Technologie i Firma

Roaming bezpłatny i bez ograniczeń?

przeczytasz w 1 min.

Na terenie Unii Europejskiej będziemy rozmawiać, esemesować i korzystać z Internetu jak u siebie. Już wkrótce.

Jeżeli Unia Europejska ma być wspólnotą i w wielu aspektach działać jak jedno państwo, to opłaty za roaming są kompletnie nieuzasadnione. Do takiego też wniosku doszła Komisja Europejska, która zapowiedziała, że od 15 czerwca 2017 roku roaming będzie całkowicie bezpłatny. 

Całkowicie, to znaczy bez ograniczeń. Warto to podkreślić, jako że pierwszy projekt KE zakładał ograniczenia czasowe. Brak opłat miał obowiązywać przez 90 dni w roku, aby uchronić przed nadużyciami, takimi jak stałe korzystanie z tańszej oferty operatora z innego kraju.

Komisja Europejska ostatecznie wycofała się z pomysłu takiego ograniczania, ale nie oznacza to że nadużycia są dozwolone. Jeżeli operator wykryje, że karta SIM ma praktycznie zerowe wykorzystanie w kraju, a za granicą całkiem spore, będzie mógł nałożyć opłaty za roaming.

Co jednak ważne, takie opłaty będą stosunkowo niewysokie. Maksymalne stawki proponowane przez KE to: 0,04 euro za minutę rozmowy, 0,01 euro za wysłaną wiadomość SMS oraz 0,085 euro za 1 MB wykorzystanych danych. 

Jest jeszcze jedna sytuacja, w której takie opłaty mogą zostać wprowadzone. Mianowicie wówczas, gdy w danym kraju dojdzie do dużego wzrostu cen. W takim przypadku jednak wymagana będzie zgoda krajowego organu regulującego.

Brak opłat roamingowych dotyczy oczywiście wyłącznie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Przebywając na terenie któregokolwiek z nich będziemy ponosili opłaty zgodne ze stawkami krajowymi. Będąc w państwach spoza UE, opłaty roamingowe będą naliczane.

„Europa dotrzymała słowa – opłaty za roaming staną się przeszłością w czerwcu 2017 roku. Propozycja KE to dobry punkt wyjścia. Teraz zaś trzeba usiąść i porozmawiać o szczegółach rozporządzenia” – powiedział Manfred Weber z Europejskiej Partii Ludowej.

Wspomniane przez Webera dyskusje będą miały miejsce w najbliższych miesiącach. Ostateczne przepisy powinny zostać przyjęte 15 grudnia bieżącego roku, tak by 15 czerwca 2017 roku mogły zacząć obowiązywać.

Źródło: PAP, Europa

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  TheEquinoxe
  7
  Nareszcie coś dobrego
  • avatar
   darioz
   5
   Ale laseczki! NAPALIŁEM SIĘ!
   • avatar
    kokosnh
    2
    No w końcu, te sztuczne nabijanie opłat, bo złapał cię nadajnik przy granicy było idiotyczne.
    • avatar
     Geriavit
     1
     Liczyłem na tani internet mobilny w nl ale się przeliczyłem. W moim przypadku operator z całą pewnością naliczyłby opłatę 0.085€ za 1mb co przy 1gb to ponad 350pln. Niemniej jednak opcja jak najbardziej na plus choć po ostatnich zmianach nie jest już tak tragicznie jak jeszcze w pierwszej połowie tego roku lub latach ubiegłych.
     • avatar
      Yamaraj6
      1
      Ogarnijcie ile musieli dostać łapówek od tych firm telekomunikacyjnych że wprowadzają to dopiero teraz a nie np. 10 lat temu.
      • avatar
       ciomasta
       0
       Tzn że jak mamy w PL kupiony za 19zł 2gb neta to będzie działał nawet poza granicą PL tak ?? bez dodatkowych opłat ?