Internet

5G w Europie - to staje się faktem

przeczytasz w 1 min.

Finlandia i Estonia sprawiają, że europejskie 5G staje się faktem, a – jak podkreśla przedstawiciel operatora Elisa – „takie superszybkie połączenie to szansa na zdecydowanie bardziej efektywną wymianę informacji i powstanie zupełnie nowych aplikacji”.

Nie brakuje osób, które wciąż zastanawiają się, co to jest 5G, a tymczasem standard ten zaczyna rzeczywiście wchodzić w życie. W Finlandii i Estonii uruchomiona została pierwsza komercyjna sieć mobilna piątej generacji, a ministrowie z tych państw uczcili to wydarzenie, odbywając wideorozmowę.

Pierwsza komercyjna sieć 5G wykorzystuje pasmo 3,5 GHz i łączy południe Finlandii z północą Estonii. Została ona uruchomiona przez fińskiego operatora o nazwie Elisa (tego samego, który przejął firmę Radiolinja, która prawie trzy dekady temu pozwoliła na wykonanie pierwszego połączenia w standardzie GSM). 

Aby uczcić to wydarzenie, fińska minister transportu i łączności Anne Berner odbyła wideorozmowę z estońską minister gospodarki Kadri Simson. – „Estonia już dzisiaj bierze udział we wprowadzaniu automatycznych środków transportu, a sieć 5G jest konieczna do organizacji ruchu drogowego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji” – skomentowała ta druga.

„Chcemy, by Estonia wraz z Finlandią stała się liderem rozwoju sieci 5G” – powiedział z kolei Sami Seppijanen z firmy Elisa. Współpracować z nią chce między innymi Huawei, ale można się domyślać, że partnerów będzie znacznie więcej. Pierwsza komercyjna sieć 5G ma również przyspieszyć, a już teraz jest w stanie zaoferować 2,2 Gb/s. 

„Takie superszybkie połączenie to szansa na zdecydowanie bardziej efektywną wymianę informacji i powstanie zupełnie nowych aplikacji” – dodał Seppijanen. Sieć 5G bowiem, choć nazwa sugerowałaby jedynie kolejny etap przyspieszania połączeń mobilnych, może pomóc w popularyzacji internetu rzeczy, inteligentnego miasta czy samochodów połączonych.

Oczywiście na faktyczne wprowadzenie sieci 5G musimy jeszcze trochę poczekać. Choćby dlatego, że w naszych kieszeniach nie spoczywają smartfony przystosowane do pracy w tym standardzie. Dobra wiadomość jest taka, że rok 2019 wydaje się coraz bardziej realnym terminem.

Źródło: Rzeczpospolita, Mobile World Live, VentureBeat, Elisa. Ilustracja: PrographerMan/Pixabay (CC0)

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wojtek_pl
  4
  Hahaha... A ja nadal ustawiam transmisję GSM bo mniej prądu zużywa. A jak potrzebuję pogrzebać w internecie to przełączam na LTE . Mogę przełączać na 5G jak będzie taka możliwość.
  • avatar
   marek
   4
   Takie prędkości to rozumiem. Miesięczny limit na transfer będzie można zużyć już w kilka(naście) sekund!
   • avatar
    jacy4
    3
    3.5GHz? Już teraz lte na częstotliwościach 1800MHz+ ledwo daje sobie rade w pomieszczeniach, do 3.5GHz będzie trzeba mieć doczepiane anteny do telefonów żeby w ogóle jakiś sygnał był.
    • avatar
     kolo_luzak
     2
     "... ministrowie z tych państw uczcili to wydarzenie, odbywając wideorozmowę"

     Wideo rozmowy to już mieliśmy w sieci 3G i to bez konieczności używania skype, whatsup, messenger itp. oczywiście nie każdy telefon to obsługiwał. Dziwi mnie więc sposób uczczenia uruchomienia sieci 5G w ten sposób. No chyba że to była rozmowa w 4K 120fps z jakimś konkretnym bitrate.
     • avatar
      Wenezo
      2
      Ale ta konferencja to w 4k 144hz i hdr10+ ?
      • avatar
       xmexme
       0
       Nawet na LTE baterii w kieszeni na 1 dzień nie wystarcza od xx lat nie widać na horyzoncie nadziei żeby coś coś się poprawiało więc to 5G to raczej nie na smatfony.
       • avatar
        dolph
        -8
        Czyli będziemy się smażyć... https://goo.gl/UHuhmz
        • avatar
         Tomasz Słowik
         0
         Jest gdzieś może informacja, jaki był ping tego połączenia?
         • avatar
          altronix
          0
          A u mnie w Angli ciezko nawet o 4g :-(
          • avatar
           steelek
           0
           A niech i nawet 6G wprowadzaja i to nawet w polsce, ale to że własnie przepadło mi 180GB skumulowanych w Orange Free na karte i że jak sie tak dobrze rozejrzeć to nie ma dobrych tanich ofert z duzym pakietem internetu moblinego i brakiem tak niepotrzebnych rzeczy jak np smsy darmowe (po co to komu jak wszyscy do okola uzywaja whatsapp i messengera). Internet 10Gbps z 5GB transferu na miesiac to se moga wiecie gdzie wsadzic. Wydaje mi sie ze polska to straszny ciemnogrod w tej kwestii.