Systemy operacyjne

Programiści Linuksa są opłacani

przeczytasz w 1 min.

Większość deweloperów związanych z programowaniem jądra systemu Linux otrzymuje wynagrodzenie. Czy to oznacza, że produkcja tego systemu jest opłacalna?

Fakt opłacania około 75% programistów jądra systemu Linux z pewnością nie należy do wielkiego zaskoczenia, mimo ciągle minimalnej popularności dystrybucji systemu Linux, znajduje on swoje zastosowanie w coraz szerszych kręgach tj. sektory przemysłowe, rządowe czy publiczne.

Nie dziwi więc fakt, iż większość programistów za tworzenie Linuksa otrzymało normalną pensję. Jak podkreślał Jonathan Corbet na konferencji Linux.conf.au 2010 odbywającej się w Nowej Zelandii, -"rok 2009 był bardzo pracowity, dla programistów takich dystrybucji jak Red Hat, Ubuntu czy Debian." Stwierdził również, iż około 75% kodu jądra Linuksa pochodzi od osób, którym za to zapłacono. Według jego danych w okresie od grudnia 2008 roku do stycznia 2010, programiści napisali łącznie 2,8 miliona linii nowego kodu, co przełożyło się na około 55 tysięcy zmian w strukturze jądra Linuksa.

Z przedstawionych danych na konferencji wynika, że zaledwie 18% poprawek pochodzi od społeczności niezwiązanej z żadnymi korporacjami, kolejne 7% zostało niesklasyfikowane w żadnej z grup, natomiast aż 75% zostało napisanych przez osoby zatrudnione w firmach płacących za prace nad Linuksem.

Korporacje które były najbardziej aktywne w 2009 roku w rozwoju Linuksa to: Red Hat, którego wkład w rozwój wyniósł 12%, Intel z 8% wkładu, IBM i Novell z 7%, natomiast Oracle z 3%. Co ciekawe na liście nie znalazły się firmy Google i Apple wykorzystujące jądro Linuksa, ale żadna nie wprowadziła w nim zmian.

Dzięki wsparciu wszystkich osób pracujących przy tworzeniu nowych poprawek, nowa wersja jądra systemu Linux 2.6.33 ukaże się już w marcu.

Źródło: Theregister  Fudzilla  Apcmag 

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  scoobydoo19911
  0
  w newsie jest błąd chyba że jest coś o czym nie wiem. do rzeczy apple nie wykorzystuje linuksa ale uniksa a więc ich mac osx jest systemem uniksowym podobnie jak linuks
  • avatar
   Dexterr
   0
   Nie są systemami uniksowymi tylko w założeniach opierają się na uniksie. Apple to nie tylko osx i nie wiadomo czy do jego rozwoju nie wykorzystuje rozwiązań z jądra linuxa.
   • avatar
    klosz007
    0
    MacOS X i iPhoneOS są oparte na BSD więc nie jest to ani Linux ani UNIX. Do czego Apple wykorzystuje Linux'a - ciężko powiedzieć.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Co ciekawe, Linux jest obecnie systemem z wbudowanym wsparciem dla ogromnej liczby urządzeń. Szkoda tylko ze niektórzy, kluczowi producenci bajerkow i dodatków (creative, logitech i inne) go nie supportuja, co wyklucza linuxa z pierwszej ligi w desktopach. No ale może coś się zmieni bo w końcu nvidia i ati kiedyś tez nie wydawali sterownikow.
     • avatar
      jeomax.co.uk
      0
      1. Odmiana rzeczownika "Linux". Kogo-czego: Linuksa.
      A wiec powinno byc:
      "75% programistów Linuksa jest opłacanych"
      "za tworzenie Linuksa otrzymalo"

      2. Jądro nosi nazwe Linux. System operacyjny, czy rodzina systemow operacyjnych zowie sie GNU/Linux. Dosyc powszechny to blad.
      A wiec powinno byc:
      "Większość deweloperów związanych z programowaniem jądra Linux"
      "dystrybucji systemu GNU/Linux"

      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Nieprawda. Teraz dopuszczalna jest odmiana Linuxa, linuxowi itp.
       • avatar
        hynio
        0
        Jak linuksy są za darmo tą skąd oni pieniądze biorą aby im płacić za programowanie??
        • avatar
         Baleryon
         0
         Xprisie, zjadłeś słówko. "2.8 million lines of code and 55,000 major changes were contributed to the kernel" znaczy, że napisano 2,8 miliona wierszy składających się na 55 tys. zmian/poprawek w strukturze jądra.