Internet

Rosja bez Internetu? Jest „technicznie gotowa”

przeczytasz w 1 min.

Rosja ma własne usługi internetowe i opiera swoją administrację na własnych rozwiązaniach. Dlatego właśnie odcięcie jej od globalnej sieci ma się nie wiązać z żadnym większym paraliżem, lecz co najwyżej z niedogodnościami.

Władze Rosji widzą w globalnej sieci przede wszystkim zagrożenie i broń w rękach Amerykanów. Nie wykluczają więc odłączenia się od niej (dobrowolnie lub z przymusu), na co już dziś mocarstwo jest „technicznie gotowe”, jak przyznał German Klimenko, doradca prezydenta Putina ds. Internetu.

Klimenko nie ukrywa, że taka sytuacja wiązałaby się z pewnymi niedogodnościami, ale na pewno nie doprowadziłaby do paraliżu. Rosja przeniesiona w tryb offline funkcjonowałaby prawidłowo, ponieważ administracja państwowa jest przygotowana na sprawne i bezproblemowe działanie bez dostępu do globalnej sieci. 

Doradca prezydenta zwraca uwagę na to, jak duże znaczenie miało uniezależnienie się od zagranicznych dostawców sprzętu i oprogramowania, które było spowodowane ostrzeżeniami, że Amerykanie mogą wzmocnić swój udział w rosyjskiej administracji, a następnie ją sparaliżować, wyłączając dostęp do usług (w ramach sankcji).

„Możecie wcisnąć przycisk i odłączyć nasz kraj. Jesteśmy technicznie gotowi na taką sytuację” – powiedział Klimenko w rozmowie z NTV. – „Nawet jeśli wypowiecie nam taką wojnę, będziemy w stanie żyć dobrze i funkcjonować normalnie”. 

W najważniejszych sektorach Rosjanie korzystają wyłącznie z rosyjskich rozwiązań, a zagraniczni giganci prowadzący działalność na terenie Federacji, są zobowiązani do przechowywania danych rosyjskich obywateli na serwerach w Rosji. Aktualnie trwają również prace nad prawem, które miałoby wymuszać moderowanie treści publikowanych przez Rosjan w sieciach społecznościowych.

Źródło: The Moscow Times, NY Times. Foto: KaoruYamaoka/Pixabay (CC0)

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  musslik
  14
  Polska "administracja" też jest gotowa do działania bez internetu bo jeszcze nie została do niego podłączona ;)
  • avatar
   Smuga
   7
   Tej kraj w historii ludzkości nic dobrego jej nie przyniósł. Tylko wieczne wojny i pogróżki, ich mentalność nigdy się nie zmieni i zawsze będą machać szabelką.
   • avatar
    Gatts-25
    3
    Ja na przykład tak przyzwyczaiłem się już do dostępu tej biblioteki wiedzy ,że aż nie mogę sobie wyobrazić na powrót wrócić do biblioteki zwłaszcza ,że korzystałem z usług takiej formy zdobywania wiedzy przez 20lat.
    Druga sprawa w bibliotece nie dowiesz się o nowościach a tym bardziej TVP więc musisz wyszukiwać prawd właśnie tutaj wśród tej ilości informacji ,które także nie rzadko są tylko pół prawdami albo ćwierć więc wyłowić te prawdziwe także trzeba umiejętnie.
    • avatar
     pongo
     1
     W tej bandyckiej Rosji niewiele się zmieniło od epoki komunistycznej. Ta sama retoryka. Największe państwo, "mocarstwo". A gospodarka na poziomie biednych krajów afrykańskich. Połowa dochodu narodowego ze sprzedaży nieprzetworzonych surowców.