano zapasy, bo nikomu się nie chciało pomyśleć, albo sabotaż
                      • avatar
                       J.B FIN
                       0
                       U nas w Finlandii ceny pradu sa tak niskie ze nawet ich nie zauwazam placac rachunki...
                       Lepiej jest nie wydobywac wegla I Nadal placic gornikom....tak bedzie taniej!