Ciekawostki

Widzieliście MacBooki w anime? Apple zrobił z tego reklamę

przeczytasz w 1 min.

Osoby oglądające anime na pewno zauważyły, że od czasu do czasu w jakiejś serii pojawiają się produkty znanych marek, w tym Apple.

Behind the Mac

Apple opublikowało na swoim japońskim kanale na YouYube krótki film z wycinkami różnych serii anime, w których widać obecność MacBooków i innych produktów Apple używanych przez bohaterów. Znajdziemy fragmenty między innymi z Kimi no Na wa, New Game, Osomatsu-san, Tenki no Ko czy Bāsudē Wandārando .

Szczególnie interesujący jest fakt, że w większości przypadków wcalenie widać oryginalnego loga w postaci nadgryzionego jabłka. Twórcy często zmieniają nazwy firm lub logo, zapewne przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi. W przypadku produktów Apple, jabłko bywało zastępowane gruszką, pomarańczą, maliną albo kiścią bananów. Jednak mimo tego, MacBook jest łatwo rozpoznawalny ze względu na charakterystyczny kształt, srebrny kolor i oczywiście owoc na obudowie. Film pokazuje jak bardzo powszechne są laptopy Apple w popkulturze.

Sami zobaczcie jak prezentuje się reklama:

Nie tylko Apple

Fabuła sporej części anime często rozgrywa się w miastach, które zdominowane są przez reklamy. Nazwy wielu firm czy banery są lekko przerobioną wersją autentycznych reklam. Bohaterowie korzystają ze sprzętów rozpoznawalnych marek, zamawiają fast food konkretnej sieci, a paczkę dostarczy znana firma kurierska.

I w ten sposób narodziły się nazwy takie jak Amazonas, Burger Knight, CedEx, Fanasonic. Zawsze uśmiecham się z rozbawieniem widząc w anime kolejne odniesienie do znanej firmy, ale pod przeinaczoną nazwą. Aparaty Canon często mają napis Camon, Canan lub Lanon, wyszukiwarka Google występuje jako Goggle, Goodle czy Gaagle, a najwięcej przekręconych nazw ma chyba McDonald’s i Coca-Cola.

Oglądacie anime? Jakie jeszcze marki rozpoznaliście w seriach? A może uważacie, że takie zmienianie nazw dużych koncernów to balansowanie na krawędzi naruszającej ich prawa?

Źródło: Apple, inf. własna

Warto zobaczyć również:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zakius
  7
  tak, promowanie maków powinno być karalne
  chyba że chcą podkreślić, że dana postać jest niespecjalnie rozgarnięta, wtedy ujdzie
  • avatar
   filus87
   1
   Z Ciekawszych przykładów które przychodzą mi do głowy:

   Pizza Hut reklamuje się oficjalnie w anime Code Geass. Główna Bohaterka uwielbia pizzę i często ją zamawia. W jednym odcinku podczas festiwalu (o ile pamiętam) ciasto na pizzę kręci... kilkumetrowy mech. Marka Pizza Hut jest obecna w oryginale i jest jednym ze sponsorów anime.

   Kolejny przykład to może nie marka ale ważny produkt z polski. Spirytus Ratyfikowany (96%) pojawia się w kilku anime ale zdecydowanie największą prezencję ma w anime Grand Blue. To w teorii anime o studenckim klubie nurkowania a tak naprawdę o libacjach alkoholowych. Spirytus pojawia się tam w celach spożycia kilkukrotnie :) Polecam, to fenomenalna komedia!

   Hataraku Maou Sama - anime opowiada o pokonanym władcy demonów, który ostatkami sił ucieka przed bohaterami przez magiczny portal. Trafia do współczesnej Japonii, gdzie praktycznie pozbawiony swojej siły, aby przeżyć zaczyna pracę w "MgRonalds". Nieco później w serii, po przeciwnej stronie ulicy otwiera się konkurencyjna sieć restauracji "Sentucky Fried Chicken" której managerem zostaje anioł Sariel.

   Napój Dr. Pepper (podobnie jak Pizza Hut we wcześniejszym przykładzie) reklamuje się oficjalnie w anime Steins Gate. EDIT: W pierwszej serii pojawia się jako Dk Pepper ale później marka zdecydowała się podjąć oficjalną współpracę i są nawet oficjalne plakaty promocyjne z serią Steins Gate 0.
   • avatar
    Marucins
    0
    " Kiedyś tak, teraz już nie oglądam "
    Niemal 100% prawda. Teraz od niechcenia coś tam zobaczę, np. w kolejnym tygodniu Castlevanie.
    • avatar
     Rafs0n
     0
     Jeśli są pokazane to moim zdaniem Apple musiało coś finansować/wesprzeć przy produkcji. Większość stara się zrobić podobnego tylko daje np. gruszkę xD
     • avatar
      owatanka
      0
      Jest calkiem sporo anime reklamujacych prawdziwe firmy jak mitsubishi , panasonic , sony vaio , cocacola , pepsi i tak dalej , najwiecej jednak jest reklam przekeconych jak WcDonalds O.o czy w przekozackim gintama "bentendo" taki mix nintendo i ben 10 :)