Karty graficzne

Które karty graficzne pobierają mniej prądu? Te dane pokazują wyraźnego zwycięzcę

przeczytasz w 2 min.

Które karty graficzne pobierają mniej prądu? Testy AMD jasno pokazują, że liderem pod tym względem są nowe Radeony. Kolejna generacja ma być pod tym względem jeszcze lepsza.

Kupując kartę graficzną do gier coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na wydajność i funkcjonalność, ale także na jej zapotrzebowanie na energię elektryczną (szczególnie teraz, gdy ceny prądu idą w górę). Dobrym wyznacznikiem jest tutaj efektywność energetyczna, czyli stosunek wydajności w przeliczeniu na pobieraną moc.

Które karty graficzne pobierają mniej prądu?

Firma AMD przygotowała ciekawe zestawienie, gdzie porównała efektywność energetyczną swoich Radeonów RX 6000 do konkurencyjnych modeli GeForce. Testy przeprowadzono w 20 nowych grach, więc można mówić o dobrej skali porównania.

AMD Radeon vs GeForce - pobór mocy kart graficznych
W większości segmentów lepszą efektywność oferują nowe Radeony. Jedynie przy RX 6750 XT i RX 6500 XT producent wstydził się podać statystyki...

Statystyki jasno pokazują, że prawie w każdym segmencie wydajnościowym lepszą efektywność oferują karty Radeon RX 6000 (co dla czytających nasz poradnik o energooszczędnych kartach nie powinno być specjalnym zaskoczeniem). Mało tego! Nowe modele są też bardziej opłacalnym wyborem jeśli porównamy oferowaną wydajność i realną cenę karty.

AMD chwali się, że duża w tym zasługa nowej architektury RDNA 2, która przyniosła spory przyrost efektywności energetycznej względem generacji RDNA. Efekt jest taki karty RDNA 2 oferują niższy pobór mocy względem modeli Ampere (a warto zauważyć, że w niższych segmentach konkurencja dalej oferuje modele oparte o starą 3-letnią architekturę Turing lub nawet 6-letnią Maxwell). Użytkownicy mogą liczyć nie tylko na mniejszy pobór mocy, ale też cichszą pracę kart i mniej generowanego ciepła.

Termin publikacji statystyk nie jest przypadkowy - wiemy, że niebawem mają zadebiutować modele GeForce RTX 4000

Kolejne Radeony mają być jeszcze lepsze

Wiemy, że przed nami premiera nowych kart graficznych - modeli GeForce RTX 4000 i Radeon RX 7000.  AMD potwierdziło, że nadchodząca generacja Radeonów ma zaoferować kolejne usprawnienia - architektura RDNA 3 wprowadzi doskonaloną technologię adaptacyjnego zarządania energią oraz nową generacją pamięci podręcznej AMD Infinity Cache. Do tego układy będą produkowane w niższym, efektywniejszym procesie litograficznym (5 nm). Zmiany mają przełożyć się na ponad 50% wzrostu efektywności energetycznej względem generacji RDNA 2.

AMD RDNA 3 - nowości w kartach graficznych

Czy nowe Radeony ponownie okażą się lepsze od GeForce’ów? Tego nie wiadomo. Na pewno jednak musimy się liczyć z ogólnym wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną. Niestety, będzie wydajnie, ale i prądożernie.

Źródło: AMD

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  paankracyk
  2
  Martwi mnie trochę, że przechwalają się wydajnością energetyczną, a nie po prostu... wydajnością. Czyżby wiedzieli, że nvidia będzie wyraźnie mocniejsza?
  • avatar
   cjs48
   0
   Integry.
   • avatar
    Janisz
    0
    Nooo - AMD bierze się za publikowanie trzeciego rodzaju prawdy (prawda, gówno prawda, statystyka) - tyle ma na nowe grafy NVki...
    • avatar
     MokryN
     -2
     jak porownac wydajnosc karty? Patrz na pobor pradu :). RX 6650 vs 2060 Super pobieraja okolo 170W. Predkosc prawie identyczna.
     • avatar
      MuzycznyProducent
      -3
      Podnieś ręce wyżej niech je widzi DJ, podnieś ręce wyżej jeszcze wyżej!
      Robiłem Beat dla tego projektu za młodego!!!

      https://m.youtube.com/watch?v=5Dvd3gvkg8w
      • avatar
       Virtus
       -5
       AMD się ośmiesza - nie mają ani ray tracingu, ani DLSS. Porównanie bez sensu.
       • avatar
        Marek1981
        -8
        O ile W nie były ważne do tej pory (rocznie to kilkanaście pln) to w przyszłości, którą forsują niemcy z francuzami i po (1kWh ma być na poziomie min 1euro w każdym kraju ue), będzie yo kluczowy parametr. Gracz grajacy 10h dziennie 5dni w tyg zużyje rocznieok pod
        1000-1250kWh energii, a jak to pomnożymy x wartość 1euro to robi się niezła sumka
        • avatar
         hokopl
         0
         Amd jak i nvidia czasami potrafią się zbłaźnić jeśli chodzi o slajdy.
         Dlaczego RX6400 z 2022 roku został porównany do karty z 2016 czyli GTX 1050 Ti??? Oczywiście nie wspominając nawet o tym że ich karta bez pci-e 4.0 jest słabsza o kolejne 14%.
         RX6400 kosztuje 900zł a 1650 idzie dostać za 960zł więc nie wiem dlaczego nie porównano tych dwóch produktów.
         Karta od amd pobiera mniej prądu a wydajnościowo są na takim samym poziomie ( oczywiście jeśli masz pci-e 4.0 ) ale nie.... lepiej zrobić ludzi w balona bo 90% przewagi wygląda imponująco
         • avatar
          Pixel
          0
          AMD niech się lepiej weźmie za lepsze kodowanie stramingu, bo to dla mnie główny wyznacznik zakupu karty.