Internet

Polski e-sklep Amazon całkiem realny

przeczytasz w 2 min.

To stwierdzenie, jeśli informacje Dziennika Gazety Prawnej okażą się prawdziwe, jest w pełni uzasadnione. Wszystkie znaki wskazują bowiem, że Amazon może uruchomić polską wersję swojego sklepu już wiosną przyszłego roku.

Źródła, na które powołuje się Dziennik Gazeta Prawna, to między innymi wydawnictwa, firmy kurierskie i operatorzy pocztowi. Poczta Polska nie chce komentować sprawy, z kolei prezes InPostu, Rafał Brzoska, potwierdza, iż Amazon bada polski rynek i  prowadzi rozmowy z firmami kurierskimi. Z jego słów wynika także, iż Amazon z pewnością nie ograniczy się do współpracy z jednym operatorem pocztowym.

Amazon wejdzie do Polski

Co oznacza ewentualne wejście Amazon do Polski? Na naszym rynku e-commerce, który jest zdominowany przede wszystkim przez grupy EMF i  Merlin. Pojawienie się Amazona, firmy o globalnym zasięgu, której dochody (34 miliardy dolarów ) wielokrotnie przekraczają wartość naszego rynku e-commerce, może silnie wpłynąć na układ sił, ale również ceny. Zwłaszcza że, jak twierdzi cytowany Jakub Frołow, ekspert rynku wydawniczego, właśnie cenami Amazon będzie walczyć z polskimi potentatami rynku książek i multimediów.

A ci, powołujemy się tu na słowa Moniki Marianowicz, rzeczniczki Empiku, nie obawiają się konkurencji, zwłaszcza biorąc pod uwagę ofertę polskojęzycznej literatury. Trudno jednak przewidzieć jakie kroki podejmie Amazon. Z  jednej strony pojawiają się doniesienia o dostawach z Niemiec, co utrudni sprawną dystrybucję produktów, a z drugiej strony firma podobno prowadzi już rozmowy z polskimi wydawcami literatury.

Amazon, mimo że kojarzony z książkami i e-książkami za sprawą rodziny produktów  Kindle, to także poważny gracz w innych sektorach branży IT, chociażby w  świecie usług chmurowych. Politykę Amazona eksperci rynku uznają jako bardzo agresywną, której skutki mocno odczuwa konkurencja i inne firmy związane z branżą wydawniczą. Przykładem są ostatnie kroki firmy, które mają doprowadzić do nawiązania bezpośrednich relacji pomiędzy ksiegarnią a autorami książek, z pominięciem wydawnictw.

Źródło: DGP

Art. zamieszczony za zgodą serwisu Techbyte.pl

techbyte

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Baleryon
  5
  Nawet w razie publikowania newsów z innych źródeł proponuję poprawiać co bardziej rażące błędy, w końcu na Benchmarku trzymamy poziom :]

  - zjadło przecinki przed "nad które" i "iż"
  - w środku "zwłaszcza że" nie stawiamy przecinka, tylko przed całością, podobnie jak z "chyba że", "mimo że"
  - "a Ci" - zaimki osobowe piszemy małą literą, chyba że w korespondencji listownej, czasem życzeniach i innych wyrażających szacunek tekstach. A nawet wtedy dotyczy to tylko zaimków w drugiej osobie. Tu mamy trzecią osobę liczby mnogiej, więc tylko i wyłącznie "ci"
  • avatar
   Malwin
   5
   Zagraniczna firma , polskie ceny - nie dziękuje xD
   • avatar
    hideo
    5
    jestem ZA, niech Amazon wchodzi do PL
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Ciekawe, czy polski Amazon będzie miał pełną ofertę brytyjskiego sklepu - zwłaszcza, jeśli chodzi o książki. Ciężko jakoś w Polsce znaleźć dobrą monografię fregat okresu wojen napoleońskich, czy porządnych opracowań wojny stuletniej. Już nie mówiąc o rzeczach pisanych przez wykładowców akademickich o Rzymie.

     Jeszcze, by utrzymali ceny filmów BluRay z Wielkiej Brytanii, a nie wprowadzili polskie, to będzie dobrze.

     Pożyjemy, zobaczymy...
     • avatar
      Erathiel
      1
      Może wreszcie będą w Polsce dostępne mniej popularne zagraniczne albumy muzyczne :)
      • avatar
       Thorin49
       0
       Jeśli weszliby do Polski z konkurencyjnymi cenami to może i Apple by zrobiło porządek w iTunes Store... :D
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Jak ceny będą takie jak w USA/UK , to już się nie mogę doczekać .
        • avatar
         Marucins
         0
         Fajnie, tylko że sklepy internetowe w Polsce dostają po dupie przez Allegro :(

         Nawet taki ebay.pl nie mógł (nie chciał) sprostać "wymaganiom" ludzi. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
         • avatar
          Malcik
          0
          Cieszę się że Amazon wchodzi na nasz rynek, będzie więcej książek dostępnych w mobi na mojego Kindla :)